Спостерігачі про вибори: організовано, але з порушеннями

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Киянам нелегко було знайти свого кандидата у бюлетені: у 223 окрузі балотувалися десятки кандидатів

Спостерігачі ПАРЄ відзначають належну організацію голосування на довиборах до Верховної Ради в неділю, але кажуть про порушення після закриття виборчих дільниць.

Раніше Комітет виборців України заявив, що вибори не відповідають стандартам демократії.

Водночас місія Європейської мережі зі спостереження за виборами (ENEMO) відзначає прогрес в організації та проведенні виборів порівняно з голосуванням в 2012 році.

Станом на 15:00 Центрвиборчком опрацював понад 90% протоколів.

Наразі лідирують четверо самовисуванців, яких оглядачі пов'язують із владою, і один опозиційний кандидат.

При цьому екзит-поли соціологічної групи "Рейтинг" зафіксували перемогу опозиції в трьох округах.

У заяві спостерігачів ПАРЄ сказано, що співрозмовники делегації розповіли про зловживання адміністративним ресурсом, підвищену роль фінансових ресурсів і значну кількість "технічних кандидатів".

"Такі явища не сприяють довірі виборців до виборчого процесу", - йдеться в прес-релізі Парламентської асамблеї Ради Європи.

Повторні вибори в п'яти округах відбулися в умовах, які не відповідають принципам і стандартам демократичних виборів, заявляє Комітет виборців України (КВУ).

"КВУ вважає, що хоч Центральна виборча має юридичні підстави встановити результати виборів, однак на окремих округах (в першу чергу в.о. №194 та №223) ці результати вже спотворені застосуванням підкупу виборців під час передвиборчої кампанії або в день голосування", - сказано на сайті Комітету виборців України.

Головними проблемами в день голосування та під час підрахунку голосів КВУ називає підкуп виборців, контроль за голосуванням, винесення бюлетенів за межі дільниці, присутність сторонніх осіб на дільницях та перешкоджання роботі спостерігачів.

А спостерігачі місії ENEMO "не помітили жодних серйозних порушень під час підрахунку голосів, за винятком тривалих затримок на двох виборчих дільницях в окрузі №223".

Однак у семи з 15 дільниць спостерігачі ENEMO мали обмежений доступ до процедури передачі документів до окружних виборчих комісій, заявив представник місії Ельмір Цамич.

Раніше опозиція заявила, що вибори фальсифіковано.

Активісти Євромайдану в Києві планують о 19.00 пікетувати офіс Центральної виборчої комісії.

Попередні результати

Станом на 15:00 Центрвиборчком опрацював понад 90% протоколів.

За даними ЦВК, у 94-му окрузі, що на Київщині, упевнено перемагає бізнесмен Руслан Бадаєв (60%). На початку грудня суд зняв із виборів опозиційного кандидата у цьому окрузі Віктора Романюка.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Офіційні дані не сходяться з даними екзит-полів групи "Рейтинг"

У 132-му на Миколаївщині дуже невеликий розрив між Аркадієм Корнацьким із "Батьківщини" і самовисуванцем Миколою Кругловим. Станом на 15:00 перед веде Круглов із 47,8%.

У Черкаській області в 194-му окрузі перемагає співак Михайло Поплавський (53,6%), у 197-му - опозиціонер Леонід Даценко (62%).

У 223-му окрузі Києва із 45,55% відсотками голосів лідирує Віктор Пилипишин, колишній голова адміністрації Шевченківського району столиці. Його головний конкурент Юрій Левченко зі "Свободи" поки що набирає близько 40% голосів.

Загальна явка на довиборах склала 48,4%. Найбільшу активність ЦВК зареєструвала у 94-му окрузі, що на Київщині, і найнижчу - у 223-му окрузі Києва.

Опозиція каже про фальсифікації

У партії "Батьківщина" вже заявили про фальсифікації у двох округах на користь провладних кандидатів.

Опозиція нарахувала у 94-му окрузі понад 700 порушень.

"Влада контролювала волевиявлення людей, а під дільницями скуповувалися голоси виборців. На окрузі діяла група фальсифікаторів з Ірпеня, які влаштовували "каруселі". На багатьох дільницях спостерігалося вкидання бюлетенів в крайню праву виборчу скриньку. Фіксувалася аномально висока явка", - заявляють у політичній силі.

А в Черкасах, за словами заступника голови "Батьківщини" Сергія Соболєва, на третину виборчих комісій не були допущені спостерігачі від опозиційного кандидата Миколи Булатецького, міжнародні спостерігачі та преса.

"На нашу думку, це може бути серйозною підставою для визнання виборів у 194-му окрузі недійсними", - заявив Сергій Соболєв.

У "Свободі", чий представник Юрій Левченко балотувався в Києві, також заявляють про кричущі порушення.

"Наразі 223-й округ – це єдиний округ з усіх, на якому дані екзит-полу повністю не збіглися із тими, що надходять із ЦВК. Нагадаю, що згідно з результатами опитування, єдиний кандидат від об'єднаних сил опозиції, свободівець Юрій Левченко переміг провладного кандидата Віктора Пилипишина із розривом у 17%. Усе це свідчить про те, що у 223-му окрузі відбувається масштабна фальсифікація виборів. Закликаємо усіх киян ставати на захист свого вибору та їхати до окружної виборчої комісії по вулиці Щербакова, 49", – заявив народний депутат Андрій Іллєнко.

Він також заявив "Українській правді", що "Свобода" не визнаватиме результати виборів.