Всі способи звільнити Тимошенко

Тимошенко Копирайт изображения AFP
Image caption Наразі всі дискусії про долю Юлії Тимошенко - це як гадання на кавовій гущі.

Вирішення "питання Тимошенко" залишається ключовою вимогою Заходу, котру Київ мусить виконати, якщо він всерйоз розраховує підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом у листопаді цього року.

З цією тезою, здається, не сперечаються ані представники української влади, ані опозиціонери.

Однак, що саме вважатиметься вирішенням "питання Тимошенко", а що - ні, єдиного бачення у них немає.

Сторони нібито сходяться на тому, що Тимошенко повинна виїхати на лікування за межі України – до берлінської клініки "Шаріте". Однак на цьому їхня згода закінчується.

Соратники екс-глави уряду вважають, що Юлія Тимошенко має виїхати до Німеччини у якості вільної людини. В ідеалі – маючи право участі у президентських виборах 2015 року.

Натомість їхні опоненти кажуть, що після лікування Тимошенко мусить повернутися до української в’язниці. А під час перебування у німецькій клініці вона має лікуватися, а не провадити політичну діяльність і роздавати інтерв’ю.

ВВС Україна коротко нагадує про основні способи вирішення "питання Тимошенко" до Вільнюського саміту, які обговорювалися недавно або ж обговорюються нині в українському політикумі.

"Часткове помилування"

Ще на початку жовтня цей варіант вирішення "питання Тимошенко" називали найбільш імовірним. Тоді стало відомо, що місія Кокса-Квасневського подала президентові відповідне клопотання, а сама Юлія Тимошенко, котра раніше заявляла, що не прийме помилування з рук Януковича, оголосила, що згодна на такий сценарій.

Чому таке помилування називають частковим? Бо вирок Тимошенко у "газовій справі" складається з трьох частин: власне, семирічний термін ув’язнення, величезний штраф та заборона займати певні посади (наприклад, президентську) протягом трьох років після звільнення.

Отож, якби сценарій з "частковим помилуванням" реалізували, Тимошенко звільнили б від відбуття основного покарання – тобто вона могла б виїхати до Німеччини.

Натомість "за нею" б залишилися штраф та заборона балотуватися в президенти. Хоча захист екс-прем’єра обіцяв, що оскаржить решту покарання в Європейському суду з прав людини (ЄСПЛ) – пізніше.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Опозиціонери впевнені, що Віктор Янукович може помилувати Юлію Тимошенко хоч сьогодні

Однак, як виявилось, у влади є низка застережень до плану з помилуванням.

З формальної точки зору, президент не може помилувати Тимошенко, якщо вона сама не попросила про це, - вважають соратники Віктора Януковича. До того ж, екс-прем’єр ще не відсиділа половину строку, на який її було засуджено.

Заяви опозиції про те, що це – лише формальні відмовки, а насправді ніщо не заважає Януковичу помилувати Тимошенко хоч сьогодні, не були почуті.

Кілька тижнів тому Віктор Янукович заявив, що підпише будь-який закон у "справі Тимошенко", що його ухвалить Верховна Рада.

"Лікування в кайданах"

Протягом останніх тижнів у парламенті зареєстрували три законопроекти, котрі стосуються звільнення Юлії Тимошенко.

Два з них – авторства позафракційних депутатів Сергія Міщенка та Анжеліки Лабунської. Що характерно, у Раду минулого скликання обоє вони потрапили за списками Блоку Юлії Тимошенко.

Сергій Міщенко пропонує доповнити Кримінальний процесуальний кодекс України новинкою – можливістю "відстрочки виконання вироку у зв’язку з хворобою засудженого, що потребує лікування за кордоном".

Для того, щоб отримати таке право, засуджений має подати до суду цілий стос паперів – від обґрунтування необхідності лікуватись саме поза Україною і даних про те, скільки часу може зайняти терапія, до зобов’язання не відлучатися зі шпиталю без дозволу суду.

У свою чергу, іноземна держава повинна, зокрема, пообіцяти охороняти засудженого та гарантувати, що він повернеться в Україну після видужання.

Копирайт изображения AP Photo Ukrainian Pravda
Image caption Стан здоров'я Тимошенко вимагає її лікування за кордоном - стверджують опозиціонери.

Український суд може як подовжувати термін лікування таких хворих за кордоном, так і закінчити його достроково – наприклад, якщо засуджений ухиляється від лікування.

Після закінчення лікування – засуджений повертається до української в’язниці, причому час, який він провів у закордонній лікарні, до терміну ув’язнення не зараховується.

Якщо вже здоровий засуджений відмовиться їхати на батьківщину – проект Міщенка передбачає, що Україна звертається до іноземної держави з запитом про його екстрадицію.

Авторка іншого проекту, Анжеліка Лабунська пропонує удосконалити прописану в Кримінальному кодексі процедуру звільнення ув’язнених від покарання за хворобою.

Депутатка пропонує: якщо в’язень протягом року лікується в стаціонарі котроїсь української лікарні і в результаті не одужує, то суд за наявності відповідної довідки і письмової заяви іноземної клініки про згоду прийняти його на лікування може дозволити такому ув’язненому лікуватися за кордоном.

"Приймаючи (таке – Ред.) рішення…, суд зобов’язаний одночасно прийняти рішення про звільнення такої особи від покарання за хворобою", – йдеться у проекті Лабунської.

Можливо, такий варіант і влаштував би соратників Тимошенко, якби не чинне положення Кримінального кодексу, котре зобов’язує в’язнів, котрі одужали, повертатися відбувати покарання.

А так – опозиція презирливо називає ці законопроекти пропозиціями "лікуватися в кайданах" та каже, що справжніх їхніх авторів треба шукати у владних кабінетах.

Копирайт изображения AFP
Image caption Соратники Тимошенко кажуть, що не підтримають "канікули в кайданах" для свого лідера

Наразі виглядає, що проти подібного вирішення "питання Тимошенко" налаштовані і європейські партнери України.

"Я не можу навіть уявити і не припускаю того, що Євросоюз або представники ЄС стануть учасниками угоди, котра передбачає від’їзд Юлії Тимошенко за кордон для отримання медичної допомоги, і в той же час запобігає поверненню пані Тимошенко на батьківщину, в Україну після закінчення її лікування", – заявив у вересні в інтерв’ю газеті "Коммерсант" європейський комісар з питань розширення Штефан Фюле.

Амністія

Минулого тижня сама Тимошенко вперше заявила, що не виключає сценарію, за котрим "її питання" буде вирішено через ухвалення котрогось проекту парламентом. Однак екс-глава уряду висуває до такого проекту принципову вимогу.

"Наша команда проголосує лише за той варіант законопроекту, який буде повністю узгоджений з місією (Квасневського-Кокса – Ред.) та лідерами Європейського Союзу", – йдеться у листі Тимошенко, озвученому її соратниками минулої п’ятниці.

Минулого тижня три лідери опозиційних фракцій зареєстрували у парламенті власний проект, покликаний вирішити "питання Тимошенко".

Якщо його ухвалять, то кожен засуджений, стосовно якого міжнародні суди встановлять порушення 18-ї статті Конвенції з прав людини, котра стосується, зокрема, заборони вибіркового правосуддя та політичних переслідувань, підлягає помилуванню або ж до нього застосовується амністія.

У квітневому рішенні ЄСПЛ у справі Тимошенко посилання на 18-ту статтю Конвенції є. Тобто ухвалення опозиційного законопроекту автоматично призводило б до її звільнення.

Однак це ще не все. Лідери опозиції пропонують запровадити в Україні інститут "індивідуальної амністії" – парламент своїм рішенням міг би застосувати його до фактично будь-якої конкретної особи.

У прикінцевих положеннях опозиційного законопроекту прямо йдеться про те, що першою такою "конкретною особою" має стати саме Юлія Тимошенко. До неї пропонується застосувати "повну індивідуальну амністію", зняти з неї судимість та звільнити "негайно з моменту набрання чинності цим законом".

У владі до такої перспективи ставляться стримано.

"Я не бачу на сьогодні (можливості) того, що Верховна Рада проголосує за таке рішення (опозиційний законопроект – Ред.), але, що стосується лікування, швидше за все, таке рішення буде прийнято", – розповів у понеділок про перспективи ухвалення опозиційного законопроекту спікер парламенту Володимир Рибак.

Декриміналізація

Насправді у парламенту була ще одна можливість вирішення "питання Тимошенко" - шляхом зміни редакції тих статей Кримінального кодексу, за якими її було засуджено.

Ще в минулому скликанні парламенту її соратники намагалися провести через парламент положення, які б виводили з-під кримінального переслідування дії, у яких звинувачували екс-прем’єра.

До останньої подібної спроби опозиціонери вдалися у січні цього року – тоді вони намагалися переконати парламент в тому, що тюрмою має каратися тільки таке зловживання службовим становищем, яке мало наслідком одержання неправомірної вигоди винним (у випадку Тимошенко факту одержання такої вигоди так і не довели).

Однак щоразу парламент відмовлявся підтримувати законопроекти про декриміналізацію – проти цього щоразу виступали провладні фракції.

Втім, теоретично ніхто не заважає депутатам згадати про такий спосіб можливого вирішення "проблеми Тимошенко" і, якщо відповідним чином зміниться політична воля більшості, оперативно ухвалити схожий проект.

Верховний Суд

Натомість колишній адвокат Тимошенко Валентина Теличенко каже, що "єдино вірним рішенням" у звільненні екс-прем’єра з юридичної точки зору стало б скасування її вироку Верховним судом України.

Справа виглядає так: наразі вирок Тимошенко підтвердив Вищий спеціалізований суд України у цивільних і кримінальних справах (ВСС). Однак захист екс-прем’єра теоретично може оскаржити його у Верховному суді у зв’язку з новими обставинами – у даному разі, у зв’язку з порушеннями у ході процесу над нею, що їх зафіксував ЄСПЛ.

Захисник Тимошенко Сергій Власенко каже, що Верховний суд у такому разі мав би скасувати вирок екс-прем’єру та спрямувати її справу на повторний розгляд до суду першої інстанції. У такому разі зникали б будь-які підстави тримати Тимошенко за ґратами.

Складність полягає у тому, що право на перегляд справи у Верховному суді захистові має надати саме ВСС, а він цього робити не хоче.

Підстав для перегляду справи Тимошенко по суті у Верховному суді нема, - кажуть у ВСС.

"Ніхто від них нічого іншого і не чекав", – прокоментував це рішення захисник Тимошенко Олександр Плахотнюк.

Після того, як ВСС "завернув" скаргу захисту Тимошенко вдруге, її адвокати додали дані про це до справи, котра зараз перебуває на розгляді в ЄСПЛ, розповів пан Плахотнюк ВВС Україна.

Європейський суд

Копирайт изображения Council of Europe
Image caption Рішення Європейського суду з прав людини у справі Тимошенко теоретично може з'явитися вже за місяць, каже її захисник

Власне, останньою надією захисту Тимошенко є рішення ЄСПЛ у справі про порушення її права на справедливий суд.

Олександр Плахотнюк каже, що близько тижня тому сплив час, протягом якого уряд мав надати відповіді на запитання, поставлені йому судом, а отже теоретично рішення ЄСПЛ у другій справі Тимошенко може з’явитися вже протягом місяця.

"Але, виходячи з практики, скоріше за все, це буде весна 2014 року", – каже адвокат.

Представники влади кажуть, що ЄСПЛ не може просто скасувати вирок українського суду, однак захисник Тимошенко каже, що європейський суд може звільнити його клієнтку навіть без цього.

"У своєму рішенні ЄСПЛ може вказати шляхи поновлення прав Тимошенко, якщо їхнє порушення буде встановлено. Грубо кажучи, ЄСПЛ може у своєму рішенні написати: негайно звільнити Тимошенко", – заявляє Олександр Плахотнюк.

Втім, прецедент екс-судді Верховного суду України Олександра Волкова, котрий, згідно з рішенням ЄСПЛ, має бути поновлений на посаді, показує: навіть маючи на руках відповідне рішення європейського суду домогтися справедливості в Україні буває дуже важко.

Тим більше, якщо, як у випадку Тимошенко, це рішення, найпевніше, з’явиться уже після Вільнюського саміту.