Чи потрібен нам ЄС: аргументи опонентів Євромайдану

Сімферополь
Image caption На мітингах проти євроінтеграції можна побачити багато російських прапорів

Частина українців не підтримує підписання Угоди про асоціацію з ЄС й наводить свої аргументи.

Перед оголошенням уряду України рішення про призупинення підготовки до підписання Угоди про асоціацію з ЄС українські соціологи оприлюднили дуже показові результати соцопитувань.

Зокрема, за даними компанії GFK, на початку листопада 45% опитаних українців хотіли підписання Угоди з Євросоюзом. 14% населення серед варіантів інтеграції обрали вступ до Митного союзу, а ще 15% відстоювали позицію, що країна не має входити до жодних об’єднань.

На Євромайдан в неділю в Києві вийшло понад 100 тисяч людей, а ще десятки тисяч збираються кожного дня по всій Україні. На мітинги з протилежними гаслами люди масово не збираються, проте багато громадян здатні аргументувати своє негативне ставлення до Угоди про асоціації та Євросоюзу.

BBC Україна дізналася думку людей з різних регіонів України про те, чому вони підтримують рішення уряду про відкладення підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

Тетяна, 34 роки, менеджер з туризму, Київ:

Я згідна з рішенням уряду. Україна поки ще не готова приєднуватися до ЄС. Це вкрай негативно позначиться на українському виробництві. Навряд чи ми зможемо конкурувати з товарами виробництва Євросоюзу. Це завдасть нам значних збитків.

Можливо, років через п'ять ситуація зміниться, ми в ЄС колись будемо, але це не потрібно нам зараз. Не хочеться повторити долю Греції.

Олександра, 26 років, молодший науковий співробітник, Донецьк:

Нічого не заважає, щоб зараз інвестували в нашу державу чи запроваджували нові технології. Ми загнали себе в діру, а тепер сподіваємося, що хтось нас буде витягувати. Нас обкрадали свої люді, то ми що, маємо дати можливість обкрадати чужим?

Ми не маємо слухати поради чужих, тим більше, якщо нам радять звільнити Юлію Тимошенко, щоб підписати угоду. Яке вони мають право впливати на рішення нашої держави, які ухвалені на основі наших законів? Виходить, вони їх не поважають.

Підписання Угоди про асоціацію, по суті, означатиме втручання в політику нашої держави. ЄС заснований на одній стратегії – скоротити витрати й зекономити бюджет.

Ми й так живемо не на широку ногу, я працюю в інституті й бачу, як на нас економлять: скорочують робочі місця, пізно включають опалення, затримують зарплату.

Якщо ми вступимо в ЄС, нам одразу скажуть піднімати ціну на газ населенню. Але ви спитайте, чи зможуть люди вижити, ми будемо на багаттях готувати їжу.

Image caption В середу в Донецьку комуністи протестували проти європейської інтеграції України

Якщо ми отримаємо безвізовий режим з ЄС, то половина населення, яке здатні думати та розуміти, що ми тут нікому не потрібні, буде шукати можливість виїхати за кордон. Люди перестануть працювати на благо своєї країни.

Проте я не готова голосувати за Віктора Януковича в 2015 році. Він провів медичну реформу, яка покликана до одного – аби населення по швидше вимерло. Він підняв пенсійний вік, щоб люди допрацювали та одразу померли.

Віра Четверікова, 55 років, приватний підприємець, Донецька область

На сьогодні не підтримую підписання асоціації з ЄС з кількох причин. Для мене дуже важливо не те, чи ми будемо в ЄС, а в якості кого. Як я розумію, ми потрібні ЄС, щоб бути додатком та ринком збуту їхньої продукції, а наша продукція конкуренції з європейською не витримує.

Мене також непокоїть вимога ЄС про підвищення цін на газ та комунальні послуги для населення, в той час як зарплати та пенсії лишаться незмінними. Наскільки мені відомо, близько 30% українців вже нездатні оплачувати комунальні послуги – без підвищення тарифів.

Вся економіка України зав’язана на колишні країни СНД, котрі забезпечують нам робочі місця, збут, надходження до бюджету. Розрив цих зв’язків загрожує зупинкою заводів та, зрештою, дефолтом.

Ніхто не заважає нам підтягувати культуру та освіту до євростандартів. Нехай молодь, яка сьогодні мітингує, почне навчатися за європейськими стандартами, отримувати оцінки за свої знання, а не за хабарі. Щоб наші дипломи котувалися на рівні європейських.

Ніхто не заважає нам займатися екологією, берегти свою країну, зростати, щоб ми стали висококультурною, інтелігентною державою, і лише тоді на рівних вступати до ЄС.

Спершу варто у себе розібратися, і керівництву перестати обкрадати своїх громадян. Щоб наша юридична база застосовувалася до всіх, щоб всі були рівними, як в Європі. Бо в нас країна загрузла в корупції.

Image caption Противники євроінтеграції за збереження стабільної торгівлі з Росією

У нас малий бізнес затиснутий, а населення виживає переважно за рахунок ринків - стоять на базарах. У випадку асоціації цей сегмент зникне. Бо в Європі цих ринків немає, людям не буде за що жити.

Володимир Боришкевич, 25 років, художник, Рівне

Я проти євроінтеграції. Якщо дивитися далі, ніж вигляд зі свого вікна, то стає ясно, що в 90-ті нас грабували відкрито, а тепер хочуть зробити те саме, тільки під приводом всіляких союзів.

Бідні українці помиляються, коли думають, що Україна теж бідна. Насправді у нас дуже багата держава, і на неї дуже великий попит у злодіїв світових масштабів. Викачати все, що можна і піти далі - єдина ціль "союзничків". Безумовно, вам відкриють кордон, ви станете вважати себе європейцями, але повірте - ви не європейці, вас там не чекатимуть і не любитимуть.

Омріяна культура приходить від виховання батьків, а не від підпису можновладця. Свобода починається в душі, а не за ілюзорним кордоном. Майбутнє і перспективи ми творимо самі - ніхто в світі про нас не подбає. Мріяти ніхто вам не заборонить, але зрозумійте, за ваші ілюзії нам ще доведеться сплатити дорогу ціну.

Сергій Грибанов, 54 роки, приватний підприємець, Донецька область

Вже підраховані втрати України від підписання асоціації та розриву зв’язків з країнами СНД. Коли підписувала цю асоціацію Польща та інші країни, їм усім компенсували втрати. А нам ніхто нічого компенсувати не збирається.