Міськрада Одеси звільнила мера Костусєва

Олексій Костусєв Копирайт изображения UNIAN
Image caption Олексій Костусєв написав заяву про відставку минулого тижня

Одеська міська рада прийняла відставку свого голови Олексія Костусєва.

Відповідне рішення було прийняте під час позачергової сесії міськради в понеділок.

"За" проголосували 85 депутатів, які були присутні у залі, восьмеро не голосували. Сам Костусєв на сесію не з'явився.

Тепер до проведення позачергових виборів містом буде керувати секретар міськради Олег Бриндак.

Місцеві експерти та політики пояснюють цю відставку тим, що керівники держави та Партії регіонів мають до одеського мера багато претензій - зокрема через його проросійську позицію.

Друг Маркова

Олексій Костусєв написав заяву про відставку в четвер, 31 жовтня.

Цей крок пов'язують із нещодавнім арештом депутата Ігоря Маркова, якого вважають соратником екс-мера. Пану Маркову інкримінують побиття людей в 2007 році, які протестували проти встановлення в Одесі пам’ятника Катерині ІІ.

Сам Марков вважає, що його переслідують із політичних міркувань, зокрема незгоду з курсом євроінтеграції, який проводить Партія регіонів.

Раніше одеська організації ВО "Свободи" звернулася до Генпрокуратури та МВС з проханням перевірити причетність одеського голови "до протиправної діяльності Ігоря Маркова та притягнути його до передбаченої законом відповідальності".

У грудні 2011 року мер Костусєв вже подавав у відставку, але зрештою лишився на посаді. Тоді говорили про його протистояння з впливовими людьми з Партії регіонів.

"Безумовно, останньою краплею для відставки стала ситуація з арештом Ігоря Маркова. Всю каденцію роботи Олексія Костусєва ходили чутки, що він піде у відставку, приїде комісія, перевірить роботу і він втратить посаду. Одесу переслідували скандали й страждав рейтинг Партії регіонів. Цю інформацію доносили до глави держави", - сказав BBC Україна керівник одеського відділення Комітету виборців Анатолій Бойко.

"У Костусєва є дуже впливові вороги в Партії регіонів. Зараз ситуація з Марковим та їхня особиста дружба стала прекрасним аргументом у руках недоброзичливців", - резюмував експерт.

Що далі?

Згідно з законом про основи місцевого самоврядування, у разі відставки мера Верховна Рада України має призначити позачергові вибори міського голови.

Проте в Україні низка обласних центрів та Київ роками живуть без мера, а парламент відмовляється призначати вибори. Окрім столиці така ситуація склалася також в Чернівцях, Черкасах, Херсоні та Миколаєві.

У подібних ситуаціях обов’язки відсутнього мера виконує секретар міської ради.

Про свій намір балотуватися в мери, якщо вони відбудуться, вже заявив Едуард Гурвіц, який вже очолював місто протягом трьох скликань.

"Я багато років та сил віддав Одесі, а тому буду балотуватись на посаду мера, якщо вибори оголосять", - заявив пан Гурвіц - соратник Віталія Кличка по партії УДАР.

На виборах 2010 року Олексій Костусєв набрав 50% голосів, а опозиціонер – 30%. Пан Гурвіц тоді запевняв, що результат переможця фальсифікували.

В комітеті виборців сумніваються у проведенні дострокових виборів мера Одеси.

"Сьогодні відповіді щодо виборів мера Одеси не знають навіть в Адміністрації президента. Але Комітет виборців наполягає на якнайскорішому проведенні голосування", - повідомив Анатолій Бойко.