Обама знав про прослуховування Меркель - німецькі ЗМІ

Копирайт изображения AFP
Image caption Американське посольство в Берліні: за даними ЗМІ, саме тут базувалася група прослуховування

Німецькі ЗМІ опублікували нові викриття, які ставлять запитання: як довго США прослуховували телефони Ангели Меркель і чи знав про це президент Обама?

Журнал Der Spiegel заявив, що США шпигували за мобільним телефоном канцлера Німеччини з 2002 року.

А газета Bild повідомила, що Барак Обама отримав інформацію про це у 2010 році і не зупинив цю програму.

Шпигунський скандал призвів до найгіршої дипломатичної кризи між США та Німеччиною за багато десятиліть.

Оприлюднені документи свідчать про те, що американський підрозділ із прослуховування працював у американському посольстві в Берліні, і що подібні операції проводилися у 80 точках світу.

У п'ятницю Німеччина і Франція заявили, що хочуть до кінця року підписати з США угоди про припинення шпигунства.

Ідеться не лише про розмови Меркель: американське Агентство національної безпеки підозрюють в тому, що воно стежило за телефонними розмовами мільйонів німецьких та французьких громадян.

"Зелене світло Обами"

Der Spiegel стверджує, що бачив секретні документи АНБ, які свідчать: номер пані Меркель перебував у списку прослуховуваних з 2002 року - за три роки до того, як вона стала канцлером.

Це може значати, що спецслужби США "слухають" досить широке коло політиків, каже берлінський кореспондент BBC Стівен Еванс.

Як саме стежили за телефоном пані Меркель - з документів не ясно, каже Der Spiegel.

Спецслужби могли записувати розмови канцлера, а могли просто стежити за її контактами.

Пані Меркель, уперше почувши про шпигунство у середу, одразу зателефонувала президенту США.

Барак Обама вибачився перед нею і запевнив, що нічого не знав про прослуховування, і зупинив би його, якби довідався, повідомляє Der Spiegel.

Однак 27 жовтня газета Bild з посиланням на джерела американської розвідки повідомило, що голова АНБ Кіт Александер особисто доповів президенту про таємну операцію щодо Меркель у 2010 році.

"Обама не зупинив операцію, а дозволив їй тривати", - цитує газета слова високопоставленого чиновника з NSA.

У 2013 році номер Ангели Меркель лишався у списках спостереження.

Наступного тижня керівництво німецької розвідки вирушить до США, щоб провести розслідування цього інциденту, який викликав велике обурення в країні.

"Загальна думка така: Ангела Меркель була щиро шокована цими викриттями. Близькі до неї люди розповіли ВВС, що вона почувалася особисто ображеною. Коли Барак Обама у червні приїздив до Берліна, здавалося, що політики знайшли спільну мову. Пані Ангела не вміє добре приховувати свої почуття, і похмурість, з якою вона зверталася до Сильвіо Берлусконі, змінилася на промінчик тепла", - каже кореспондент BBC.