Литовський міністр: не думаю, що слід говорити про санкції

Лінас Лінкявічюс Копирайт изображения Gintaras Levickus
Image caption Голова МЗС Литви: українці не сказали, що сходять зі шляху

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс в інтерв'ю ВВС Україна заявив, що процес, спрямований на підписання угоди між Україною та ЄС буде продовжений і висловив думку, що зараз не варто "обговорювати якісь санкції" щодо України.

За словами пана Лінкявічюса, якщо Угода про асоціацію між Україною та ЄС не буде підписана на саміті у Вільнюсі, який починається 28 листопада, то потім зробити це буде важче, однак процес все одно "буде продовжено".

"Якщо підписати Угоду не вдасться у Вільнюсі, це буде продовжено. Завадити цьому, напевно, буде дуже важко. Ніхто не говорить, що це (підписання Угоди - ред.) неможливо, але це буде важче, ніж зараз", -сказав він.

Пан Лінкявічюс наголосив, що українці "не сказали, що сходять зі шляху", а пояснили паузу необхідністю вирішити питання втрат для своєї економіки.

Фінансова компенсація

Щодо заяв української влади про потребу отримати фінансові компенсації інтеграції з ЄС, то, за словами глави МЗС Литви, "ЄС - не аукціон", хоча, фінансові інституції, на його думку, й зможуть надати певну допомогу.

"Тут - не аукціон, тут потрібно вибирати шлях, по якому йти. Якщо Угоду про асоціацію підпишуть, то, я думаю, ЄС активніше допомагати отримати допомогу від фінансових інституцій", - сказав Лінас Лінкявічюс.

Він нагадав, що Литва теж пройшла через непрості часи, однак зазначив, що у довгостроковій перспективі Україна виграє від асоціації з ЄС.

"Моя держава теж пройшла через це. Ми мали такі блокади, що вулиці були порожніми - не було бензину, і ніхто не їздив на автомобілях, в будинках було холодно, я це все добре пам'ятаю", - зауважив пан Ліккявічюс.

"Якби ринок ЄС з його півмільярдним населення не найбідніших держав світу відкрився Україні для вільної торгівлі - це була б дуже велика підтримка її економіці. За десять років ВВП України міг би вирости на 6%", - додав він.

Заклики до санкцій

На думку литовського міністра, зараз не час обговорювати можливе запровадження санкцій проти керівництва України, до якого закликають деякі українські політики у разі, якщо Угоду про асоціацію не у Вільнюсі не підпишуть.

"Я не думаю, що ми зараз перебуваємо в такій ситуації, коли треба обговорювати якісь санкції. Я особисто так не вважаю", - сказав пан Лінкявічюс, зауваживши, що має "людське розчарування" рішенням українського уряду призупинити підготовку до підписання Угоди.

"Але це не означає, що ми зараз повинні закрити всі вікна та двері. Навпаки, я думаю, ми повинні продовжувати в тому ж контексті - так глибоко і далеко, як захочуть наші колеги в Україні та в інших країнах "Східного партнерства", - наголосив він.

Напередодні президент України Віктор Янукович заявив, що Україна і далі триматиме курс на ЄС, але спершу хоче домовитися про "комфортні" економічні умови, а прем'єр-міністр Микола Азаров визнав, що причиною рішення уряду про призупинення підготовки до підписання угоди був тиск Росії.