Сноуден готовий розповісти Берліну про прослуховування Меркель

Едвард Сноуден Копирайт изображения AFP
Image caption Едвард Сноуден вперше після початку шпигунського скандалу зустрівся з політиком з Євросоюзу

За інформацією депутата німецького парламенту від партії "зелених" Ханса-Крістіана Штребеля, екс-працівник американських спецслужб Едвард Сноуден зустрівся з ним у Москві і погодився допомогти у розслідуванні повідомлень про те, що США прослуховували телефон канцлера Німеччини Ангели Меркель.

Ханс-Крістіан Штребель опублікував фото зі Сноуденом у своєму мікроблозі в Twitter, а німецький телеканал ARD показав кадри, на яких депутат бундестаґу та екс-співробітник ЦРУ потискають руки.

"Він дав зрозуміти, що багато знає. Поки Агентство національної безпеки США (АНБ) блокує розслідування [...], він готовий приїхати до Німеччини і дати свідчення, однак спочатку необхідно обговорити умови", - цитує пана Штребеля агентство Reuters.

Повідомляється, що обговорення умов, за яких Сноуден погодиться брати участь у розслідуванні шпигунської діяльності американських спецслужб, і було центральною темою розмови. Крім того, Сноуден передав Штребелю лист до німецького уряду та генпрокуратури.

Більш докладно про розмову з колишнім співробітником американських спецслужб депутат обіцяв розповісти на прес-конференції у п'ятницю.

Інформація про прослуховування телефону Меркель спецслужбами США, що викликала обурення німецької влади, надійшла від журналу Spiegel і базувалася на документах, що були передані Сноуденом.

У середу до Вашингтона прибула високопоставлена делегація з Німеччини для переговорів на цю тему.

Москва чи Берлін

Пан Штребель, який працює в спеціальному комітеті парламенту з контролю за спецслужбами, повідомив, що Сноуден може давати свідчення з Москви.

Водночас, якщо Сноуден вирішить поїхати до Берліна, це може обернутися новими проблемами у відносинах США та Німеччини. Вашингтон зможе законно вимагати видачі екс-співробітника ЦРУ та АНБ, згідно із чинною двосторонньою угодою про екстрадицію.

Проте міністр юстиції Німеччини раніше заявила, що якщо Сноуден вирішить приїхати для надання свідчень у справі про прослуховування, Берлін не буде екстрадувати його, незважаючи на вимоги США.

Крім того, свідчення Сноудена проти АНБ можуть поставити під питання надання йому тимчасового притулку Росією.

Влітку президент Путін заявив, що колишній співробітник спецслужб може залишатися в Росії за умови припинення діяльності проти США.

"Якщо він захоче кудись виїхати, і хтось його прийме - будь ласка. Якщо він захоче залишитися тут - є одна умова: він має припинити свою роботу, спрямовану на те, щоб завдавати шкоди нашим американським партнерам, як це не дивно пролунає з моїх вуст", - сказав Путін.

У четвер адвокат Анатолій Кучерена, який представляє інтереси Сноудена, заявив, що американець не буде ділитися даними про стеження за керівниками європейських країн, оскільки - за домовленостями з російською владою - він не може розкривати інформацію закритого характеру.

Публічне розслідування

18 листопада німецький парламент проведе екстрене засідання з приводу діяльності Агентства національної безпеки США в цій країні.

Партія "зелених" і Ліва партія Німеччини вже зажадали публічного розслідування прослуховування з викликом свідків, включно із Сноуденом.

У середу до Вашингтона прибула високопоставлена делегація з Німеччини для переговорів, що мають послабити напругу між двома країнами після шпигунського скандалу.

За словами представника Агентства національної безпеки США Кейтлін Хейден, переговори пройшли в рамках досягнутої минулого тижня домовленості між президентом Обамою та канцлером Меркель про розширення співпраці між США та Німеччиною у питаннях розвідки.

Розкриті Едвардом Сноуденом дані про масштаби та методи діяльності АНБ викликали обурення союзників США від Бразилії до Німеччини.