Речник ГПУ: Пшонка не підписував подання щодо екстрадиції Аблязова

Пшонка
Image caption Віктора Пшонку звинуватили в фальшуванні матеріалів у запиті про екстрадицію Мухтара Аблязова

Генеральна прокуратура офіційно не отримувала документів щодо судового позову у Франції проти керівника відомства Віктора Пшонки адвокатів казахського опозиційного бізнесмена Мухтара Аблязова.

Про це в коментарі BBC Україна повідомила речник Генеральної прокуратури Маргарита Велькова.

"Документи до нас не надходили і щодо їх існування, а також об’єктивності інформації щодо цієї ситуації, у нас є сумніви. Тому коментувати по суті нічого" - розповіла пані Велькова.

Французьке радіо RFI у вівторок 19 листопада повідомило, що захист казахського опозиційного бізнесмена Мухтара Аблязова, якого арештували у Франції на вимогу України, подав позов на Генерального прокурора Віктора Пшонку через нібито спробу ввести суд в оману підробленими документами у запиті на екстрадицію.

"Ми дійшли висновку, що українська влада надала підроблене досьє з підробленими документами, обманним шляхом отриманими від Генпрокурора України, який підписав вимогу про екстрадицію", - заявив захисник Аблязова Жерар Чолакян.

Колишнього голову ради директорів БТА банку Мухтара Аблязова арештували 31 липня у Франції за запитом України. Розгляд справи про екстрадицію запланований 5 грудня, а захист вважає, що Україна може видати Аблязова Казахстану.

Пшонка нічого не підписував

"Окремо можу зазначити, що подання про екстрадицію особисто Генеральний прокурор не підписує, це робить профільний заступник", - зауважила речник Генпрокуратури.

За її словами, ця ситуація може бути пов’язана з намаганнями захисту Мухтара Аблязова затягнути апеляцію.

"З врахуванням наближення засідання розгляду суду щодо подання про екстрадицію від України, якщо подібні дії й мали місце, маю на увазі позов адвокатів, то це може відбуватися в межах апеляційного процесу з метою затягнути розгляд", - резюмувала Маргарита Велькова.

Водночас, джерело в Генпрокуратурі повідомило BBC Україна, що мова може йти про судове заперечення. Ця процедура відбувається, коли одна країна звертається до іншої з питанням про екстрадицію, а захист має право подати в суд заперечення на запит про екстрадицію.

Натомість адвокат Аблязова звинувачує саме Генпрокурора, а також посла України у Франції, який виступив кур’єром при передачі справи в канцелярію суду.

"Ми звинувачуємо їх у спробі ввести суд в оману", - заявив захисник Жерар Чолакян.

Адвокат попереджає, що Україна може видати Аблязова Казахстану, де того звинувачують у фінансових зловживаннях на понад 6 млрд. дол.

Казахський політв'язень

Колись наближений до політичної і ділової еліти Казахстану банкір Мухтар Аблязов потрапив в опалу і став ворогом президента Нурсултана Назарбаєва, незмінного правителя багатої на природні ресурси країни протягом минулих 22 років.

У 2002 році Аблязова за звинуваченнями в зловживанні владою посадили в тюрму. Це сталося через рік після того, як він заснував опозиційну партію. У 2003 році його помилували, і наступні два роки він прожив у Росії.

Image caption Amnesty International закликала Францію не видавати Аблязова в країну, яка може повернути його до Казахстану

Потім Мухтар Аблязов повернувся в Казахстан, де до 2009 року очолював банк БТА. Після того, як держава у 2009 році вирішила націоналізувати банк, він втік із Казахстану.

У 2011 році Аблязов отримав політичний притулок у Сполученому Королівстві, але виїхав з країни по тому, як отримав вирок ув'язнення за звинуваченням в неповазі до суду.

31 липня 2013 року опального казахстанського олігарха заарештували на півдні Франції відповідно до міжнародного ордеру Інтерполу, виданого на прохання України.

Угоди про екстрадицію між Францією та Казахстаном немає, проте Україна та Казахстан є членами Європейської конвенції з екстрадиції.

В Україні проти Аблязова відкрита кримінальна справа за обвинуваченням у шахрайстві в особливо великих розмірах.

Новини на цю ж тему