Уряд Шотландії оприлюднив план виходу зі складу Британії

Алекс Салмонд Копирайт изображения Getty
Image caption Документ представив прем'єр-міністр Шотландії Алекс Салмонд

Шотландський уряд оприлюднив план виходу зі складу Британії перед запланованим на вересень наступного року референдумом, на якому виборців запитають, чи повинна Шотландія стати незалежною.

Документ, надрукований на 670 сторінках, містить докладний опис уявлень правлячої Шотландської національної партії про те, якою буде незалежна Шотландія.

18 вересня 2014 року шотландські виборці повинні дати відповідь на питання "Чи повинна Шотландія бути незалежною країною?"

Документ, представлений прем'єр-міністром Шотландії Алексом Салмондом, містить економічні зобов'язання уряду після здобуття незалежності.

За його словами, незалежність дозволить Шотландії реалізувати свій величезний потенціал.

"Зрештою, в центрі цих дебатів стоїть лише одне питання - чи віримо ми, ті, хто живе і працює в Шотландії, що рішення про наше майбутнє повинні ухвалювати саме ми", - заявив прем'єр.

У документі під назвою "Майбутнє Шотландії - путівник по незалежній Шотландії" йдеться зокрема про те, що збереження фунта стерлінгів як національної валюти відповідає інтересам країни і що Банк Англії збереже функції центрального банку.

Документ також містить такі зобов'язання:

  • Держава гарантує оплату дитячих садків для всіх три- і чотирирічних дітей, а також для дворічних дітей з неблагополучних сімей, обсягом 30 годин на тиждень;
  • Атомні ракетоносні підводні човни системи "Трайдент", розміщені в гирлі річки Клайд, будуть виведені звідти за межі країни протягом першого терміну нового парламенту;
  • Основні податкові пільги та субсидії зростатимуть щонайменше відповідно до інфляції;
  • Мінімальна зарплата зростатиме зі зростанням вартості життя.

Міністр у справах Шотландії в британському уряді Алекс Кармайкл заявив, що деякі з пропозицій, викладені в плані, викликають багато запитань.

Йому видається малоймовірним, що план шотландського уряду зберегти фунт стерлінгів й лишити Банк Англії в якості центрального в рамках так званого "валютного союзу" буде працездатним.

Політики, які виступають проти незалежності Шотландії, піддають також сумніву план Шотландської національної партії здійснити одностороннє ядерне роззброєння, зберігши членство країни в НАТО.

Крім того, вони зауважують, що соціальна політика уряду щодо пенсійного забезпечення та догляду за дітьми, не базується на реальних фінансових розрахунках.