ЄС розгляне ситуацію в Україні 19-20 грудня - Порошенко

Порошенко Копирайт изображения AFP

Лідери Європейського Союзу на саміті 19-20 грудня розглянуть ситуацію в Україні, повідомив депутат Петро Порошенко після зустрічі з президентом Європейської Ради Германом ван Ромпеєм у Брюсселі.

"Ми обговорювали наступне засідання Європейської Ради. Українське питання буде на порядку денному і буде чіткий сигнал на підтримку українського народу, сигнал проти насильницьких дій проти людей, які мирно демонструють вже три тижні. Також буде сигнал, щоб Угоду про асоціацію підписати якнайшвидше", - сказав пан Порошенко, якого цитує УНІАН.

"Було сказано, що двері до ЄС відкриті для України. Угода про асоціацію лежить на столі. Ключ до цього - в руках українського уряду. Ми зробимо все можливе, аби пришвидшити цей процес", - додав Петро Порошенко.

За його словами, Україна нині перебуває в глибокій політичній кризі через те, що влада не підписала угоду у Вільнюсі. "Єдиним виходом із ситуації є повернення назад і підписати угоду про асоціацію та розробити точний план імплементації цієї Угоди", - наголосив він.

Незважаючи на розбіжності між країнами-членами Євросоюзу у питанні діалогу з Україною, міністри закордонних справ країн ЄС висловили готовність підписати угоду з Україною, але підкреслили, що слово за Києвом.

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Кетрін Ештон заявила у понеділок на зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу в Брюсселі, що їй вдалося з'ясувати з розмов з президентом Віктором Януковичем, які короткострокові економічні проблеми завадили Україні підписати Угоду про асоціацію з ЄС.

"Мені здається, що ми можемо спільно з ним (Януковичем) розв'язати ці проблеми", - заявила Ештон.

"Звичайно, ми хочемо, щоб Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, ще є надія на те, що це відбудеться", - сказав міністр закордонних справ Німеччини Гвідо Вестервелле після прибуття в Брюссель.

"Якщо Київ подасть ясний сигнал, ми готові підписати угоду завтра", - заявив міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт, який зіграв ключову роль у розробці та просуванні документа щодо зміцнення політичних і торгових зв'язків між ЄС та Києвом.

Раніше в акаунті Більдта в Twitter з'явився такий коментар: "Очевидно, що Росія почала масивну кампанію з дезінформації, спрямовану проти ЄС та угоди з Україною".

Тристоронній формат

Голова Міністерства закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що серед держав-членів ЄС багато прибічників тристороннього формату вирішення питань, пов'язаних з Україною.

"Те, що сьогодні прозвучало, підтверджує наявність в ЄС великої кількості країн, які вважають, що, наприклад, ситуацію з Україною необхідно обговорювати в тристоронньому форматі", - заявив міністр журналістам у Брюсселі за підсумками зустрічі з головами МЗС ЄС повідомляє "Інтерфакс-Україна".

Пан Лавров підкреслив, що ЄС та Росія є найбільшими торговельними партнерами України.

"Буде логічно, перш ніж іноді досить нав'язливо пропонувати якісь схеми подальшої співпраці Україні, в цьому разі з ЄС, сісти й подивитися, які наслідки ті чи інші теми матимуть для всіх учасників цього процесу", - вважає він.

"Ось така тристороння взаємодія буде лише виправдана", - додав міністр.

Обговорення підписання угоди з ЄС за участю Росії активно відстоює українська влада, але в ЄС цю ідею сприймають скептично. Єврокомісар Штефан Фюле 10 грудня заявив, що ЄС готовий до діалогу з Росією, але тристоронніх переговорів бути не може.

Київ - за переговори

У неділю комісар ЄС з питань розширення Штефан Фюле заявив, що Європейський союз призупиняє роботу над підготовкою до підписання Угоди про асоціацію з Україною через позицію українського керівництва.

"Слова і дії президента та уряду [України] щодо угоди про асоціацію все більше і більше розходяться з дійсністю. Їхні аргументи не мають ніякого зв'язку з реальністю", - написав Фюле в Twitter.

"Я сказав [українському] віце-прем'єру Арбузову в Брюсселі, що подальші переговори поставлені в залежність від чіткого бажання підписати [угоду про асоціацію з ЄС]. Робота припинена, відповідь не отримана", - додав Фюле.

Проте прес-секретар прем'єр-міністра України Миколи Азарова Віталій Лук'яненко сказав, що Київ має намір продовжити переговори з Європейським союзом.

"Уряд України налаштований на продовження переговорів з ЄС щодо імплементації угоди про асоціацію і працює в цьому напрямку", - заявив Лук'яненко.

Також він зазначив, що Київ буде розглядати тільки офіційні заяви представників Євросоюзу з приводу переговорного процесу за цією угодою.

Заяву пана Фюле у соцмережі розкритикував міністр закордонних справ Голландії Франс Тіммерманс. Він заявив, що "політичні заяви в Twitter - це не найкращий спосіб розгляду цього питання".

"Я вважаю, що найкращий сигнал, який ми можемо послати Україні, це просто сказати, що двері для неї як і раніше відкриті", - сказав голландський міністр.

На думку аналітиків, ці суперечливі висловлювання європейських політиків вказують на розбіжності в питанні про майбутнє відносин Європи з Києвом.