Фюле про український уряд: "Я шкодую про це рішення"

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Європейський комісар Штефан Фюле каже, що ЄС готовий відновити підготовку до підписання Угоди про асоціацію з Україною, як тільки сама Україна буде готова до цього.

Про це комісар Європейського Союзу і європейської політики сусідства заявив у Вільнюсі на конференції, присвяченій громадянському суспільству, яка передує саміту "Східного партнерства".

Коментуючи відмову українського уряду підписувати Угоду у п'ятницю, пан Фюле сказав: "Я шкодую про це рішення".

За його словами, угоду потрібно підписати "задля блага її (України - Ред.) громадян, які останніми днями довели, що добре розуміють та усвідомлюють значення євроінтеграції".

Європарламентар Пет Кокс додав, що Європа відкрита для переговорів з партнерами.

"Сигнал має бути чітким. Європа відкрита для бізнесу з нашими партнерами. Ми не змінилися і сподіваємось, що ви теж не змінилися", - сказав він.

У четвер ввечері у столиці Литви розпочинається саміт "Східного партнерства", у якому планує взяти участь президент України Віктор Янукович.

Крайній термін - п'ятниця

Головною інтригою саміту залишається питання, чи підпише Україна угоду про асоціацію з Європейським Союзом.

Рішення Кабінету Міністрів призупинити підготовку до підписання угоди з ЄС зробило українське питання одним з найгостріших на саміті, що відбудеться у столиці Литви 28-29 листопада.

Президент Віктор Янукович заявив журналістам, що підпише цю угоду тільки у тому разі, якщо Україні запропонують "нормальні умови". Він також наполягає на тристоронніх переговорах Україна-Росія-ЄС, проти чого заперечує Євросоюз.

Прем’єр-міністр України Микола Азаров раніше визнав, що причиною постанови уряду про призупинення підготовки до підписання угоди був тиск Росії.

У Євросоюзі заявили, що можливість для України підписати угоду про асоціацію залишатиметься до останнього.

"Ми готові, і двері залишаються відкритими. В буквальному сенсі, крайній термін - ранок п'ятниці", - сказав комісар ЄС із питань розширення і політики сусідства Штефан Фюле.

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс в інтерв'ю ВВС Україна заявив, якщо Угода про асоціацію між Україною та ЄС не буде підписана на саміті у Вільнюсі, то потім зробити це буде важче, однак процес все одно "буде продовжено".

В Україні останніми днями відбуваються масові демонстрації з вимогою до влади підписати угоду з ЄС.

У середу в Києві та інших містах України тисячі студентів оголосили страйк.

Питання Тимошенко

Однією з вимог, які ЄС раніше висунув Україні для підписання Угоди про асоціацію, було вирішити питання ув’язненої екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко.

Інші вимоги Євросоюзу - реформувати судову систему, прокуратуру та виборче законодавство.

Напередодні ув’язнена пані Тимошенко закликала лідерів об'єднаної Європи підписати угоду про асоціацію з Україною навіть без свого звільнення.

Копирайт изображения AFP
Image caption Юлія Тимошенко закликала ЄС підписати угоду з Україною без її звільнення

"Якщо Янукович прийме позитивне рішення, я гаряче прошу вас підписати угоду в п'ятницю без яких-небудь вагань і умов, зокрема щодо мого звільнення", - йдеться у зверненні Юлії Тимошенко.

Вона зазначила, що існує мізерна надія на те, що під тиском Євромайдану президент Янукович таки підпише угоду в останню хвилину.

25 листопада захисник екс-прем'єра Сергій Власенко повідомив, що Юлія Тимошенко оголосила безстрокове голодування з вимогою підписати угоду про асоціацію.

Програма саміту

Саміт відкриється офіційною вечерею в королівському палаці Литви о 19:00 за Києвом.

Очікується, що з європейського боку будуть присутні президент Ради Євросоюзу Герман ван Ромпей, президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Кетрін Ештон, європейські комісари Штефан Фюле і Карл де Гухт, президент Європейського парламенту Мартін Шульц.

Україну на саміті представлятиме президент Віктор Янукович, підтвердили у його президента.

"На сьогодні поки що не змінюються плани. Я неодноразово говорив, що збираюся їхати у Вільнюс", - процитували пана Януковича у прес-службі.

Вірменію представлятиме президент Серж Саргсян, Азербайджан - президент Ільхам Алієв, Молдову - прем'єр-міністр Юрій Лянке, а Білорусь - міністр закордонних справ Володимир Макеєв.

Очікується, що під час саміту ЄС парафує угоди про асоціацію з Грузією та Молдовою, підписання яких має відбутися восени.