КС вирішить, чи зможе Тимошенко балотуватись в президенти

Тимошенко
Image caption Конституція України не забороняє Юлії Тимошенко брати участь у президентській гонці

Центральна виборча комісія попросила Конституційний суд розтлумачити, чи може засуджена особа балотуватися в президенти.

Як повідомила прес-служба ЦВК, відповідне подання було ухвалене комісією на засіданні 9 січня.

У поданні ЦВК просить КС дати офіційне тлумачення положень пункту 20-ої частини першої статті 92, частин 2 та 6 статті 103 Конституції та частини 4 статті 9 Закону "Про вибори Президента".

Центрвиборчком цікавить, чи може бути висунутим та зареєстрованим кандидатом на пост президента і бути ним обраний громадянин, який має судимість за вчинення умисного злочину, якщо ця судимість не погашена і не знята.

Конституція України не містить заборони засудженим особам балотуватися на виборах президента, проте така заборона міститься в законі про вибори президента. Основний Закон містить заборону для засуджених балотуватись до парламенту.

Колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко в 2011 році була засуджена Печерським судом Києва до семи років ув'язнення.

Згідно з Конституцією, чергові вибори президента України мають відбутися в останню неділю березня 2015 року.

ЦВК допускало балотування Тимошенко

Копирайт изображения Reuters
Image caption Володимир Шаповал напередодні дострокового звільнення з посади голови ЦВК дав Тимошенко роз'яснення щодо її президентських перспектив

Наприкінці березня 2013 року тодішній голава ЦВК Володимир Шаповал надіслав ув’язненій Юлії Тимошенко листа, копію якого BBC Україна отримала у відповідь на запит.

В цьому документі сказано, що 20 лютого Юлія Тимошенко звернулася до ЦВК з проханням розтлумачити, чи може вона балотуватися у президенти.

Питання розглянули на нараді комісії й від імені голови надіслали відповідь.

"Положення закону про вибори президента, яке обмежує право бути висунутим на пост громадянину, який має непогашену судимість, на мою думку не повною мірою кореспондується з положенням статті 103 Конституції", - написав пані Тимошенко глава ЦВК.

А в своїх діях, як вказав Володимир Шаповал, якого достроково звільнив з посади парламент, комісія перш за все керується Конституцією, а потім - законом. Подібну позицію озвучував і заступник голови комісії.

"Конституція має найбільшу юридичну силу, і на її основі має прийматися закон. В разі суперечностей законодавчого акту з Конституцією має застосовуватися остання", - заявив BBC Україна заступник глави ЦВК Андрій Магера.

Венеціанська комісія на боці засуджених

Схожої позиції дотримуються у Венеціанській комісії.

"Ми рекомендуємо дозволити балотуватись судимим до парламенту, проте наші рекомендації стосуються всіх видів виборів, в тому числі і президентських", - розповів BBC Україна представник Венеціанської комісії Пітер Пакзолай в червні 2013 року.

Пан Пакзолай вказував, що під час дискусій щодо можливості засудженим балотуватися до парламенту виправданням української влади була відповідна норма Конституції. Але у випадку із президентськими виборами такої перепони немає.

"Положення закону про вибори президента, які суперечать Конституції України й забороняють балотуватись судимим, мають бути усунуті", - наполягав представник Венеціанської комісії.

При цьому він зауважує, що це логічно й відповідає рекомендаціям Венеціанської комісії й міжнародним стандартам.

Мін'юст проти балотування

Раніше міністр юстиції Олена Лукаш в коментарі BBC Україна вказувала, що не бачить можливості для судимих брати участь у президентській кампанії.

"На моє переконання, особа з не знятою і непогашеною судимістю не може бути президентом України", - повідомила BBC Україна міністр юстиції Олена Лукаш 13 серпня 2013 року.

"Це питання тлумачення. Системний аналіз Конституції України дозволяє зробити висновок, що особі, яка хоче стати президентом, але має судимість чи взагалі відбуває покарання, буде дуже важко або й неможливо стати главою держави", - пояснила пані Лукаш.

Вона нагадує, що президент України – це головнокомандувач, особа, яка має допуск до державної таємниці.

"Це питання правозастосування, і воно чітко вирішене в чинному законі про вибори президента України", - резюмувала пані міністр.

На її думку, навіть звертатися до Конституційного суду щодо цього різночитання не потрібно.