Путін нагадав Україні про борги та газ

Путін Копирайт изображения Reuters
Image caption Путін заявив, що українські позичальники винні російським банкам 30 мільярдів доларів

Президент Росії Володимир Путін вважає, що Угода про зону вільної торгівлі між Україною та ЄС може становити "велику загрозу" російській економіці.

Якщо Україна підписує угоду про зону вільної торгівлі з Євросоюзом, то вона бере на себе зобов'язання через два місяці після ратифікації цієї угоди обнулити митні ставки на 85%, а ще через три роки довести цей показник до 95-98%, заявив пан Путін під час візиту до Італії.

"Це означає, що якщо ми збережемо зону вільної торгівлі з Україною, у нас є всі підстави вважати, що товари європейського походження безпосередньо, транзитом через територію України, надходитимуть на наш ринок. Це становить для нашої економіки велику загрозу", - вважає російський президент.

На думку Володимира Путіна, це питання Україна, Росія і Євросоюз могли б обговорити на тристоронніх переговорах.

Росія, за його словами, недоотримала понад 10 мільярдів доларів через знижку на газ для України, наданої в обмін на продовження перебування російського Чорноморського флоту у Криму.

Окрім того, українські позичальники винні кільком великим російським банкам 30 мільярдів доларів, сказав російський лідер.

Також Володимир Путін наголосив, що не обговорював з українським президентом Віктором Януковичем питання про можливий перегляд газового контракту з Україною у відповідь на відмову Києва укласти Угоду про асоціацію з Євросоюзом.

Претензії до ЄС

Напередодні український прем'єр-міністр Микола Азаров розповів, що відкласти підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом від України вимагала Росія.

"Керівництво РФ однозначно заявило, що підписання Угоди означає, що далі обговорювати торгово-економічні режими з Україною не матиме сенсу", -розповів прем'єр.

Він сказав, що Україна постійно зверталася до ЄС з проханням допомогти та компенсувати втрати від економічного тиску Росії.

"Не було жодної зустрічі з представниками ЄС, на якій ми б це питання не піднімали. Півтора місяці тому президент передав польському колезі дані про наші втрати та компенсації, які ми хотіли бачити, але без результату", - запевнив Микола Азаров під час зустрічі із журналістами іноземних медіа у Києві.

"Угода про асоціацію відповідає нашим стратегічним інтересам у перспективі, але в тактичному плані ми отримуємо дуже серйозні наслідки, які дискредитують ідею євроінтеграції", - сказав прем'єр-міністр, аргументуючи рішення відкласти підписання.

Він також розповів, що останньою краплею стали жорсткі вимоги МВФ для отримання кредиту на суму понад 4 мільярди доларів.

"Принизливі умови"

Президент України Віктор Янукович у вівторок заявив, що Угоду про асоціацію з ЄС підпишуть лише тоді, коли Україна буде до цього економічно готова.

"Як тільки ми вийдемо на той рівень, який нам буде комфортним, і коли він буде відповідати нашим інтересам, коли ми домовимось на нормальних умовах, тоді будемо вести розмову про підписання. Коли це буде?.. Я хочу, щоб цей час був якомога скоріше", - заявив президент.

Він сказав, що вважає умови ЄС щодо виділення країні фінансової допомоги принизливими.

Віктор Янукович заявив, що для переходу української економіки на європейські стандарти необхідно не менше 20 мільярдів доларів на рік.

"Це (підписання угоди. - Ред.) - не вступ України в Європейський Союз, і Україна не буде долучена до європейських фондів. Нас там не буде", - зауважив Янукович.

Тим часом у Києві тривають протести прихильників євроінтеграції. Напередодні ввечері мітингувальники з Європейської площі у Києві перейшли на Майдан Незалежності і, на вимогу Юлії Тимошенко, відмовилися від партійної символіки.

У середу опозиція закликала громадян, не згодних із зупинкою підготовки до Угоди з ЄС, пікетувати Кабмін.