Іспанія вимагає від США пояснень щодо прослуховувань

Костос Копирайт изображения Getty
Image caption Посла США в Іспанії Джеймса Костоса викликали до іспанського уряду для пояснень

Іспанія закликала США надати докладну інформацію про будь-яке прослуховування після оприлюднення інформації про те, що американські спецслужби щомісяця прослуховували 60 мільйонів дзвінків іспанців.

Посол США в Іспанії пообіцяв спростувати "сумніви", які виникли після звинувачення його країни у шпигунстві.

Іспанський міністр з європейських справ Іньїго Мендес де Віго каже, що якщо така діяльність справді мала місце, вона була "недоречною та неприйнятною".

Ситуацію, що склалася, обговорять на зустрічі делегації ЄС з американськими високопосадовцями у Вашингтоні.

Очікується, що представники комітету Європарламенту з прав людини, юстиції та внутрішніх справ на зустрічі з членами американського Конгресу та представниками силових відомств говоритимуть про нещодавні звинувачення у шпигунстві за європейськими лідерами та громадянами з боку США.

Глава німецького уряду Ангела Меркель також посилає до Вашингтона співробітників розвідки, аби підтвердити чи спростувати інформацію про прослуховування її телефону протягом понад десяти років.

Німецькі ЗМІ повідомили, що США прослуховували телефонні розмови пані Меркель і що спостереження за нею припинилося заледве кілька місяців тому.

Білий дім не коментує

Згідно з даними, опублікованими іспанською газетою El Mundo, американська Агенція національної безпеки (АНБ) відстежувала десятки мільйонів телефонних дзвінків, текстових повідомлень та електронних листів іспанських громадян протягом грудня 2012 та січня 2013 року. Моніторинг нібито досяг свого піку 11 грудня.

Білий дім наразі не коментує інформацію, оприлюднену El Mundo.

З оприлюднених даних незрозуміло, яким саме чином здійснювалося стеження – чи інформація знімалася з оптоволоконних кабелів, чи американцям надавали дані телекомунікаційні компанії, чи у якийсь інший спосіб.

Повідомляється, що АНБ зберігала дані адресата та адресанта повідомлень, їхні ІР-адреси, розмір листів, а також часом перший рядок або тему повідомлення.

Крім того, нібито записувалися номери абонентів, що здійснювали дзвінки, тривалість цих розмов, а також дані про час дзвінка та місце знаходження тих, хто розмовляв.

Представники американської розвідки кажуть, що зміст телефонних розмов не відслідковувався. У АНБ стверджують, що геолокаційні дані відносно дзвінків, які моніторились, зазвичай не зберігаються.