Німеччина і Бразилія пропонують резолюцію проти шпигунства

Обама, Руссеф і Меркель
Image caption Меркель вважає, що шпигувати за друзями негарно

Німеччина і Бразилія закликали Генеральну Асамблею ООН прийняти проект резолюції про захист права на приватне життя в епоху цифрових технологій.

Проект резолюції закликає покласти кінець надмірному стеженню, відзначаючи, що незаконний збір даних є серйозним вторгненням у приватне життя.

Влада Бразилії та Німеччини була обурена публікаціями про масштаби американської програми стеження, що були побудовані на документах, переданих ЗМІ колишнім працівником Агентства національної безпеки США Едвардом Сноуденом.

Згідно з цими даними, американська розвідка мала доступ, серед іншого, до електронної пошти і телефонних розмов президента Бразилії Ділми Руссеф і канцлера Німеччини Ангели Меркель.

Політичні наслідки

Проект резолюції, у якій не згадано конкретні країни, обговорять у так званому третьому комітеті Генасамблеї, який займається соціальними, гуманітарними та культурними питаннями.

У разі прийняття цього документа 193 члена асамблеї заявлять, що вони "глибоко стурбовані порушенням прав людини і зловживаннями, які можуть стати результатом будь-якого спостереження за комунікаціями".

У документі йтиметься про "екстериторіальному спостереженні за комунікаціями, їх перехопленні, а також зборі персональних даних".

Резолюція, голосування щодо якої відбудеться трохи згодом у листопаді, закликає всі країни захищати право на приватне життя, гарантоване міжнародним законодавством.

Хоча резолюції Генеральної Асамблеї не накладають прямих зобов'язань, вони можуть мати значний моральний і політичний вплив, якщо отримають достатню підтримку.

Документ був розроблений на тлі звинувачень на адресу США в тому, що та країна стежила за комунікаціями іноземних лідерів, що викликало обурення серед союзників США в Європі та Азії.

Інформацію про масштаб стеження, яку ведуть американські спецслужби, ЗМІ отримали від колишнього контрактника Агентства національної безпеки США Едварда Сноудена.

Зустріч зі Сноуденом

Після того як з'ясувалося, що США багато років прослуховували телефон Ангели Меркель, влада Німеччини заявила про готовність поговорити про американську програму стеження зі Сноуденом особисто.

Сноуден раніше зустрівся в Москві з депутатом німецького парламенту від партії Зелених Хансом-Крістіаном Штребеле і висловив готовність розповісти німецькому уряду про методи шпигунства, які використовують в Агентстві національної безпеки США.

Image caption Сноуден і Штребле зустрілися в Москві

Адвокат Сноудена Анатолій Кучерена заявив, що будь-яка подібна зустріч повинна проходити не в Німеччині, а в Москві, де Сноуден живе після отримання тимчасового притулку в Росії.

Невдоволення Меркель діями США затьмарило саміт Євросоюзу минулого тижня, на якому канцлер Німеччини роздратовано зауважила, що шпигувати за друзями "нікуди не годиться".

Зі свого боку, президент Бразилії Руссеф була розлючена повідомленнями про те, що АНБ зламало внутрішню комп'ютерну мережу бразильської державної нафтової компанії Petrobras, щоб отримати доступ до телефонних дзвінків та електронного листування.

Держсекретар США Джон Керрі в п'ятницю визнав, що в деяких випадках США перебрали міру зі шпигунством.

Він пообіцяв спільно з президентом Бараком Обамою розробити заходи, щоб запобігти неналежним діям АНБ у майбутньому.

30-річний Сноуден приїхав до Росії в червні, після того як передав ЗМІ секретні документи. Йому дали тимчасовий притулок до липня 2014 року.

Адвокати Сноудена заявили, що їх підзахисний у п'ятницю почав працювати на велику державну інтернет-компанію в Росію, але в цілях безпеки не уточнили, яку саме.

Новини на цю ж тему