Протести в Києві у центрі уваги засідання ОБСЄ

ОБСЄ Копирайт изображения Getty

Ситуація з протестами в Україні та силовий розгін демонстрантів стали одним з найголовніших питань, яке обговорюють на 20-му засіданні Ради міністрів ОБСЄ в Києві.

В 2013 році Україна головує в Організації з безпеки та співробітництва в Європі, а ювілейне двадцяте міністерське засідання ОБСЄ в Києві 5-6 грудня якраз припало на пік протестів на Майдані Незалежності. Ці події опинились у центрі уваги представників міністерств закородонних справ ключових країн Європи та США.

Засудили розгін Майдану

"Те, що відбувається прямо зараз в Україні стосується нас всіх. Влада України має вибір: або прислухатися до сподівань людей, або розчарувати їх та дозволити країни скочуватися до хаосу. Народ України має право обирати європейське майбутнє, краще майбутнє" - заявила на засіданні Ради міністрів помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд.

"Всім сторонам треба відмовитись від насилля. Ті, хто порушував права людини, мають отримати правосуддя, загальні права мають поважатися, а журналісти мають бути під захистом", - повідомила пані Нуланд.

Міністр у справах Європи Великої Британії Девід Лідінгтон також закликав українську владу поважати права громадян на мирні протести.

“Я продовжую закликати українську владу до поваги прав громадян України на мирні протести і свободу зібрань”, - сказав він у своєму виступі.

Пан Лідінгтон зазначив, що він стурбований інформацією про насильство, яке було застосовано в Україні до мирних демонстрантів.

“Велика відповідальність лежить на уряді України як головуючої в ОБСЄ, щоб він продемонстрував своїми діями так само, як і своїми словами, що він по-справжньому дотримується цінностей ОБСЄ”, - додав Лідінгтон.

Аналогічну позицію висловив і голова зовнішньополітичного відомства Німеччини Гідо Вестервелле.

"Останні події, а особливо застосування сили стосовно мирних демонстрацій в минулу суботу у Києві, викликає у нас велике занепокоєння", - заявив на засіданні Ради міністрів ОБСЄ в четвер у Києві.

Він ще раз наголосив, що Україна, як головуюча в ОБСЄ країна, несе особливе зобовязання захищати мирні демонстрації.

"Народ України хоче сам визначати своє майбутнє", - зауважив пан Вестервелле, засудивши розгін демонстрацій в Києві.

Журналістів бити не можна

Окремо представники іноземних держав вказали на порушення прав журналістів в Україні. Зокрема, помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд провела спеціальну прес-конференцію щодо побиття журналістів під час сутичок 1 грудня.

"Немає виправдання тому, що сталося в Україні цими вихідними. Більше трьох десятків журналістів постраждали. Багато з них були побиті міліцією. Це абсолютно неприйнятно для людей, які сповідують принципи свободи, демократичності і прозорості, особливо тут, на зустрічі ОБСЄ", - заявила Вікторія Нуланд.

На питання, чи завітає пані Нуланд на Майдан Незалежності до протестувальників, вона уникла прямої відповіді.

"В мене дуже щільний графік. Сьогодні я зустрінусь з представниками влади, опозиції і громадянського суспільства", - сказала вона.

Опозиція зриває євроінтеграцію?

Водночас, як повідомляє офіційний сайт Кабміну, Микола Азаров повідомив главам МЗС Польщі та Швеції, що дії опозиції з блокування уряду заважають євроінтеграції України.

Про це прем’єр-міністр України заявив під час зустрічі з міністрами закордонних справ Польщі Радославом Сікорським та Швеції Карлом Більдом під час засідання Ради міністрів ОБСЄ.

Копирайт изображения Getty
Image caption Активісти пікетували засідання Ради Міністрів ОБСЄ

"Блокування роботи уряду і парламенту уже фактично стає на заваді розробці і ухваленню законодавства, яке ми визначили у нашому плані дій, який погоджений з ЄС. Це реально стає на заваді євроінтеграції України", - сказав Микола Азаров.

Прем’єр також наголосив, що якнайшвидшому підписанню Угоди про асоціацію сприятиме проведення тристоронніх консультацій у форматі Україна-Росія-Євросоюз.

20-те міністерське засідання Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) розпочалося в Києві 5 грудня.

У ньому беруть участь дипломати 57 держав-учасниць та 11 держав-партнерів, а крім того - керівники інституцій ОБСЄ, представники ООН, Ради Європи, НАТО, СНД та інших.

Захід відбувається на тлі масштабних акцій протесту в Україні - через те, що влада не підписала Угоду про асоціацію з ЄС, а також через розгін мирних протестувальників на Майдані Незалежності 30 листопада.

У зв'язку з цим уже пролунали заклики до європейських міністрів відмовитися від участі в цьому засіданні.

Європейці сходили на Майдан

Напередодні засідання генеральний секретар ОБСЄ Ламберто Заньєр зустрівся з українським міністром закордонних справ Леонідом Кожарою. Сторони обговорили кризу в Україні. Пан Заньер привітав запевнення міністра про те, що "Україна поважатиме право громадян на мирний протест, а недавнє надмірне застосування сили розслідується".

"Всі сторони повинні мирно вступити в діалог", - відзначив голова ОБСЄ. Також в середу ввечері Ламберто Заньєр відвідав мітинг на Майдані Незалежності.

Тоді ж на Майдан Незалежності завітав міністр закордонних справ Німеччини Гідо Вестервелле, який у середу прибув до Києва.

Разом із лідером "УДАРу" Віталієм Кличком він поговорив з протестувальниками. "Ворота Європейського Союзу, як і раніше, відкриті. Україна повинна бути на борту Європи, і пропозиції Європи, як і раніше, актуальні", - заявив пан Вестервелле журналістам.