"Антимайдан" у Києві: за Януковича, проти "братви"

антимайдан

"О, чуєш, Віть, у нас це не покажуть, можна не боятися", - сміється Слава, мешканець "антимайдану", і пояснює, повернувшись до журналіста: "У нас там всі проти Януковича, ще поб'ють, якщо побачать".

Слава приїхав до Києва, в табір прихильників президента Віктора Януковича і Партії регіонів, з невеликого міста в Центральній Україні "за набором", за гонорар, і розповідає про це майже абсолютно безтурботно, тільки не "на камеру".

"Я взагалі спочатку чогось не зрозумів, думав, на Майдан їдемо. Приїжджаємо - у-у-у, а тут Партія регіонів. Ну, думаю, чого там, пройдуся з прапором, все-таки дві сотні гривень, а я там що - я там крапля в морі. Нічого ж не зміниться, якщо я там з ними пройду, правда ж?"

"А там, на Майдані, класно. Я взагалі душею там, але гроші-то теж треба", - Слава простодушно зізнається, що ввечері бігав з друзями на "Євромайдан" послухати музику.

Те, що українська влада організовано спорядила і відправила на київський "антимайдан" каравани автобусів і цілі потяги бюджетників і не цілком безкорисливих "прихильників курсу президента і уряду" - ніякий не секрет: українська преса сповнена зізнань і учасників "антимайдану", і навіть чиновників.

Це, втім, абсолютно не означає, що мітингувати "за Януковича" до Києва приїхали, як стверджує опозиція, самі лише "залякані або куплені".

У наметовому таборі "безстрокового мітингу", який з'явився 14-15 грудня в Маріїнському парку, по обидва боки від Верховної Ради і напроти будівлі Кабінету міністрів, є багато похмурих осіб, які відмовляються говорити з журналістами не лише про мотиви приїзду до Києва, а й взагалі про будь-що.

А є такі "краплі в морі", як Слава, яким взагалі політики байдужі, просто музика на Майдані краща - і є безліч щирих прихильників влади, тісних відносин з Росією і супротивників проєвропейської опозиції.

Маккейн, Качиньський та інша "братва"

Копирайт изображения Reuters
Image caption Прихильники чинної влади незадоволені візитами західних політиків до Києва

"Вони виконують вказівку Бундестагу, Америки і тих фашистських схронів, які знову хочуть сюди пролізти! Не вийде!" - не дуже зрозуміло, але гаряче переконує присутніх оратор на сцені мітингу біля стін Верховної Ради, депутат Севастопольської міськради Ніна Прудникова.

"Фашистами" присутніх на Євромайдані співгромадян називає, напевно, кожен другий оратор "антимайдану".

"Що коїться в Києві на центральній площі! Ялинку увібрали невідомо в що! А діти чекають свята! Час припиняти цей шабаш!" - закликає зі сцени Олександра Селезньова з Харкова.

Величезний каркас штучної ялинки на Майдані Незалежності опозиціонери "нарядили" прапорами України та ЄС. Крім того, її суцільно обліпили плакатами, а вгорі повісили величезний портрет екс-прем'єра Юлії Тимошенко.

"Шулери від опозиції знову хочуть повернути нас до "помаранчевої революції", до 2004 року. Клоуни ці від опозиції, вони зробили з нашої України балаган! А хто у них ляльководи - ось, вчора приїхав Маккейн, Качиньський і подібна до них братва. Не дамо Україну поділити! Скажемо ні фашизму, екстремізму і націоналізму!" - вигукує зі сцени Роман Турецький, член Партії регіонів з Рівного.

Всі - або майже всі - оратори кажуть, що "ті, на Майдані" хочуть розвалити Україну, а вони самі - за єдність і справжню незалежність країни.

"Головна мета президента країни Володимира... е- е-е... Віктора Януковича...", - хвилюється перед мікрофоном ще одна ораторка, що приїхала зі сходу України.

"Всяка влада - від бога! Якби при владі була, скажімо, Юлія Тимошенко - ми б відстоювали її права та інтереси. Чинний президент Віктор Федорович Янукович - це наш президент", - пояснює Російській службі Бі-бі-сі свою позицію православний капелан Запорізького козацтва Хмельницької області отець Олег.

Отець Олег, за його власними словами, "делегований" до Києва губернатором Хмельницької області Ядухою - теж отаманом Запорізького козацтва.

"Ми тут, щоб захистити нас, народ, Україну, відстояти підвалини і канони нашої країни. Тут люди перебувають за ідею. Я б жодної секунди не стояв тут, якби не знав, що все це не проплачено, що все перебуває у відповідності з канонами нашої православної церкви", - запевняє священик.

Зовсім не помічали

Копирайт изображения AP
Image caption Ялинку на Майдані опозиціонери "одягнули" у прапори України та Євросоюзу

Навколо "антимайдану" - кілька кордонів міліції. Вони охороняють насамперед будівлі парламенту і уряду, але і "безстроковий мітинг" природним чином потрапив до зони, яку захищають від опозиціонерів: сторонніх через кордони не пропускають.

Всередині "антимайдану", навколо площі для мітингу - своя охорона. "Який канал?" - запитує на вході на огороджену територію "пункту харчування" з польовими кухнями молодий чоловік з рацією. Не зупиняє - просто питає.

Отримавши відповідь, тут же говорить у рацію: "Канал Бі-бі-сі зайшов". Через півхвилини з'являється з іншим хлопцем: "Це представник прес-служби, він вас буде тут супроводжувати".

Представник прес-служби, коли бачить, що журналісти просто знімають роздачу їжі і в цьому конкретному місці нікого ні про що не розпитують, стає абсолютно ненав'язливим і лише пояснює, який він радий, що "про нас, нарешті, почали писати, а то зовсім не помічали".

Багато з десятків великих армійських наметів, встановлених у таборі біля Ради, стоять порожніми. Можливо, поки що порожніми: організатори "антимайдану" кажуть, що люди ще підтягнуться, а взагалі тут буде, як і на "Євромайдані", почасти вахтовий метод.

"Хто може - на шість годин приїде, хто може - довше. Хтось намет привезе, хтось - харчування", - пояснює отаман Козацтва Запорізького і глава Інтернаціональної партії України Амрам Петросян.

Він, як і його земляк і соратник по козацтву, делегований губернатором отець Олег, запевняє, що ніхто нікому нічого не платив, люди їхали самостійно.

"Скільки буде необхідно, стільки будемо стояти, - не хоче загадувати отаман Петросян. - Ми нічого не плануємо. Треба буде - рік, треба буде - два. Нас не стане, встануть інші".