Пауза між Україною і ЄС - через Росію

Копирайт изображения Reuters

Представників "стратегічного партнера", як назвав Росію президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, на саміті у Вільнюсі не було, але її присутність відчувалося постійно.

Доля історичного документа, який закладає основу для подальшого зближення України і Євросоюзу, підготовка до підписання якого тривала чотири роки, вирішилася буквально за тиждень до початку саміту "Східного партнерства" ЄС у Вільнюсі. Український уряд призупинив підготовку до угоди про асоціацію.

Досить часто, щоб пояснити складні політичні процеси в Україні, міжнародні коментатори і журналісти вдаються до досить спрощених визначень "проросійський" і "прозахідний". Тепер усі розуміють, що Україна виявилося саме в такому положенні - між двох вогнів.

У ЄС без Януковича?

У Вільнюсі в четвер український президент Віктор Янукович, емоційно жестикулюючи, пояснював литовському президентові Далі Грібаускайте та іншим європейським лідерам, як важко піти на такий крок, коли Москва чинить тиск.

Грібаускайте хотіла підкреслити на заключній прес-конференції, що у Вільнюсі з Януковичем не було офіційних переговорів, оскільки, як сказала литовський президент: "Янукович нам сказав, що не готовий до підписання".

Копирайт изображения AFP

Багато західних та українських політологів висловили думку, що Янукович насправді не хотів жодного договору з ЄС, а лише таким чином намагався отримати дивіденди й економічну вигоду на переговорах з Росією.

Українські лідери опозиції, які також проводили зустрічі з європейськими чиновниками у Вільнюсі, але не в рамках офіційного саміту, сказали, що це провал політики Януковича.

Вони обіцяють нові багатотисячні протести на вулицях Києва та інших міст. Лідер партії УДАР Віталій Кличко сказав ВВС, що "Україна йде в ЄС, але без Януковича".

По завершенні саміту на сайті президента Януковича з'явилася заява, в якій він сказав, що в будь-якому випадку угода про асоціацію буде підписана.

"Україна чітко дотримується свого європейського вибору. А значить, розраховує на солідарність та підтримку з боку Європейського Союзу, його держав-членів, а також країн-партнерів", - йдеться в документі.

Умови Брюсселя

Інше питання, коли це відбудеться і за яких умов. Ніхто поки не готовий наводити якісь часові рамки, щоб не чинити додаткового тиску.

Саміти Східного партнерства ЄС проходять кожні два роки. Наступний планується провести в 2015 році, в тому ж році повинні пройти і президентські вибори на Україні, до яких Віктор Янукович вже готується.

Президент України Віктор Янукович пообіцяв таки підписати угоду з ЄС, відмова від якого раніше викликав масові протести українських виборців.

В останні місяці європейці фактично залишили одну умову - звільнення або хоча б лікування за кордоном лідера опозиції і колишнього прем'єра Юлії Тимошенко, яка відбуває семирічний термін за перевищення посадових повноважень під час підписання газових угод з Москвою 2009 року.

Захід у її вироку бачить політичне підґрунтя, але український президент Янукович у відповідь каже, що таким чином лише бореться з корупцією.

Як показав цей саміт у Вільнюсі, позицію Києва треба було розглядати в більш широкій геополітичній перспективі.

Східний партнер

Президент України Віктор Янукович приїхав до Вільнюса в четвер і розповів європейським лідерам про тиск Росії перед підписанням угоди та економіці, яка переживає не найкращі часи.

На заключній прес-конференції лідери ЄС сказали, що Росія, яка заперечує, що тисне на Україну, не може втручатися в двосторонні переговори між ЄС та іншими країнами.

Президент Єврокомісії виключив можливість проведення тристоронніх переговорів між ЄС, Україною і Росією і пообіцяв обговорити фактор Росії у вирішенні України на майбутньому саміті Росія-ЄС.

"Чого ми не можемо прийняти, як умови для двосторонніх угод, так це вето третьої країни. Це суперечить усім принципам міжнародного законодавства", - підкреслив Жозе Мануель Баррозу.

Стратегічна помилка?

Для ЄС саміт у Вільнюсі мав стати символічним і історичним.

Історичним, тому що від його результату залежить майбутнє програми "Східне партнерство", створеної для заохочення демократії та економічної інтеграції колишніх республік СРСР (України, Молдови, Грузії, Азербайджану, Вірменії та Білорусії).

Україна з населенням у 46 мільйонів і величезною територією є найважливішим гравцем проекту. Без неї навряд чи є сенс у його подальшому існуванні, тим більше, коли Вірменія, Білорусія, Азербайджан також не готові до підписання договорів, щоб не псувати відносини з Росією.

Символічним, тому що зустріч проходила в Литві, члені ЄС з 2004 року, яка також як і Україна, здобула незалежність після розпаду Радянського Союзу, і вже всередині 90-х підписала угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі з ЄС. Правда, в цих договорах була прописана перспектива членства, а про членство України в організації мова наразі не йде.

Але тепер, коли делегати роз'їхалися по домівках, всі намагаються зрозуміти, що ж все-таки пішло не так.

Джеймс Шерр, експерт Королівського інституту міжнародних відносин, бачить таким результат саміту: "Для Росії це тріумф. Для України це стратегічна помилка, яка, схоже, матиме довгострокові наслідки".