Молдова отримає безвізовий режим з ЄС, а Україна ще ні

Візи Копирайт изображения UNIAN
Image caption Україна ще не виконала вимог ЄС для візової лібералізації

Напередодні саміту у Вільнюсі Єврокомісія оприлюднила звіт про виконання плану дій з візової лібералізації Молдовою, Україною та Грузією.

За результатами цих звітів стало відомо, що Молдова виконала вимоги і найближчим часом Єврокомісія запропонує Раді ЄС зняти візові вимоги для поїздок її громадян до Європейського Союзу.

Відповідну заяву також у п’ятницю на прес-конференції зробив голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу після зустрічі з головою уряду Молдови Юрієм Лянке.

Згідно звіту Єврокомісії, Україна також досягла прогресу в питанні візової лібералізації, проте про скасування віз ще не йдеться.

Успіх Молдови

Як зазначено у звіті, Молдова відповідає усім критеріям, визначеним у чотирьох блоках другої фази плану дій щодо візової лібералізації. Проведено реформу міністерства внутрішніх справ, удосконалено правову співпрацю з країнами-членами ЄС і міжнародною поліцією у сфері кримінального правосуддя.

"Одразу після саміту Східного партнерства у Вільнюсі Єврокомісія розгляне питання щодо представлення законодавчої пропозиції, покликаної зняти візові вимоги з молдавських громадян, які мають біометричні паспорти", - вказано в звіті Єврокомісії.

Раніше в інтерв’ю BBC Україна посол Молдови в Україні Іон Стевіле передбачав, що на саміті у Вільнюсі буде поставлено крапку в процесі візової лібералізації між Молдовою та ЄС.

За його словами, важливим для цього було ухвалення закону щодо недопущення дискримінації сексуальних меншин.

"Поступка європейським партнерам щодо недискримінації стосується малої кількості людей, проте ми створили умови для 90% наших громадян отримати право вільно пересуватись в ЄС", - заявив пан посол.

Проблеми України

Єврокомісія зауважує, що за останні два роки Україна досягла значного прогресу у виконанні плану дій щодо візової лібералізації, проте недостатнього.

Європейці визнають, що є певний успіх у таких важливих сферах, як початок створення правової бази для біометричних паспортів та зміни антикорупційних законів.

"Однак, задля завершення виконання критеріїв першої фази плану дій потрібно докласти додаткових зусиль для впровадження цих двох вимог", - йдеться у звіті.

Окремою проблемою України вказане питання законодавства щодо недопущення дискримінації, зокрема, сексуальних меншин. Щодо цього питання український парламент рішення так і не знайшов.

"З метою забезпечення адекватного правового захисту проти дискримінації, необхідно зміцнити нормативно-правову базу, що регулює питання, пов’язані із боротьбою проти дискримінації", - ще раз нагадала Єврокомісія.