"Круглий стіл" перервався до вівторка

Круглий стіл Копирайт изображения AFP

У київському "Палаці Україна" відбувся круглий стіл "Об'єднаємо Україну", в ході якого президент Віктор Янукович заявив, що заарештованих учасників протестів слід амністувати.

Під час круглого столу також виступали представники студентства, уряду та наукової спільноти.

Опозиція також озвучила свої вимоги.

Як повідомляє кореспондент ВВС Україна, на заході зокрема присутній президент Віктор Янукович, прем'єр-міністр Микола Азаров, представники опозиції Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок, а також попередні українські президенти Леонід Кравчук, Леонід Кучма і Віктор Ющенко

Засідання круглого столу відкрив Леонід Кравчук.

Під час круглого столу президент України Віктор Янукович заявив, що до ухвалення рішення про силовий розгін учасників протестів на Майдані Незалежності в ніч проти 30 листопада безпосередньо причетна "трійка людей, яка тієї ночі була поруч з Майданом".

Втім, як повідомляє кореспондент ВВС Україна, пан Янукович поки що не назвав імена цих трьох людей.

"Я вважаю, що вони повинні нести повну відповідальність за те, що там сталося, і найближчим часом ми скажемо про це публічно", - заявив президент.

Амністія

Пан Янукович також сказав, що випадкові учасники "того дійства і 30-го, і інших днів" мають бути амністовані.

"Амністія потрібна, щоб дати гарантії, що процес протистояння буде зупинено, і країна увійде в стабільне нормальне життя", - заявив він.

Присутні на "круглому столі" представники опозиційних сил вирішили піти на цей захід після ухвалення відповідного рішення прямим голосуванням на Майдані з подачі лідерів громадських організацій, повідомляє прес-служба "Батьківщини".

Лідери опозиції мають переказати Віктору Януковичу низку вимог. Звільнення та закриття кримінальних справ щодо всіх учасників акції протесту - одна з них.

Також серед вимог - покарання міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка та інших правоохоронців за застосування сили проти мирних демонстрантів, призначення дострокових президентських та парламентських виборів.

Опозиція - про вимоги

Своєю чергою, лідер фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк в ході "круглого столу" озвучив ключові вимоги Євромайдану до чинної влади.

"Ті, хто віддавав незаконні накази, і ті, хто їх виконував, повинні понести відповідальність. Щоб вся країна бачила... Ті люди, які незаконно арештовані як активісти Майдану, повинні вийти на свободу", - заявив пан Яценюк .

Пан Яценюк також застеріг українську владу проти реалізації силового сценарію, який "написаний не в Україні", і автори якого "прагнуть поглинути Україну".

"Розженете один майдан, з'явиться інший, посадите одних лідерів опозиції, з'являться інші", - наголосив пан Яценюк.

Копирайт изображения AFP

Філарет: силою не розженеш

Щоб Євромайдан розійшовся, мітингувальникам потрібна гарантія того, що Україна підпише Угоду про асоціацію з Євросоюзом, вважає предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет.

"Силою Майдан не розженеш. Один раз розігнати - на наступну неділю зберуться знов, у ще більшій кількості", - сказав він під час круглого столу із врегулювання ситуації в Україні.

"Ще одна небезпека - якщо Україна вступить у Митний союз, то збереться ще більше", - додав патріарх.

Він також попередив присутність про необхідність не застосувати силу щодо мирних протестувальників, попередивши, що застосування сили може призвести до громадянської війни.

До вівторка

Перший президент України Леонід Кравчук прогнозує, що наступний раунд "круглого столу" за участі влади, опозиції та громадськості відбудеться у вівторок.

"Я б хотів, щоб ми вже почали працювати над резолюцією. Думаю, що нічого нового ми тут вже не почуємо", - заявив пан Кравчук наприкінці Загальнонаціонального круглого столу.

На думку пана Кравчука, засіданню у вівторок не зашкодить відсутність у країні президента, який полетить до Росії.

"Він же не може ходити на всі "круглі столи", - додав пан Кравчук.

Він також визнав, що загрозі провокацій на Майдані існує, але наголосив, що не вдасться "одним рішенням або круглим столом зняти напругу на Майдані, яка накопичилась", - цитує Леоніда Кравчука кореспондент ВВС Україна.