Що привіз Янукович з Росії: благо чи кабалу?

Янукович і Путін Копирайт изображения president.gov.ua
Image caption Парламентарі розходяться в думках щодо того, корисними чи шкідливими для України є угоди, підписані під час московського візиту Віктора Януковича

Чи не головна тема розмов у парламентських кулуарах – оцінка наслідків підписаних напередодні у Москві українсько-російських угод.

Представники провладних сил прогнозовано підтримують українську делегацію і описують документи, з якими вона повернулася до Києва, виключно схвальними епітетами.

Натомість опозиціонери звертають увагу на "подвійне дно" чи не кожного з московських досягнень влади і прагнуть насамперед ознайомитися з підписаними угодами.

ВВС Україна поспілкувалася з представниками усіх парламентських фракцій та склала враження про те, як саме та чи інша політична сила ставиться до результатів візиту Віктора Януковича до Кремля.

Суцільний позитив

У відповідь на прохання дати загальну оцінку українсько-російським угодам, що їх напередодні підписали у Москві, Андрій Пінчук з Партії регіонів спочатку навіть дивується.

"А яка може бути ще оцінка, крім позитивної? Це дасть, в першу чергу, розвиток української економіки, а вже з нормальною, розвиненою економікою ми зможемо заходити в Євросоюз", – розповідає він.

Він повторює тези, що їх нині за кожної нагоди озвучує прем’єр-міністр Микола Азаров: угода про асоціацію з ЄС у теперішніх обставинах була б згубною для української економіки.

У цій ситуації фінансова допомога та економічна кооперація з Росією на умовах, які не передбачають підвищення тарифів і замороження зарплат та пенсій, як того вимагав МВФ, є дуже доречними, каже Пінчук.

В оцінках московських угод з представником правлячої партії в цілому погоджується комуніст Петро Цибенко.

"Такого позитивного поштовху, який мають здійснити вчорашні рішення, я багато років не пам’ятаю", – каже він.

Єдине застереження депутата від КПУ: отримані від Росії гроші потрібно правильно використати.

"Я веду мову навіть не про розкрадання: якщо це станеться, це буде вселенська біда, і тоді, мабуть, Україні не піднятися вже. Я маю на увазі, щоб ці кредити, ця можливість не пішли на проїдання", – переживає він.

Обоє депутатів не бачать у підписаних напередодні угодах пастки і закликають порадіти настільки позитивним для України наслідкам московського візиту Віктора Януковича.

"Про мінуси – не говорять"

Натомість опозиціонери демонструють набагато менше ентузіазму в оцінках цих угод.

Як каже Павло Різаненко з УДАРу, досі навіть достеменно не відомо, скільки саме документів було підписано у Москві: "від тринадцяти до п’ятнадцяти – ніхто не знає".

"Ніхто цих угод не бачив, ніхто їх не знає. Думаю, нам зараз показують лише їхні плюси, а про мінуси – не говорять", – каже він.

"Підписані якісь протоколи Молотова-Ріббентропа, які розсекретять років через надцять", – оцінює таємничість та можливу згубність наслідків підписаних угод Ігор Швайка зі "Свободи".

Опозиціонери критикують фактично кожну угоду, яку зараз влада видає за своє неабияке досягнення.

Знижку на ціну на газ, яка, на думку прибічників влади, стане благом для української економіки, представники опозиції називають програшем України.

"Ціну на газ у 270 доларів за тисячу кубометрів одержать технічно відсталі підприємства, які належать групі олігархів, близьких до Віктора Януковича. Замість реконструкції підприємствам хімічної промисловості і металургії дадуть дешевий газ, а це вбиває стимули для модернізації", – каже Ігор Швайка.

А Павло Різаненко нагадує: ще влітку саме таку можливу ціну на газ називав посол Росії в Україні Михайло Зурабов як наслідок створення двостороннього українсько-російського консорціуму з управління українською газотранспортною системою.

"З цього ми робимо висновок, що частиною цих угод, про яку нам не говорять, може бути консорціум", – припускає депутат від УДАРу.

"Короткий повідок"

15 мільярдів доларів, котрими, за словами Володимира Путіна, Росія планує допомогти Україні, теж є об’єктом нищівної критики опозиціонерів.

"Банда мародерів, яка дорвалася до влади і грабує цілу країну через органи державної влади, здала найцінніше в ломбард, і взяла за це звідти комерційний кредит на 15 мільярдів доларів. Наміру використовувати цей кредит за якимись цільовими напрямками відсутнє. Здавши награбоване в ломбард, ніхто не думає, що треба буде йти й розраховуватись за кредит", – каже Ігор Швайка зі "Свободи".

Павло Різаненко оцінює цю частину українсько-російських домовленостей менш емоційно, але теж критично.

"Три з цих п’ятнадцяти мільярдів дається зараз. Решту грошей даватимуть теж не одночасно, а поступово. Фактично ніби як надягнути зашморг на шию і тримати. Якщо треба – придушити, якщо треба – відпустити", – пояснює він.

По суті, йдеться про те, щоб "тримати Україну на короткому повідку".

Цим претензії опозиціонерів до московських угод не обмежуються.

"Фактично, влада віддала аерокосмічну галузь. Можливо, віддані окремі підприємства літакобудування та "Турбоатом", – перелічує Ігор Швайка.

Конкретного списку активів, котрими українська влада може розплатитися за "допомогу" з Москви, ще немає, каже він.

Втім, противників влади турбують не лише можливі економічні наслідки підписаних напередодні угод.

"Мене насторожила заява двох президентів, що Україна буде погоджувати свою зовнішню політику з Росією. У перекладі на юридичну мову це значить, що одна з ознак суверенітету – незалежна зовнішня політика, була здана президентом (України – Ред.). Без зовнішньої політики Україна перетворюється на суб’єкт федерації Росії", – застерігає Павло Петренко з "Батьківщини".

"Ми б казали те саме"

У провладних фракцій на такі оцінки опозиціонерів реагують спокійно.

"Мені зрозуміло, чому опозиція сьогодні вкрай негативно оцінює ці угоди. Вони ще раз підтверджують тезу: чим гірше Україні, тим краще опозиції, і навпаки – чим краще Україні, тим гірше опозиції", – каже Петро Цибенко.

"Зрозумілою" називає риторику противників влади і Андрій Пінчук.

"Опозиції більше нема чого казати, бо наступного року вона побачить ріст економіки, підвищення рівня життя населення, а це буде ударом по їхніх президентських амбіціях", – каже він.

"Якби ми були в опозиції ми б, напевно, казали те саме", – відверто визнає член Партії регіонів.

Зате без Митного союзу

Тактика опозиції стосовно підписаних у вівторок угод, за даними ВВС Україна, наразі перебуває на стадії розробки.

Противники влади вже заявили, що наполягатимуть на ознайомленні з усім пакетом документів, підписаних у вівторок.

Однак уже зараз очевидно, що опозиціонери потребують грамотної медіастратегії відносно коментування цих угод у публічному просторі.

"По суті, нам зараз потрібно придумати, чому газ за 500 доларів від Тимошенко – це було добре, а за 270 від Януковича – це погано", – на умовах анонімності розповів ВВС Україна один з парламентарів-опозиціонерів.

Наразі опозиція заявляє, що перемогою Майдану є вже те, що у вівторок Віктор Янукович та Володимир Путін не підписали жодного документу, який би передбачав вступ України до Митного союзу.

"Непідписання угоди щодо Митного союзу – це вже перемога Майдану. Без нього на 99% у вівторок були б підписані інші угоди", – каже Павло Петренко.

Влада відчитуватиметься за підписані у Москві угоди у четвер – Україна отримає змогу почути про це з перших вуст. Опівдні 19 грудня "Перший національний" телеканал транслюватиме інтерв’ю Віктора Януковича українським журналістам, і вже сьогодні можна стверджувати, що аналіз московських угод стане однією з ключових тем цієї розмови.