Проблемні округи: влада не виставила важку артилерію

Вибори Копирайт изображения Getty
Image caption 14 листопада закінчився строк подання документів на реєстрацію кандидатів

Більшість старих провладних кандидатів на проблемних округах вирішили не брати участь у повторних виборах.

Останній день подачі до Центральної виборчої комісії документів на реєстрацію кандидатами в п’яти проблемних округах приніс одразу кілька сюрпризів.

Найперше – прогнозовані кандидати від влади в двох черкаських округах відмовились від балотування, а Віктор Пилипишин, який до останнього вагався чи знову балотуватись у київському 223 окрузі, таки подав заяву до ЦВК.

У Партії регіонів досі відмовляються офіційно назвати самовисуванців, яких вони підтримують, а експерти констатують відсутність у влади централізованого управління виборчої кампанії на п’яти округах.

Вибори до парламенту в п’яти округах, де не встановили результати 28 жовтня 2012 року, відбудуться 15 грудня 2013 року.

Київська битва Пилипишина-Левченка

Найгострішого протистояння варто чекати на 223 окрузі міста Києва, де цього разу знову зійдуться старі конкуренти – висуванець "Свободи" Юрій Левченко, якого підтримала вся опозиція, та незалежний кандидат Віктор Пилипишин.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Віктор Пилипишин до останнього тримав інтгригу щодо свого балотування

На минулих виборах різниця у результатах між свободівцем та колишнім керівником Шевченківського району складала кілька сотень голосів. Після звинувачень у бік Пилипишина щодо фальсифікацій і жорсткого протистояння в окружкомі результат виборів не встановили.

Юрій Левченко зареєстрований кандидатом ще 21 жовтня, а от пан Пилипишин тримав інтригу до останніх годин.

Загалом в окрузі зареєстрували 66 кандидатів. Зокрема, самовисуванцем тут пішов соратник Юрія Луценка і колишній член "Батьківщини" Юрій Гримчак та відомий київський адвокат Тетяна Монтян.

На Черкащині чекають зриву виборів

На обох проблемних округах Черкащини важковаговики від влади відмовились балотуватись.

В 194 окрузі міста Черкаси активну роботу з виборцями проводила Валентина Жуковська, почесний директор черкаського "Азоту" Дмитра Фірташа. На минулих виборах вона програла представнику "Батьківщини" Миколі Булатецькому майже 12 тисяч голосів, але результат так і не встановили.

14 листопада пані Жуковська оприлюднила заяву, в якій відмовилась подавати свою кандидатуру.

"З потенційних провладних в окрузі є два кандидати – Олег Свинарчук – президент корпорації "Богдан" та відомий шоумен Михайло Поплавський", - поділився припущенням з BBC Україна кандидат від опозиції пан Булатецький.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Шоумен Михайло Поплавський побореться проти опозиції в Черкасах після невдалих виборів у Фастові

Михайло Поплавський вважався владним кандидатом в 2012 році на 91 окрузі Київщини, проте зайняв тільки третє місце.

Аналогічна ситуація на 197 окрузі в Каневі. Там на минулих виборах опозиціонер Леонід Даценко суттєво обійшов бізнесмена Богдана Губського, проте після низки скандалів та втручання міліції результат не встановили.

До останнього очікувалося повторне балотування пана Губського, проте 14 листопада він також оприлюднив заяву про відмову балотуватись.

"Хто буде тут від влади знає тільки Віктор Янукович. У мене є передчуття, що таким стане Павло Костенко, колишній соратник Богдана Губського", - розповів BBC Україна Леонід Даценко.

"Ми вже готуємося, що влада спробує знову зірвати вибори в двох черкаських округах через окружкоми, в яких у них абсолютна більшість. Це єдиний сценарій не дати нам стати депутатами", - резюмував Микола Булатецький.

Романюк по Skype проти людини губернатора

В 94 окрузі Київської області від опозиції балотується "старий кандидат" Віктор Романюк, який минулого року переміг представницю Партії регіонів Тетяну Засуху. Проте тоді через суперечливі рішення судів результат не встановили.

Цього разу Тетяна Засуха не балотується, а керівництво області підтримує самовисуванця, члена Партії регіонів Руслана Бадаєва.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Керівництво київської області підтримало бізнесмена Руслана Бадаєва на виборах в 94 окрузі

На його підтримку висловився губернатор Київщини, глава обласної ПР Анатолій Присяжнюк, закликавши регіоналів стати агітаторами пана Бадаєва. Руслан Бадаєв також брав участь в низці офіційних заходів в окрузі за участі віце-прем’єра з енергетичних питань Юрія Бойка.

Опозиціонер Віктор Романюк веде свою виборчу кампанію через Інтернет та організовує зустрічі з виборцями через Skype, адже зараз він переховується від українських правоохоронців в Італії.

В 94 окрузі зареєструвалися рекордні 82 кандидатт, зокрема і Юрій Кармазін, за позовами якого суд позбавив депутатських мандатів Павла Балогу, Олександра Домбровського та Ігоря Маркова.

Первомайськ: губернатор проти Корнацького

Найменше кандидатів – всього одинадцять, зареєструвалися в 132 окрузі в Первомайську Миколаївської області. На минулих виборах тут впевнено переміг опозиціонер Аркадій Корнацький, але дії окружкому та міліції завадили визнанню його результату.

На повторних виборах проти минулорічного переможця вирішив балотуватися сам губернатор Миколаївської області, керівник обласної ПР Микола Круглов. Саме його на минулих виборах Аркадій Корнацький звинувачував у маніпуляціях з результатами в окрузі.

Напередодні виборів українські ЗМІ повідомляли, що всіх губернаторів в областях, де є проблемні округи, зобов'язали балотуватися.

Дивна поведінка влади

Раніше в Партії регіонів заявляли, що оголосять про свою підтримку самовисуванцям.

"Ми дізнаємось, кого підтримає ПР, проте варто чекати несподіванок. Дехто вже критикує своїх гіпотетичних опонентів, а в мене є дані, що в цих округах всі будуть здивовані", - переконував BBC Україна депутат від Партії регіонів Володимир Олійник.

Але зараз про позицію партії він вже не говорить.

"Підтримка кандидатів в округах у нас буде за рішеннями місцевих партійних осередків" - заявив у п’ятницю пан Олійник.

"Влада не була готова до повторних виборів. Ці округи - не в найкращих електоральних територіях. Очевидно, у влади не було чіткого плану дій й координації в п’яти округах. Десь ситуацію пустили на самоплин, а десь зобов’язали балотуватись губернаторів", - оцінює ситуацію голова Комітету виборців Олександр Черненко.

За його словами, більшість минулорічних кандидатів від влади не захотіли балотуватись, адже зрозуміли, що без фальсифікацій виграти у них шансів обмаль.

Також Олександр Черненко натякає на один із можливих сценаріїв зриву виборів – величезну кількість кандидатів в округах.

"Велика кількість кандидатів потрібна для отримання контролю у виборчих комісіях. Це може бути міна сповільненої дії – величезний бюлетень та безліч представників кандидатів в окружкомі. Це внесе хаос у виборчий процес й нестиме загрозу виборам", - вважає пан Черненко.