У ЄС - проти тристоронніх переговорів за участі Росії

Прапор ЄС Копирайт изображения AFP
Image caption У Росії кажуть, що зараз все залежить від позиції ЄС

Пропозиція Кабінету міністрів провести тристоронні переговори у форматі ЄС-Україна-Росія - "не вихід", заявив Лінас Лінкявічус, міністр закордонних справ Литви, яка головує в ЄС.

"Пропозиція ЄС щодо двосторонніх переговорів залишається в силі і ми не бачимо ролі для третіх країн у цьому процесі", - цитує заяву пана Лінкявічуса УНІАН. - Ми не віримо в будь-яке відкладення підписання Угоди. Це б усунуло шанси на підписання і відклало б вигоди, які Угода про асоціацію дала б у перспективі українцям".

Голова МЗС Литви також висловив жаль з приводу рішення українського уряду призупинити процес підготовки до укладання угоди про асоціацію з ЄС і наголосив, що політичну ініціативу до своїх рук має взяти президент Віктор Янукович.

Водночас постійний представник України в Євразійській економічній комісії Віктор Суслов вважає, що Угоду про асоціацію між Україною та ЄС на Вільнюському саміті можна підписати лише у разі результативних тристоронніх консультацій між Україною, Росією і Європейським Союзом.

"Все залежить від того, як швидко будуть проведені тристоронні консультації, якби вони відбулися до саміту, а до його проведення залишається ще тиждень, і їх можна було б провести протягом цього тижня, тоді, дуже ймовірно, що Угода про асоціацію була б підписана", - сказав пан Суслов агентству "Інтерфакс-Україна".

Він наголосив, що зараз все залежить від позиції ЄС.

Напередодні російський президент Володимир Путін заявив, що Росія вже готова до тристоронніх переговорів про можливі наслідки від підписання Угоди про асоціацію для України.

Азаров пояснив

Раніше у п'ятницю прем'єр-міністр України пояснив у Верховній Раді, чому уряд призупинив підготовку до асоціації.

Він заявив, що це рішення носить тактичний характер і викликане економічною ситуацією, однак стратегічний напрямок розвитку Україна не змінює.

"Рішення призупинити підписання Угоди про асоціацію з ЄС складне, але єдино можливе в економічній ситуації, яка склалася в Україні", - сказав Микола Азаров.

Прем'єр перелічив статистичні дані, які свідчать про важку економічну ситуацію в країні, скорочення тисяч робочих місць та зарплат.

Також він звернув увагу на те, що країни Митного союзу (Росія, Білорусь, Казахстан) вирішили закрити режим вільної торгівлі з Україною в разі підписання Угоди з ЄС.

"На першому місці для уряду стало відновлення нормальних відносин з Російською Федерацією", - сказав прем'єр.

"Останньою краплею став лист від МВФ 20 листопада. Їхні вимоги були такими: майже вдвічі підвищити тарифи на комунальні послуги, заморозити соціальні виплати, скоротити витрати бюджету, ліквідувати пільги сільськогосподарським виробникам", - заявив Азаров.

"Продав країну, як склотару"

Опозиція емоційно відреагувала на пояснення прем'єра.

Виступ Миколи Азарова переривався вигуками "Ганьба", а після виступу в бік прем'єра полетіли папки з паперами. Спікер Володимир Рибак закрив засідання, оскільки опозиція зібралася блокувати трибуну.

Голова фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк на брифінгу, що відбувся після виступу Азарова, звинуватив у зриві євроінтеграції президента.

"Він (президент. - Ред.) продав країну, як склотару, в обмін на другий термін від Путіна", - заявив опозиціонер.

Image caption Попри негоду, люди збираються на вулиці з мітингами

За його словами, Віктор Янукович "виторгував" у президента певні гарантії для себе.

"Усе, що відбувається протягом останніх трьох років, - це спланований сценарій Віктора Януковича, як продати українську державу і купити собі місце губернатора Малоросії в складі Російської імперії", - заявив Яценюк.

"Персонально Віктор Янукович виторгував для себе в Росії гарантії переобрання на другий президентський термін у 2015 році і визнання його Російською Федерацією", - сказав він.

Також Яценюк заявив, що опозиція почала збірати підписи депутатів під резолюцією про недовіру Кабінету Міністрів.

Опозиція закликає громадян прийди до пам'ятника Шевченку e Києві 24 листопада о 12 годині, щоб висловити підтримку євроінтеграції.

Станом на 13:00, за словами кореспондента ВВС Україна, на Майдані Незалежності в Києві зібралися 300 людей, яких обурило рішення уряду про призупинення підготовки до асоціації з ЄС.

Окрім того, як передала агенція "Українські новини", приблизно тисяча людей мітингують біля обласної державної адміністрації у Львові.