Google обурений діями спецслужб США зі збору даних

АНБ Копирайт изображения
Image caption В АНБ кажуть, що не вповноважені зламувати сервери американських компаній

Компанія Google висловила обурення у зв'язку з повідомленнями про те, що Агентство національної безпеки (АНБ) США нібито перехоплювало його дані.

Керівництво інтернет-гіганта заявило, що про таку діяльність вони нічого не знали, додавши при цьому, що назріла "нагальна необхідність реформи".

Коментарі пролунали на тлі публікації у газеті Washington Post, яка, посилаючись на оприлюднені Едвардом Сноуденом документи, написала, що АНБ отримало доступ до сполучення між центрами обробки інформації, які належать Google і Yahoo.

У агентстві заявили, що не мали доступу до комп'ютерів компанії.

"Ми не вповноважені проникати до серверів американських компаній і брати звідти дані", - заявив керівник АНБ Кіт Александр у коментарі Bloomberg TV.

Однак кореспонденти стверджують, що це не є прямим заперечення останніх претензій на адресу АНБ.

Перехоплення даних

Нові звинувачення, як і багато попередніх викриттів діяльності американської розвідки, ґрунтуються на документах, які оприлюднив екс-підрядник американських спецслужб Едвард Сноуден, що живе зараз у Росії і оголошений США у розшук у зв'язку з несанкціонованим розкриттям інформації.

Згідно з оприлюдненими матеріалами, щодня з внутрішніх мереж інтернет-гігантів збирали мільйони записів.

З документів можна припустити, що інформацію перехоплювали радше з оптоволоконних кабелів, якими її передавали між центрами обробки даних, ніж із серверів.

Також зазначено, що дані перехоплювали за межами Сполучених Штатів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Нові і нові дані публікують, ґрунтуючись на оприлюднених Едвардом Сноуденом документах

АНБ і без того має доступ до сторінок користувачів Google і Yahoo завдяки затвердженій судом програмі Prism.

Водночас головний юрисконсульт Google Девід Драммонд заявив, що компанія не надавала жодному уряду доступ до своєї системи.

"Ми вже давно стурбовані можливістю такого виду стеження, і саме тому ми продовжували використовувати шифри у дедалі більшій кількості послуг Google", - сказав він.

За його словами, те, як далеко уряд пішов у перехопленні даних приватних компаній, засвідчує необхідність термінових реформ.

Своєю чергою, у Yahoo повідомили, що компанія суворо контролює захист центрів обробки даних і не надавала доступ до них жодній урядовій організації.

В АНБ заперечили звинувачення, опубліковані у Washington Post, згідно з якими спецслужби у такий спосіб збирали інформацію про багатьох американців.

"Криза довіри"

Нову порцію шпигунської інформації оприлюднили одразу після того, як делегація співробітників німецької розвідки прибула до Вашингтона обговорити повідомлення про те, що американські спецслужби могли прослуховувати мобільний телефон канцлера Ангели Меркель.

Згідно з повідомленнями, Агентство національної безпеки також прослуховувало французьких дипломатів у Вашингтоні і в ООН і вело спостереження за дзвінками французьких та іспанських абонентів.

Іспанія також закликала США надати деталі стеження на її території після повідомлень про те, що Агентство національної безпеки США моніторило у тій країні 60 мільйонів телефонних дзвінків на місяць.

Але, як заявив Кіт Александр, твердження про збір даних із десятків мільйонів телефонних дзвінків "абсолютно помилкові".

Гнів щодо США через шпигування за своїми союзниками за кордоном останнім часом зростає. Представник делегації Євросоюзу, яка днями відвідала Вашингтон, назвав скандал із прослуховуванням "кризою довіри".