Росія: ЄС "безпардонно тисне" на Україну

Сергій Лавров Копирайт изображения AP
Image caption Сергій Лавров запевняє, що ЄС приховує проекти текстів угод про асоціацію

Глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що ЄС "безпардонно тисне" на країни Східного партнерства, аби ті підписали Угоду про асоціацію.

Як передає "Інтерфакс", про це пан Лавров заявив після переговорів з керівником зовнішньополітичного відомства Білорусі Володимиром Макеєм.

"Чомусь нас звинувачують в тому, що ми вставляємо палки в колеса цьому благочинному процесу й тиснемо на країни Східного партнерства, щоб не дати країнам підписати угоди про асоціацію й зону вільної торгівлі з ЄС", - заявив пан Лавров.

При цьому він назвав такі звинувачення європейців "нечистоплотними".

Напередодні канцлер Німеччини Ангела Меркель у Бундестазі заявила про необхідність протидії ЄС тиску Росії на країни Східного партнерства.

Дружні попередження Росії

Пан Лавров наголосив, що кожна країна має суверенне право підписувати будь-які угоди, проте Росія може дружньо попередити про можливі наслідки.

"Єдине, оскільки у нас з більшістю цих країн є домовленості в економічній сфері, то ми просто по-товариськи, по-дружньому попереджаємо, що лібералізація економічних зв’язків з ЄС потягне за собою наслідки для нашої торгівлі", - пояснив позицію Росії глава відомства.

В той же час ЄС, за словами Сергія Лаврова, тисне на країни Східного партнерства з метою змусити до тіснішої співпраці. "Якщо порівнювати нашу чесну і товариську позицію з тим, що роблять окремі представники ЄС, то, мабуть, з того боку здійснюється безпардонний тиск на ці держави", - вважає політик.

Сергій Лавров запевнив журналістів, що проекти угод про асоціацію з країнами східного партнерства приховуються від країн, які планують їх підписати. Хоча ще 13 серпня уряд України офіційно оприлюднив повний текст проекту Угоди з ЄС українською мовою.

Жорстка позиція Меркель

Канцлер Німеччини Ангела Меркель в понеділок закликала Україну зробити "реальні кроки" для підписання Угоди з ЄС.

Але у виступі в Бундестазі особливу увагу канцлер Німеччини приділила саме захисту України від економічного тиску Росії, який покликаний не допустити підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Звичайно, якщо Київ виконає умови ЄС.

"Ми знаємо, що рішення наближатись до ЄС непросте ні для України, ні для наших інших партнерів. Останніми місяцями вони зазнали значного тиску", - згадала Ангела Меркель, вказуючи на Росію, яка намагалася відмовити Україну від підписання Угоди.

"У Вільнюсі я підштовхну ЄС до протидії цьому тиску з конкретними можливостями та реальною солідарністю", - додала пані Меркель.

При цьому чи не вперше з уст одного з найвпливовіших політиків ЄС ми почули про конкретні заходи допомоги Україні.

"Можемо запропонувати нашим партнерам додатково продавати у нас товари, які вони не зможуть експортувати до Росії, або допомогти в розширенні постачання енергоресурсів", - пообіцяла пані Меркель.

Вона наголосила, що "країни самі мають вирішувати майбутній напрямок розвитку, а треті сторони не мають права на вето".

В понеділок Рада міністрів закордонних справ ЄС не ухвалила жодного рішення щодо України та висловила готовність зробити це у будь-який момент до саміту у Вільнюсі.

Цього тижня Верховна Рада України матиме останній шанс ухвалити необхідні для підписання Угоди з ЄС законопроекти: про прокуратуру, виборчі зміни та лікування засуджених за кордоном. Розгляд документів запланований на 21 листопада.

Саміт "Східного партнерства" у Вільнюсі, на якому мають розглянути Угоду про асоціацію між Україною та ЄС, пройде 28-29 листопада.