Янукович: угоду про стратегічне партнерство з РФ треба оновити

Віктор Янукович і Володимир Путін Копирайт изображения AP
Image caption Віктор Янукович каже, що Україна й надалі скорочуватиме закупівлі дорогого російського газу

Президент України називає відносини з Росією за минулі 3,5 роки періодом протистояння і каже про необхідність поновити угоду про стратегічне партнерство між країнами.

В інтерв'ю українським телеканалам Віктор Янукович також сказав, що максимальна ціна за російський газ має бути на 110 доларів нижчою, ніж нині, і що Україна робитиме все, щоб купувати якомога менше російського газу за діючою ціною.

Він також заявляє, що не готовий назвати терміни підписання Угоди про асоціацію з ЄС, і твердить, що нині на порядку денному - питання безвізового режиму.

"Питання підписання Угоди про асоціацію, безумовно, не знімається з порядку денного. Але сьогодні ми не можемо дати відповідь на це питання, коли ми підійдемо до нього. Я б хотів, щоб це сталося, якнайшвидше, щоб ми якнайшвидше розв'язали свої проблеми, у тому числі і за допомогою ЄС" , - сказав президент.

Говорячи про взаємини з Росією він сказав: "Ми зайшли в штопор у відносинах, нам зараз треба це розблокувати".

"Назбиралося дуже багато питань, які ми можемо вирішити дуже швидко", - додав він.

За словами глави держави, найвища ціна за російський газ для України має становити 300 доларів за тисячу кубометрів, а не 410 як сьогодні.

"Середньоєвропейська ціна на газ повинна бути в межах 370 доларів. Мінус транспорт - приблизно 70 доларів для України... Я говорю про ціну, яка повинна бути ринковою, європейською. В Україні - 300 доларів. Вона у нас - 510 доларів (без урахування знижки 100 доларів за Чорноморський флот РФ у Криму - Ред.)" , - сказав президент.

За його словами, Україна має створити такі умови для Росії, щоб їй було невигідно продавати Україні газ за завищеною ціною.

Він нагадав, що вже на сьогодні Україна скоротила обсяги закупівлі російського газу на 18 млрд кубометрів.

"Перспектива подальшого скорочення реальна. Ми будемо робити все, щоб скорочувати закупівлі цього газу", - сказав він.

Президент також додав, що сумнівається у перегляді газового контракту в Росії через Арбітражний суд.

Напередодні президент Росії Володимир Путін заявив, що Росія не обговорювала з Україною можливість перегляду газового контракту.

"Південний потік"

Віктор Янукович також дорікнув Європейському Союзу за підтримку газотранспортного проекту "Південний потік", який іде в обхід з України, і сказав, що Київ має право вийти з "третього енергопакету".

Так званий третій енергетичний пакет, затверджений у ЄС в 2009 році, має на меті лібералізувати ринок електроенергії в Євросоюзі.

"Коли ми ведемо переговори з ЄС, підписуються угоди про "Південний потік" з п'ятьма європейськими країнами, тим самим порушуючи партнерські домовленості з нами по третьому енергопакету", - сказав пан Янукович.

За його словами, обсяги транзиту газу через Україну вже впали зі 120 млрд кубометрів на рік до 70 млрд, а "Південний потік" може спричинити подальше падіння цих обсягів.