Посол ЄС: я все ще залишаюся оптимістом

Ян Томбінський

Попри неоднозначні події останніх тижнів, сподівання на успішне підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю між ЄС та Україною наприкінці листопада у Вільнюсі залишаються, - заявив в інтерв'ю ВВС голова представництва ЄС в Україні посол Ян Томбінський. Він також порадив українцям брати свою долю у власні руки й активніше втілювати мрії про таку Україну, якою вони хочуть її бачити.

ВВС Україна: Цього тижня, попри всі попередні очікування, президенти Квасневський і Кокс так і не змогли заявити, що їхню місію виконано. Водночас, вони не сказали і того, що місію провалено. Наступного понеділка міністри закордонних справ ЄС мають також обговорювати питання підписання чи не підписання Угоди про асоціацію з Україною. Чи будуть їхні висновки такими ж невизначеними – ані "так", ані "ні"? І наскільки їхні рекомендації є важливими для остаточного рішення про підписання чи не підписання угоди про асоціацію з Україною?

Ян Томбінський: Я дуже хотів би сказати, що ми маємо всі аргументи, щоб сказати "так" з боку європейської сторони, і що всі умови для підписання угоди у Вільнюсі виконані. Але, на жаль, наразі це ще не "так". Час є політичним фактором, і ми маємо дати можливість часу відповісти на це питання. Проте ця відповідь не залежить від європейських міністрів. Вона залежить від дій українського парламенту і української влади.

ВВС Україна: Дехто і в парламенті, і у владі нині каже, що переговори триватимуть аж до самого саміту у Вільнюсі. Ми вже бачили, як багато крайніх термінів встановлюються, а потім порушуються чи продовжуються. Чи буде все зрозуміло лише в останні дні, останні години перед підписанням (чи не підписанням) угоди?

Ян Томбінський: Я все ще залишаюся оптимістом. Я сподіваюся, що все вирішиться ще до Вільнюсу. Але чого мені бракує у цьому процесі - це розуміння, що справа не тільки у формальних досягненнях і певних орієнтирах, а у створенні необхідного рівня довіри. Я доклав багато зусиль, аби переконати, що все необхідне для успішного саміту у Вільнюсі мало бути зроблене заздалегідь, ще місяці три тому. А решту часу, починаючи від вересня, можна було присвятити обговоренню того, що буде після, як підготуватися до кращої імплементації Угоди про асоціацію, і як запобігти тому, що ми нині спостерігаємо в українській економіці і торгівлі.

Але, на жаль, до вільнюського саміту залишається два тижні, а ми все ще обговорюємо те, що треба зробити для підписання угоди. Тобто, три останні місяці можна вважати втраченими з точки зору інвестування у майбутнє. І це є дуже сумно, бо самій Україні було б вигідно знати про той набір інструментів, якими можна було б скористатися для подолання нинішніх викликів.

ВВС Україна: Чи можливо підписання угоди без вирішення питання Тимошенко?

Ян Томбінський: Воно є вирішальним. Бо воно визначає ступінь довіри між партнерами. Українська сторона заявляла, що закон буде ухвалено до вільнюського саміту і що всю цю проблему буде вирішено. Тобто, це не умова, яку ми висунули в односторонньому порядку.

ВВС Україна: Дехто каже, що її звільнення може відбутися і після саміту, і що нині для ЄС більш важливим є ухвалення відповідних законів у парламенті? Чи можливо її звільнення після саміту, якщо до того у парламенті будуть ухвалені всі необхідні закони, і президент їх підпише? Або ж її має бути обов’язково звільнено до саміту?

Ян Томбінський: Якби я знав відповідь на це питання, і якби відповідь на це питання залежала від мене... але це не так, це не в моїх руках. Єдине, що я можу сказати, що Європейський парламент вирішив подовжити місію президентів Кокса-Квасневського до часу проведення вільнюського саміту. Це означає, що на найвищому політичному рівні у ЄС надія зберігається, що це допоможе знайти адекватне вирішення цього питання.

ВВС Україна: Якщо Угоду про асоціацію не буде підписано у Вільнюсі, то що буде далі? Коли, якщо взагалі колись, ми зможемо повернутися до цієї угоди?

Ян Томбінський: Знову ж таки, питання не до нас. Я також питаю у своїх українських співрозмовників: а яким є ваш план "Б"? Бо Європейський Союз не змінить свою поведінку чи процедури. І тому питання, швидше, до української сторони: якщо підписання не буде зараз, то якими є подальші плани? А для європейської сторони буде складно створити настільки ж сприятливу, як зараз, атмосферу для України, бо у ЄС є й інші питання на порядку денному. Якщо ви подивитеся на порядок денний Європейської Ради, то ви побачите, що там буде зміна у головуванні, і подолання економічної кризи, і проблеми ринку праці, особливо, працевлаштування молоді, питання інвестування у нові технології, як краще складати бюджет Європейського Союзу. Може, з української точки зору важко зрозуміти, що інші уряди не прокидаються із думкою "що я маю зробити для України сьогодні". Але вони прокидаються із думкою "як я маю відповісти на очікування моїх виборців, моїх громадян", бо саме в цьому полягає завдання європейських політиків, лідерів. Якщо Україна не дає нам відповіді, то чому інші мають концентрувати свою увагу на Україні? Це основи політики.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

ВВС Україна: Останнім часом часто порушується питання фінансової допомоги Україні у контексті її планів ближчої інтеграції з ЄС та торговельних проблем із Росією. Не тільки самі росіяни, але й американці вже кажуть про те, що ЄС має бути готовий "заплатити" за підписання угоди з Україно, готовий надати Україні фінансову допомогу, аби не тільки компенсувати втрати від торговельних війн із Росією, але й через досить поганий стан самої української економіки. Чи розглядає Європейський Союз якісь можливості щодо надання фінансової допомоги Україні? Або, може, у Брюсселі вважають, що такі заяви є свого роду шантажем з боку України?

Ян Томбінський: Це є досить складним питанням. Бо якщо ми говоримо про фінансову допомогу, то вона має бути спрямована на підтримку реформ в Україні. Україна має ініціювати певні реформи. Тобто, фінансова допомога може надійти тоді, коли в українській економіці будуть відбуватися процеси, які у перспективі зроблять її більш витривалою до криз і більш міцною. І Європейський Союз вже багато років виділяє у своєму бюджеті гроші, аби допомогти Україні із втіленням реформ у різних секторах, а також на муніципальний розвиток через конкретні проекти. Тобто, ця допомога вже присутня, але вона не полягає у тому, щоб хтось заплатив борги України. Якщо залучаються гроші, то вони мають залучатися із розумінням, що у перспективі вони допоможуть покращити і зміцнити українську економіку. Сенс асоціації полягає не в тому, щоб "купити" Україну, а в тому, щоб допомогти їй стати кращою країною, радше інвестувати в Україну, бути її партнером, а не "купувати" її.

ВВС Україна: Але тут мова йде про десятки мільйонів євро, а Україна, як заявив днями президент Янукович, потребує десятки мільярдів для того, аби так модернізувати свою економіку, щоб можна було конкурувати на європейському ринку.

Ян Томбінський: Подивіться на Китай. Подивіться на Туреччину. Вони здійснили величезний прогрес впродовж останніх 20 років. І без жодної зовнішньої допомоги. Кожна країна має потребу інвестувати у модернізацію. Кожна економіка, навіть найбільш конкурентноздатна, має кожного року інвестувати у модернізацію своєї структури, тому що у світі кожного року з’являються нові виклики, нові товари, нові, кращі ідеї. І якщо Україна не вкладатиме у модернізацію своєї економіки, то де вона буде через п’ять років? Це те, що Україна мусить робити самостійно, і ми не можемо сказати, що це пов’язано виключно із підписанням Угоди про асоціацію з ЄС.

ВВС Україна: Розмова із Вами завершує серію інтерв’ю ВВС Україна із послами різних країн ЄС. І всі вони відповіли на кілька спільних питань, серед яких і таке: що Вас більш за все вразило в Україні?

Ян Томбінський: Що здивувало? Дуже відкрите і живе суспільство. Я дуже багато подорожую Україною, і я бачу, що молоді громадяни є дуже відкритими, і цілком готовими прийняти майбутнє. Що вражає, так це брак віри у власні сили. Моя порада українцям – довіряйте собі. Візьміть власну долю у свої руки, і спробуйте створити такі умови, які б найкраще відповідали вашому баченню майбутнього країни. Майте мрію і намагайтеся її втілити.

Із Яном Томбінським розмовляла Анастасія Зануда