Як вийти з Майдану: поради ветеранів 2004-го

Майдан Копирайт изображения Getty
Image caption Протести розгорілись з новою силою після силового розгону мітингу у ніч на суботу

Україна продовжує жити масовими протестами проти силового розгону міліцією мирного мітингу в Києві у ніч на суботу та відмови керівництва держави підписувати Угоду про Асоціацію з ЄС.

У вівторок Верховна Рада провалила відставку уряду й цим відкинула найочевиднішу можливість випустити пару сотень тисяч людей, які в неділю вийшли на масовий протест у столиці.

З того часу на Майдані виросли справжні барикади, встановлені намети й сцена. Революція триває, а лідери опозиції заявили про свої вимоги: відставка уряду, президента, покарання міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та дострокові парламентські та президентські вибори.

Проте як саме цього досягти протестувальникам, досі зрозуміти важко. Тим більше, що влада заявляє намір рішуче протидіяти протестам, а перші дев’ять учасників протесту 1 грудня опинилися за ґратами.

BBC Україна поспілкувалася з активними учасниками Помаранчевої революції 2004 року й спробувала дізнатись, в який бік можуть піти революційні події зараз.

Поки протести ростуть

"Вихід зараз є один – задоволення вимог Майдану. Політика опозиції має бути спрямована на делегітимізацію режиму Януковича, висловлення йому недовіри місцевими радами. Тоді Януковича можна буде дотиснути", - заявив BBC Україна Тарас Стецьків, польовий командир Помаранчевої революції й учасник руху "Третя республіка".

Попри таку впевненість, пан Стецьків все ж таки визнає, що як тільки динаміка протестів почне спадати, Віктор Янукович придушить протести силою, як це вже було в ніч з п’ятниці на суботу.

"Найближчими днями не буде силового розгону та силових дій. Протест дуже широкий, провокації можуть бути, а розгону – ні", - вважає він.

Копирайт изображения MAKSYM BALANDYUKH
Image caption Мітингувальники зайняли перший поверх Київради

При цьому, за словами Тараса Стецьківа, зараз протести йдуть по висхідній й тому Віктор Янукович ігнорувати їх не може.

"Щодо круглих столів – побачимо, зараз ще не час для компромісів", - резюмував пан Стецьків.

Влада закручуватиме гайки?

"Перший план влади – нейтралізувати все силовими методами – ефекту не дав. Але говорити, що влада перелякалася не можна", - вважає колишній керівник виборчого штабу Віктора Януковича в 2004 році Тарас Чорновіл.

На його думку, жорстоке побиття журналістів на Банковій у неділю свідчить про налаштованість влади на рішучий опір протестам й поступове застосування сили.

"Зараз влада не може застосувати силу проти епіцентру протесту – Майдану, проте вона буде потрохи закручувати гайки – по периметру. Будуть жорстокі дії на підступах до Адміністрації президента, тиснутимуть на окремих учасників протестів, тероризуватимуть окремих активістів Майдану, вбиватимуть клини між керівниками опозиції,а також відновлять блокування довезення людей в Київ", - спрогнозував пан Чорновіл найближчі кроки уряду.

Один з керівників безпекового напрямку опозиції в 2004 році Євген Червоненко називає одну з головних помилок опозиції в останні дні – сутички на Банковій.

"В 2004 році ми постійно розмовляли з силовиками, генералами і командирами підрозділів. Тому на Помаранчевій революції не було й краплі крові. Ми переконали всіх не допустити походу на Банкову, зараз, на жаль, це сталося. Не можна давати цим тітушкам приводів для провокацій, як би вони геніально не продумувались", - заявив BBC Україна Євген Червоненко.

Надії на олігархів

Співрозмовники BBC Україна переконані, що хоч шансів на компроміс між владою та опозицією мало, він все ж таки можливий. І головні надії покладають на іноземних посередників та олігархів.

Копирайт изображения Getty
Image caption На Майдані Незалежності розбите наметове містечко

Тарас Чорновіл радить звернути увагу на заяву Олександра Квасневського, що доля Майдану може вирішитись в найближчі 48 годин.

"Це час до повернення Януковича з Китаю. Він дуже хотітиме мати нормальний проїзд до своєї адміністрації. Плюс наступні 48 годин – початок саміту ОБСЄ в Києві. Це дуже важлива акція для президента", - розповів BBC Україна пан Чорновіл.

Він вважає, що коли на саміт ОБСЄ приїдуть основні гравці, це буде можливість для круглого столу.

"Це щось на зразок "Маріїнських домовленостей", які були між сторонами протистояння в 2004 році. Такий формат співпраці був би гарним виходом із ситуації, але поки що влада та опозиція до цього столу не готові", - резюмував Тарас Чорновіл.

"Вихід з нинішньої ситуації може бути тільки в діалозі. Для цього необхідне швидке підписання Угоди з ЄС та повернення до старої моделі конституційної реформи, яка б випустила пару до часу президентських виборів", - вважає Євген Червоненко.

Обидва політики, які в 2004 році перебували по різні сторони барикад, схильні покладати надії на врегулювання ситуації на олігархів.

"Залагодити нинішню ситуацію можуть олігархи. Ситуація в економіці жахлива й капіталізація найбільших економічних об’єднань постраждає страшно. Олігархи – найзацікавленіша сторона, щоб вибори 2015 року не перетворилися на війну", - вважає пан Червоненко.

"Для олігархів нинішня влада стала тягарем. Перемовини з ними мала вести опозиційна трійка, але вони не домовлялись. Думаю, що хорошим перемовником з олігархами може стати Петро Порошенко", - розповів BBC Україна Тарас Чорновіл.

Колишній представник президента Леоніда Кучми в парламенті Олександр Задорожній пропонує опозиції задовольинись малим і не добиватися відставок.

"Я сформулював п’ять пунктів для виходу з ситуації. Перший - покарати організаторів побиття студентів, другий – покарати виконавців, третє – потурбуватися про державну компенсацію постраждалим, четверте – змінити закон про міліцію, аби не допустити таких жахів. І останнє - ухвалити новий закон про мирні зібрання в опозиційній редакції групи Андрія Шевченка", - заявив BBC Україна пан Задорожній.

В середу ввечері спікер парламенту Володимир Рибак вперше з представників найвищого ешелону влади допустив перемовини про врегулювання ситуації. За його словами, зустріч президента та представників опозиції щодо масових протестів можлива вже 6 грудня після повернення Віктора Януковича з Китаю.