Путін каже, що готовий помилувати Ходорковського

Ходорковський Копирайт изображения AP
Image caption Михайло Ходорковський провів за ґратами 10 років

Російський президент Володимир Путін заявив, що екс-голова компанії ЮКОС Михайло Ходорковський звернувся до нього з проханням про помилування. За словами пана Путіна, він готовий підписати указ про помилування найближчим часом.

Ця заява пролунала вже після офіційного закінчення щорічної прес-конференції президента Росії.

Захист Михайла Ходорковського заперечує, що підзахисний подавав таке прохання.

25 жовтня виповнилося 10 років з часу арешту Михайла Ходорковського.

Керівника нафтової компанії ЮКОС арештували у 2003 році в аеропорту Новосибірська, де здійснив посадку літак, що належить його компанії.

У 2005 році його визнали винним у шахрайстві та інших злочинах, а в 2010 -ухвалили другий вирок за легалізацію виручки.

Згодом вирок трохи пом'якшили. Михайло Ходорковський ніколи не визнавав свою провину, називаючи всі звинувачення проти себе "політично і корупційно вмотивованими".

Чи було прохання?

Володимир Путін заявив, що від Михайла Ходорковського надійшло прохання про помилування, в якому він, зокрема, повідомив про те, що у нього хвора мати.

"Він (Ходорковський – Ред.) провів в ув'язненні понад 10 років, це серйозне покарання, він посилається на обставини гуманітарного характеру, у нього хвора мати, і я вважаю, що потрібно прийняти рішення (Про помилування. - Ред.), і найближчим часом буде підписано указ про його помилування", - сказав пан Путін журналістам.

Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив інформагенції AFP, що прохання про помилування підписав особисто Михайло Ходорковський.

Водночас головний юрист пана голови ЮКОСа Вадим Клювгант сказав: "Він не подавав ніякого прохання, і у нас нема інформації, що хтось подавав таке прохання від його імені".

"Ми не володіємо такою інформацією, хоча впродовж років були прохання про його помилування від різних осіб", - сказав юрист у коментарі РІА "Новости".

Безперспективна справа

Під час прес-конференції Володимир Путін заявив, що вважає безперспективним так звану "третю справу ЮКОСа".

Повідомлення про можливі нові справи проти Ходорковського з'явилося на тлі обговорення проекту амністії, приуроченої до 20-річчя російської конституції.

У червні в інтерв'ю ВВС мати екс-глави ЮКОСа Марина Ходорковська сказала, що її син навряд чи вийде з в'язниці, поки при владі перебуває Володимир Путін.

"Хочеться сподіватися, але я не вірю, що це станеться, поки Путін при владі. Тільки якісь надзвичайні обставини змусять його відпустити", - сказала вона.

Тим часом син ув'язненого бізнесмена Павло заявив, що за останній рік став більше вірити в те, що його батько вийде на свободу після закінчення терміну в серпні 2014 року.

Російська амністія

У середу Держдума Росії на честь 20-річчя Конституції ухвалила проект президентської амністії, яка увечері того ж дня, після опублікування на інтернет-порталі правової інформації, офіційно набула чинності.

Під амністію потрапляють члени екіпажу судна Arctic Sunrise, яке належить Greenpeace, учасниці панк-групи Pussy Riot і деякі фігуранти "болотної справи" 6 травня 2012 року.

Родичі учасниць панк-гурту Pussy Riot Марії Альохіної та Надії Толоконникової прибули до місць їхнього утримання. Але співробітники Федеральної служби виконання покарань поки що вивчають документи.

Профільний комітет Державної думи Росії не підтримав більшість поправок до проекту амністії, зокрема щодо звільнення засуджених за організацію масових безладів.

Усього за амністією на свободу мають вийти 25 тисяч людей.