Кожара: Київ вестиме переговори і з Брюсселем, і з Росією

Леонід Кожара Копирайт изображения AFP
Image caption Керівник українського МЗС твердить, що Київ змушений одночасно домовлятися і з Брюсселем, і з Москвою

Україна не відмовляється від європейського вектору інтеграції, але наполягає на доцільності тристоронніх консультацій за участі ЄС та Росії щодо Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. Про це заявив міністр закордонних справ України Леонід Кожара.

Як сказав пан Кожара в інтерв'ю журналістам іноземних ЗМІ, незабаром до Брюсселя має вирушити українська делегація на чолі із першим віце-прем'єром Сергієм Арбузовим, а до Москви - на чолі із першим заступником міністра закордонних справ України Русланом Демченком. Згодом, вже під час прес-конференції у Кабміні, міністр уточнив, що українську делегацію до Росії очолив віце-прем'єр Юрій Бойко, який курує енергетичні питання.

Пан Кожара твердить, що у Києві усвідомлюють, що нині тристоронній формат переговорів не сприймають у Брюсселі, проте сподіваються, що це питання можна вирішити шляхом переговорів.

"Я мушу визнати, що ідея тристоронніх консультацій не сприймається європейською стороною. Раніше ця ідея не сприймалася і російською стороною. Зараз є згода російської сторони, але немає згоди від європейської. Водночас європейська сторона визнає наявність тристороннього інтересу у процесі інтеграції України (до ЄС - Ред.). Гадаю, це є питання переговорів", - заявив керівник МЗС України, і ще раз нагадав аргументи Києва:

"Ми не можемо відмовитися від цієї ідеї (тристороннього формату переговорів - Ред.), тому що коли ми починаємо швидко зближуватися із Європейським Союзом, ми отримуємо велику проблему у Росії, а коли починаємо зближатися із Росією, отримуємо велику проблему з ЄС. І ми розуміємо, що амбіції є і в Брюсселю, і в Росії. Але якщо це лише амбіції, а не реалізм, то хто має піклуватися про інтереси українського народу?" - заявив Леонід Кожара.

Міністр також нагадав причини, через які український уряд вирішив призупинити процес підписання Угоди про асоціацію та вільну торгівлю із ЄС. Головною із них, за словами Леоніда Кожари, були "негативні тенденції в українській економіці", посилені:

  • безрезультатними переговорами щодо зниження ціни на російський газ,
  • втратами від скорочення торгівлі із Росією, які в українському уряді оцінюють у 3 мільярди доларів,
  • відсутність домовленостей про кредити з боку МВФ через неприйнятність для Києва умов, висунутих фондом.

Не згадуючи про озвучену раніше українським керівництво цифру у 160 млрд євро, яких Україна, буцімто, потребує на реалізацію угоди із ЄС, Леонід Кожара заявив, що у короткотерміновій перспективі вона могла завдати Україні серйозних збитків.

"Угода про зону вільної торгівлі із ЄС залишається надзвичайно привабливою для України, але у стратегічній довгостроковій перспективі. А уряд має думати не про те, що буде за 5 років. Це я, як міністр закордонних справ можу дивитися на речі з геополітичної точки зору і на віддалену перспективу. А прем'єр-міністр має думати, що буде з українськими громадянами завтра. А завтра вільна торгівля із ЄС без фінансової допомоги буде мати негативні наслідки для української економіки", - твердить міністр закордонних справ.

Міністр також заявив, що уряд розуміє причини, які спонукали українців вийти на вулиці із масовими протестами, а також засуджує застосування сили до мирних демонстрантів. Винні у цьому, встановлені після розслідування, будуть покарані, - запевняє міністр закордонних справ.

Леонід Кожара заявив, що задля стабілізації ситуації, влада хотіла б розпочати переговори з опозицією, але водночас назвав її вимоги неприйнятними. Він також твердить, що участь у переговорному процесі високих міжнародних посередників у Києві "тільки вітали б".