Резолюція Сенату стала моральною підтримкою Майдану - екс-міністр

Сенат США Копирайт изображения Getty
Image caption Сенат США попередив про персональні санкції, якщо до учасників мирних протестів в Україні знову застосують силу

Сенат США ухвалив резолюцію щодо України, у якій закликає лідерів ЄС та США і надалі сприяти мирному та демократичному розв'язанню нинішньої політичної кризи в Україні, а також пошуку шляхів виведення української економіки з кризи "на тривалу перспективу".

Сенатори також закликають усі українські політичні партії шукати діалогу, та не вдаватися до закликів чи дій, що можуть розділити українське суспільство, а українську владу - утриматися від застосування сили проти учасників мирних протестів.

Міністерство закордонних справ України вважає резолюцію проявом підтримки європейського вибору Києва та демократичного розвитку, до якого закликає президент Віктор Янукович.

Колишній міністр закордонних справ Володимир Огризко у коментарі BBC Україна назвав документ "моральною підтримкою Майдану".

Загроза санкцій

Текст Резолюції, посилання на який дав у своєму Twitter посол США в Україні Джеффрі Пайєт, починається із висловлення "підтримки українському народові на тлі рішення президента Януковича не підписувати Угоду про асоціацію із Європейським Союзом".

При цьому нагадується, що згідно із соціологічними опитуваннями, зміцнення політичних і економічних зв'язків із ЄС підтримує більшість населення України, а також представники бізнесу, громадянського суспільства, а також політичні сили різного спектру.

У Резолюції Сенату США також йдеться про те, що рішення української влади про непідписання Угоди про асоціацію у Вільнюсі було "неочікуваним", і таким, що "захищало вузькі інтереси деяких посадовців та інших осіб". Водночас єдино можливим виходом із економічної кризи, яку український уряд називає причиною свого рішення про відтермінування підписання Угоди про асоціацію, американські політики називають проведення глибоких економічних реформ.

У резолюції, яку було ухвалено американським Сенатом в ніч проти 8 січня, також засуджується застосування сили проти учасників мирних протестів, що відбулися у Києві 30 листопада, 1 грудня та 11 грудня 2013 року. Представники верхньої палати законодавчого органу США також закликають покарати винних у застосуванні сили, і звільнити тих, кого було затримано під час мирних протестів.

У разі ж, якщо проти мирних демонстрантів і надалі застосовуватиметься сила, президент та Конгрес США мають розглянути можливість застосування персональних санкцій, зокрема, заборону на видачу віз та заморожування активів, проти осіб, відповідальних чи причетних до застосування сили.

Моральна підтримка Майдану

"Заклик до всіх сторін політичного процесу утриматися від застосування сили та підтримувати діалог повністю відповідає підходам уряду. Саме до такого діалогу закликає президент України Віктор Янукович. У МЗС України розцінюють ухвалення даної резолюції як вияв підтримки європейського вибору нашої держави та її демократичного розвитку", - йдеться у повідомленні міністерства.

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко не вважає ухвалену резолюцію чимось надзвичайним у порівнянні з попередніми документами, прийнятими в США у вересні 2012-го та листопаді 2013 років.

"Ухвалена резолюція не є значно жорсткішою за попередні документи. Раніше також були посилання на можливі адресні санкції, нічого нового я не побачив", - заявив BBC Україна Володимир Огризко.

"Хоча в документі чітко написана умова санкцій – в разі повторення спроби розгону Майдану. Можливо, це уточнювальне формулювання хоч якось відрізняється від попередніх резолюцій", - уточнив пан Огризко, зауваживши, що ближче до санкцій українські чиновники не стали.

На думку колишнього керівника МЗС, резолюція стала черговим нагадуванням владі про правила поведінки, які мають бути дотримані.

"Це потрібна акція, адже стала гарною моральною підтримкою українського громадянського суспільства, Майдану", - вважає Володимир Огризко.