Країни ЄС закликають США до переговорів через шпигунський скандал

Ангела Меркель Копирайт изображения Reuters
Image caption Ангела Меркель хоче змін у стосунках зі США

Франція і Німеччина хочуть до кінця року провести переговори зі США, аби залагодити скандал з приводу шпигунства, заявила німецький канцлер Ангела Меркель.

Цим заявам передувала поява інформації про те, що мобільний телефон пані Меркель, а також дзвінки мільйонів французів відстежувалися Агентством національної безпеки США.

Скандал із шпигунством затьмарив саміт ЄС у Брюсселі.

На прес-конференції в Брюсселі у четвер ввечері пані Меркель сказала, що Німеччина і США залишаться союзниками, але їм слід прояснити багато питань щодо діяльності спецслужб.

Німецький канцлер зауважила, що коли у відносинах між союзниками посіяне зерно недовіри, його дуже важко позбутися.

Пані Меркель повідомила також, що Німеччина і Франція хочуть до кінця року провести переговори зі США, щоб врегулювати відносини у сфері збору розвідданих.

У кулуарах брюссельського саміту вона обговорила це питання з президентом Франції Франсуа Олландом.

"Вже зрозуміло, що у майбутньому щось має змінитися - і суттєво", - сказала пані Меркель.

"Ми докладемо всіх зусиль, аби налагодити до кінця року спільне розуміння щодо співпраці (розвідувальних - Ред.) служб між Німеччиною і США, а також Францією та США, і аби створити основу для співпраці",- додала вона.

"Брак довіри"

На окремій прес-конференції, президент Європейської ради Герман ван Ромпей заявив, що лідери ЄС "взяли до відома наміри Франції та Німеччини провести двосторонні переговори зі США".

Інші країни можуть "приєднатися до цієї ініціативи", сказав він.

Пан Ромпей заявив, що збір розвідувальної інформації є важливою зброєю в боротьбі проти тероризму, але через "брак довіри" вона може завдати шкоди.

Інформація про прослуховування телефону пані Меркель надійшла від журналу Spiegel і ґрунтувалася на документах, переданих екс-співробітником американських спецслужб Едвардом Сноуденом.

У середу канцлер Німеччини зателефонувала президенту США Бараку Обамі і зажадала від нього роз'яснень у зв'язку з інформацією про те, що її телефон прослуховували.

МЗС Німеччини викликало американського посла в Берліні для пояснень.