Захист Аблязова оскаржить рішення французького суду про екстрадицію

Мухтар Аблязов
Image caption Пріоритет в екстрадиції Мухтара Аблязова має Росія

Адвокати казахського олігарха Мухтара Аблязова заявили, що оскаржуватимуть рішення французького суду про його екстрадицію до Росії чи України.

Рішення у справі Аблязова, якого звинувачують у шахрайстві, оголосили у четвер.

Повідомляється, що пріоритет на видачу Аблязова матиме російська сторона.

Окрім Москви і Києва, видачі бізнесмена домагалася Астана, але між Казахстаном і Францією немає угоди про екстрадицію.

У Росії Аблязова заочно заарештували за звинуваченням у шахрайстві і незаконному виведенні за кордон активів казахського БТА-банку, який також працює в Росії та Україні і у 2009 році збанкрутував.

Україна має до підприємця аналогічні претензії.

Представники БТА-банку заявили агенції Reuters, що вітають рішення суду.

Сам олігарх заперечує всі звинувачення і заявляє, що його переслідують із політичних мотивів - як серйозного суперника президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва.

Правозахисники звинувачують Назарбаєва в утисках вільної преси і переслідуванні політичних опонентів.

Організація Human Rights Watch стверджує, що якщо Аблязов повернеться в Казахстан, йому загрожує "жорстоке поводження" і відмова у справедливому суді.

Політика чи наївність?

Адвокат затриманого Олів'є Кено повідомив, що "французьке правосуддя не робить собі честі" цим рішенням.

Ще один захисник бізнесмена, Брюно Ребсток, сказав, що суд "або є дуже наївним у своєму відношенні до країн, широко відомих як корумповані, або це політичний крок".

Адвокати Аблязова впевнені, що екстрадиція до Росії буде першим кроком на шляху до його видачі владі Казахстану, де його може очікувати все, що завгодно.

Однак прокурори стверджують, що вірогідність видачі Аблязова Казахстану Росією чи Україною є мінімальною, адже це означатиме розрив їхніх угод про екстрадицію з Францією.

"Видати його – означає винести йому смертний вирок", – каже дружина бізнесмена Адма Аблязова.

Повороти долі

Свого часу Мухтар Аблязов володів БТА-банком і був міністром енергетики, індустрії та торгівлі Казахстану.

У 2001 році він заснував реформаторську політичну партію, але роком пізніше був засуджений до шести років позбавлення волі і штрафу у 3,6 млн доларів за звинуваченням у зловживанні службовим становищем.

У 2003 році президент Назарбаєв його помилував. Наступні два роки пан Аблязов провів у Росії, потім повернувся на батьківщину й очолив БТА-банк, який у 2009 році збанкрутував і був націоналізований.

Того ж року Мухтар Аблязов утік із Казахстану. У 2011 році він отримав політичний притулок у Великій Британії, але виїхав з країни по тому, як його звинуватили в неповазі до суду.

У липні 2013-го його заарештували на півдні Франції під час драматичної силової операції за участю вертольота і спецназівців.

У листопаді Англійський Високий суд встановив, що Аблязов привласнив 300 млн доларів БТА-Банку в інвестиційних облігаціях, і зобов'язав олігарха виплатити банку 400 млн дол.

Новини на цю ж тему