Японія збільшує військові потужності, щоби протистояти Китаю

японія Копирайт изображения AP

Уряд Японії затвердив нову національну стратегію безпеки та збільшив витрати на оборону. Припускають, що це зробили через Китай.

За останні п'ять років Японія придбала військову техніку, зокрема, безпілотники, літаки-невидимки та автомобілі-амфібії.

Військові також створять нову морську дивізію - морський десантний підрозділ, що зможе відвоювати острови.

Це сталося після того, як Токіо вступило в запеклу суперечку з Пекіном через острови у Східнокитайському морі, про право на які заявили обидві країни.

Такий крок Японії свідчить про стурбованість через наполегливу політику Китаю щодо територіальних претензій та збільшення витрат на оборону.

"Позиція Китаю щодо інших країн і військові кроки, у поєднанні з браком прозорості щодо своєї військової політики й політики національної безпеки, відображають занепокоєння Японії і широкої міжнародної спільноти", - йдеться в документі щодо стратегії національної безпеки.

Чітка та прозора політика

Японія вперше збільшила свої витрати на оборону у січні цього року. Упродовж останніх 10 років оборонний бюджет скорочувався.

Прем'єр-міністр Сіндзо Абе, якого обрали минулого року, закликав Японію розширити функції збройних сил країни, діяльність яких суворо обмежує післявоєнна конституція.

Він також схвалив створення Ради національної безпеки, яка може переглядати ключові питання.

За словами прем'єра, ухвалена стратегія національної безпеки зробить зовнішню та оборонну політику Японії "чіткою та прозорою - як для громадян Японії, так і для всього світу".

За п'ять років Японія планує витратити 232 млрд доларів. Зокрема, країна хоче купити два протиракетних есмінці, п'ять підводних човнів, 52 всюдиходи, три безпілотних літаки-розвідники, 28 винищувачів F-35 і 17 літаків Boeing Osprey, які можуть злітати вертикально.

Америка на даний час гарантує захист Японії: там дислоковано атомний підводний авіаносець і 50 тисяч військових.

Націоналістичні мрії

Заява про збільшення Японією витрат пролунала через кілька тижнів після того, як Китай в односторонньому порядку оголосив про розширення своєї зони протиповітряної оборони (ADIZ) у Східнокитайському морі. До неї, зокрема, потрапили острови, які контролює Японія.

Пекін заявив, що будь-які польоти у зоні китайських ППО мають попередньо узгоджуватися, а пілоти літаків мають подавати сигнали і виконувати вимоги китайської сторони.

Інакше - до літаків застосовуватимуть "надзвичайні оборонні заходи".

Японія, США та Південна Корея розкритикували такі дії Китаю. Вашингтон назвав такі дії "спробою в односторонньому порядку змінити статус-кво в регіоні".

У своїй останній заяві США застерегли Китай від розміщення ще однієї ППО у Східнокитайському морі.

Китай уже розкритикував посилення оборонної політики Японії і заявив, що "уважно слідкує за стратегією Японії у сфері безпеки".

Сіндзо Абе твердить, що нова стратегія національної безпеки є виваженою і логічною відповіддю на реальні загрози, які зростають.

Водночас, як повідомляє кореспондент ВВС у Токіо Рупер Вінгфілд-Хаєс, багато лівих японських політиків використовують загрозу з боку Китаю, щоби втілити в життя свої націоналістичні мрії.