Саміт у цитатах: коментарі політиків і експертів

Саміт завершився - угоду не підписано Копирайт изображения Reuters
Image caption Президент України повернувся із саміту у Вільнюсі з порожніми руками

ВВС Україна подає перші коментарі того, що було до, що сталося і що буде після саміту Східного партнерства у Вільнюсі, на якому, попри очікування, український президент Віктор Янукович не підписав Угоду про асоціацію та вільну торгівлю із ЄС.

Віктор Янукович, президент України

Україна та ЄС вийшли на завершальний етап укладення Угоди про асоціацію. Переконаний, це відкриє нову сторінку в розвитку Української держави, переведе на якісно новий рівень наші відносини з ЄС та його державами-членами. Я підтверджую наміри України в найближчій перспективі підписати Угоду про асоціацію.

Жозе Мануель Баррозу, президент Європейської Комісії

Тристоронні переговори для нас неприйнятні. Ми провели переговори і парафували Угоду з Україною. Коли ти укладаєш двосторонні угоди, втручання третьої сторони є неприйнятним. Для двосторонньої угоди між ЄС і Україною не може бути тристороннього формату.

Герман ван Ромпей, голова Європейської Ради

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Поки політики та експерти намагаються з'ясувати, що відбулося чи чи чого не відбулося у Вільнюсі, українці почали будувати живий ланцюг до ЄС, починаючи від майдану незалежності у Києві

В кінці січня буде саміт Росія-Євросоюз і, звісно, зустрівшись там, ми будемо обговорювати і стосунки Росії з нашими східними партнерами, і стосунки Росії з Євросоюзом.

Мартін Шульц, президент Європейського парламенту

Мене глибоко зворушує і підбадьорює та масова підтримка, яку українці висловлюють ЄС. Будьте певні, Європа залишає свої двері відчинені для України.

Кетрін Ештон, високий представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики

Звичайно, лише Україна вирішуватиме, що вона хоче робити. Але я скажу, що двері Європейського союзу залишаються відкритими, тому що ми вважаємо, що це важливо для них і для нас.

Штефан Фюле, єврокомісар з питань розширення

Стосунки ЄС з Україною та іншими Східними партнерами - це не змагання з Росією, а безпрограшна для всіх ситуація.

Урмас Пает, міністр закордонних справ Естонії

Ми, як і раніше, хочемо партнерства з Україною. Пропозиція Європейського союзу про укладення договору - коли всі сторони будуть до цього готові - залишається в силі.

Юлія Тимошенко, ув'язнена екс-прем'єр-міністр України

Я раджу вам (студентам - Ред.) і прошу вас діяти і далі, після 29 листопада, не зупинятися і домагатися мирним, але наполегливим шляхом або виконання вашої волі (а це означає підписання угоди), або негайної зміни влади конституційним шляхом. Якщо ви хочете примусити Януковича поважати вас або відправити його у відставку, вам доведеться увійти у єдиний союз з опозиційними політиками. Вони, при всій своїй недосконалості, посилять студентську команду, зроблять перемогу більш вірогідною.

Арсеній Яценюк, лідер партії "Батьківщина"

Зараз президент Янукович значно слабший, ніж п’ять годин тому.

Віталій Кличко, лідер партії "Удар"

Європа каже, що двері не зачинено. І наша позиція така: Україна в Європу - без Януковича. З ним ми не зможемо туди потрапити і зараз повинні зробити все, щоб потрапити в Європу без Януковича.

Михайло Чечетов, депутат від "Партії регіонів"

Сьогодні у Вільнюсі Віктор Федорович поклав на стіл ключ від вирішення усіх глобальних проблем. Він полягає у тому, щоб сіли за стіл переговорів Україна, Росія та ЄС і знайти рішення, вигідне для всіх. Росія в особі Путіна підтримала. М'яч на половині поля ЄС.

Борис Немцов, лідер російської опозиційної партії РПР-ПАРНАС

У мене немає жодних сумнівів, що Україна рано чи пізно підпише угоду про асоціацію з Євросоюзом. До Митного союзу вона ніколи не вступить, тому що цінує свій суверенітет. Путін використовуватиме всі можливості для економічного тиску, зокрема, і економічні війни, щоб не дати Україні піти. Але у Януковича немає вибору, напередодні 2015 року він не зможе не враховувати думку власного народу, більшість якого підтримує євроінтеграцію. Зараз Янукович дійсно взяв паузу, нічого не підписав, але напередодні виборів 2015 року він це зробить. Або ж угоду підпише хтось інший, кого буде обрано президентом. У Януковича вже була підтримка Москви під час Помаранчевої революції, і він програв. І у цьому випадку вона йому теж нічим не допоможе.

Андрій Гончарук, радник президента України

Найближчою можливістю (для підписання Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом - Ред.) буде саміт Україна-ЄС, який планується на початок березня 2014 року".

Політолог Дмитро Видрін

Я переконаний, що з часом Україна буде і асоційованим, і повноправним членом ЄС. Питання тільки в швидкості і в умовах цього приєднання. Євроцентризм - це не забаганка чиновників, це є закон, і його буде виконано.

Ігор Бураковський, Інститут економічних досліджень і політичних консультацій

Сьогодні Україна втрачає черговий історичний шанс. Навіть якщо ми отримаємо якісь великі російські гроші, ці гроші все одно будуть просто витрачені, знову зросте зовнішній борг держави, ми знову опинимося із тими самими проблемами, які є невирішеними і на сьогодні. В цьому весь трагізм української економічної історії, що ми весь час, незалежно від прізвищ, щось робимо, але фундаментальні речі залишаємо на майбутнє, до кращих часів.

Але якщо ми можемо говорити про якісь економічні аргументи, знімаючи емоції, то спосіб, у який ми заявили про свою позицію, є абсолютно неприйнятним. Ми скаржимося на те, що Україну не люблять і не підтримують, але той спосіб, у який ми повідомили, що не будемо підписувати угоду про асоціацію, ще більше зменшить кількість прихильників України серед європейських політиків. Багатьом людям у Європі ми просто зіпсували життя, і їхні виборці вже не сприймуть гасел про підтримку України.

Вадим Карасьов, Інститут глобальних стратегій

Можливо, для України не підходить жоден формат євроінтеграції, який вже був апробований на інших країнах пострадянського регіону, таких як Польща чи країни Балтії. У них не було такої економіки, такої промисловості та історичних зв’язків, які б були так зав’язані на Росію. Крім того, вони приєднувалися до ЄС на тлі занепаду Росії і зростання європейської економіки.

Янукович пропонує нову модель євроінтеграції, але, як виглядає, це ламає логіку гри ЄС і в цілому всю європейську політику. Далі багато чого залежатиме від того, чи буде готовий ЄС переглянути свою політику.

Ільдар Газізуллін, Інститут публічної політики

Головний наслідок непідписання Угоди про асоціацію з ЄС полягає у тому, що воно свідчить про нездатність і небажання уряду проводити реформи, тому що Угода про асоціацію дійсно передбачала радикальні зміни в країні, її інституцій, секторальні реформи. Тобто це рішення ще раз підтвердило, що український уряд або не хоче, або не готовий втілювати зміни, необхідні країні.

Це є дуже негативним сигналом для міжнародної бізнес-спільноти, українського бізнесу, і може означати початок певної економічної ізоляції країни через її низьку конкурентоздатність і більшу залежність від одного ринку, якщо далі відбудеться зближення із Митним союзом.

Непідписання означає консервацію тієї ситуації, коли реформи не відбуваються, а уряд сподівається на якесь диво, на якісь гроші, які мають прийти невідомо звідки.

Тарас Березовець, Berta Соmmunications

Не впевнений, що тиск Путіна змогла б витримати навіть Ангела Меркель. Я переконаний, що причиною розвороту на 180 градусів стали реальні і зрозумілі йому погрози з боку російського президента. Питання полягає у тому, чи збирається Янукович взагалі підписувати угоду з ЄС наступного року, чи це за нього зробить вже наступний президент після президентських виборів 2015 року.

Як на мене, економічні бонуси від Угоди про асоціацію, а також її політична складова, набагато перевищують ті негативи, які Україна отримала би з боку Росії. В жодний Митний союз Янукович іти не збирається. І відмовлятися від європейської інтеграції він не збирається теж.

Питання МВФ для нас поки що закрито, бо США дали чіткий сигнал через Державного секретаря Джона Керрі, що це залежатиме від підписання угоди з ЄС, а її не підписано. Тепер фінансову допомогу можна отримати лише із двох джерел - це Російська Федерація, але вона не змогла навіть Білорусі виділити кредит на 2 мільярди доларів, коли та їх потребувала, і Китайська Народна Республіка, куди Янукович летить найближчим часом.

Андрій Новак, Комітет економістів України

Мало того, що ми втратили довіру і не отримаємо грошей від міжнародних фінансових інституцій, будьте певні, ми станемо свідками ще більших проблем з боку Російської Федерації. Бо керівництво Кремля тепер розуміє, що Україна гола, до неї вже ніде немає довіри, ні в Європі, ні в світі, і тепер із цією політично голою країною можна робити все, що завгодно. Тому я переконаний, що практика постійного політичного тиску з боку Росії на сусідів тільки посилиться.

Володимир Лапа, Український клубу аграрного бізнесу

Український бізнес, і не лише аграрний, цілком позитивно ставився до підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Це (була - Рад.) можливість залучити не тільки аграрну економіку до передових європейських практик, бо всі вже втомилися працювати у чинному інвестиційному і бізнес-кліматі.

Негативні очікування бізнесу від підписання угоди були пов'язані не з самою угодою з ЄС, а з можливістю і масштабами негативної реакції Росії і Митного союзу.

Тільки на зниженні імпортних мит (згідно із угодою про вільну торгівлю з ЄС - Ред.) українські експортери могли б щороку економити сотні мільйонів євро.

Як і скрізь, є плюси і мінуси, але за європейського напрямку у нас був хоча б потенціал.

Олександр Привалов, російський журнал "Експерт"

Поки що прямих ознак того, що газові контракти будуть переглянуті, немає.

Тертя, пов'язані із українським імпортом, не є унікальними. У нормальних торговельних відносинах завжди бувають мікровійни, і тут вирішення проблем є питанням переговорів. У нас іноді використовували пана Оніщенко для досягнення політичних цілей, але з Україною це відбувалося навіть рідше, ніж з іншими країнами. Так що якихось термінових змін не буде. Єдине, чого варто дійсно побоюватися, - це виникнення якогось несприятливого сценарію в самій Україні.

Олексій Портанский, професор Вищої Школи Економіки Росії

Я переконаний, що жоден інтеграційний проект на пост-радянськмоу просторі за участі Росії не може бути успішним без України. Обидві країни мають дуже потужні, у порівнянні із іншими країнами СНД, економіки. Існують тісні зв'язки між великими підприємствами у машинобудівній, аерокосмічній, металургійній галузях. Тому з точки зору розбудови Митного союзу і майбутнього Євразійського економічного союзу, нам Україна була б дуже потрібна.

Але Україна просто боїться потрапити під вплив Росії, попри всі обіцяні економічні блага - знижку на газ, торговельні преференції.

І лише після напівзакритої зустрічі Путіна з Януковичем 9 листопада, Україна змінила свою позицію. Але не можна говорити, що Москва перемогла, і Україна тепер вступить до Митного союзу. Швидше за все, Київ і надалі намагатиметься розігрувати варіант "три плюс один", тобто просто співпрацювати із Митним союзом, аби остаточно не закрити собі шлях до Європи.

Треба також враховувати, що для Януковича найближчою метою є перемога на виборах у 2015 році, тому для українського президента підтримка Москви дійсно відіграватиме суттєву роль.