"Ручні" закони: путч чи запорука благополуччя?

Парламент Копирайт изображения UNIAN
Image caption Опозиції не вдалося завадити більшості проголосувати за бюджет та інші суперечливі закони

Якщо президент підпише закони, ухвалені в четвер Верховною Радою, життя в Україні у багатьох сферах зазнає масштабних змін.

Користувачі соцмереж, які протягом годин після прийняття цих документів, почали ознайомлюватися зі змістом законів, розміщують у мережі повідомлення на кшталт "Ласкаво просимо до Білорусі".

Опозиція називає події в парламенті державним переворотом та обіцяє протягом найближчого часу розробити кроки, якими відреагує на них.

Натомість у Партії регіонів наголошують на легітимності ухвалених рішень і їх сприятливому впливі на ситуацію в Україні.

Несподіванка в парламенті

У четвер події у парламенті стали абсолютною несподіванкою для опозиції.

У той час, коли більшість під керівництвом першого віце-спікера Ігоря Калєтніка підняттям рук підтримувала проекти, навіть номери яких було складно розчути, окремі опозиціонери просто залишали залу, "щоб не брати участі у цьому фарсі".

Деякі депутати, що їх журналісти просили спрогнозувати наслідки ухвалених законів для розвитку ситуації в Україні, просто нецензурно лаялися.

Представник керівництва "Батьківщини" на умовах анонімності розповів ВВС Україна, що, за його даними, напередодні між представниками влади та опозиції ішли переговори про те, яким саме чином відбуватиметься розгляд проекту бюджету. Співрозмовник ВВС Україна запевняв, що ранішнє блокування Володимира Рибака у його кабінеті не було несподіванкою для спікера, і що ухвалення бюджету під орудою Ігоря Калєтніка планувалося заздалегідь.

Однак того, що перший віце-спікер почне ставити на голосування інші законопроекти – про деякі з них депутати взагалі почули вперше лише під час ухвалення, – не очікував ніхто.

Цим опозиціонери і пояснюють свою розгубленість у хвилини, коли більшість підняттям рук ухвалювала суперечливі закони.

Після закінчення засідання представники Партії регіонів заявили, що голосування були повністю легітимними, а представник цієї партії - голова лічильної комісії Володимир Олійник - пообіцяв журналістам надати підписи усіх 235 депутатів, які голосували за ці закони.

Співавтор об’ємного закону, який встановлює чи не найбільше обмежень з ухвалених у четвер, Вадим Колесниченко, назвав документ "кодексом правової держави", який забезпечить "реальні можливості для захисту державного суверенітету України та національної безпеки, миру й благополуччя в суспільстві".

Західні дипломати вже за кілька годин після парламентського засідання оприлюднили свою реакцію на події в Раді.

"Я занепокоєний через те, яким чином відбувалося голосування за деякі закони сьогодні в парламенті", – написав у своєму мікроблозі посол США в Києві Джефрі Паятт.

"Норми слід ухвалювати з дотриманням належних процедур. В іншому випадку довіра до демократичних інституцій та правової системи опиняється під загрозою", – йдеться у коментарі посла ЄС в Україні Яна Томбінського.

Натомість лідери опозиції назвали події в парламенті "державним переворотом" та "путчем".

Нові обмеження

Що саме дало лідерам опозиції підстави для настільки жорстких оцінок?

Після попереднього аналізу ухвалених у четвер законів можна стверджувати, що депутати пропонують запровадити низку обмежувальних норм, які теоретично можуть бути застосовані проти учасників Євромайдану.

Зокрема встановлюється відповідальність за рух у колоні з п’яти автомобілів без дозволу влади, використання масок та захисних шоломів під час акцій, поширення будь-якої інформації про суддів та співробітників правоохоронних органів.

Посилюється відповідальність за порушення порядку організації акції протесту, відтепер каратимуть несанкціоноване владою встановлення наметів, сцен та звукової апаратури.

Закони встановлюють відповідальність за "екстремізм" – явище, котре, згідно з проголосованими документами, має дуже широке поле для трактувань, – та заклики до нього. До Кримінального кодексу повертають відповідальність за наклеп.

Копирайт изображения AFP
Image caption Опозиція стверджує, що в четвер парламент ухвалював закони з порушенням процедури

Крім того, закони передбачають обов’язкову реєстрацію інтернет-ЗМІ, спрощення зняття недоторканності з депутатів парламенту, а також можливість судити людину без її присутності. У кулуарах парламенту стверджують, що це положення виписане спеціально "під Юлію Тимошенко", котра вже протягом тривалого часу не відвідує суди за її звинуваченням у замовленні вбивства Євгена Щербаня.

Наразі складно сказати, у реалізації котрих саме із цих ініціатив найбільше зацікавлена влада.

Арсеній Яценюк заявив, що головна мета четвергового "дійства" – позбавлення недоторканності опозиційних депутатів.

Натомість громадський активіст, член ради всеукраїнського об’єднання "Майдан" Ігор Луценко, вважає, що "прийняття великої кількості репресивних законів – це елемент торгу", і справжньою ціллю четвергових подій у парламенті було саме ухвалення державного бюджету на 2014 рік у запропонованій владою редакції.

Розробка планів

Поки що лідери опозиції не оприлюднили плану своїх подальших дій у зв’язку з досить суттєвими змінами правового поля в Україні, лише пообіцявши, що до розробки такого плану візьмуться негайно.

Одразу після закінчення засідання парламенту опозиційні фракції провели свої термінові засідання, однак про ухвалені на них рішення наразі не відомо.

Втім, представник УДАРу Сергій Каплін заявив, що, на його думку, адекватною відповіддю на "путч", котрий відбувся у стінах Верховної Ради, могло б стати оголошення опозиційною трійкою єдиного кандидата у президенти. З опорою на цього кандидата мав би сформуватися "стан двовладдя", коли б противники влади сформували паралельну виконавчу вертикаль і проводили цілеспрямовану підготовку до перейняття влади в країні.

У "Батьківщині" і далі не бачать потреби називати прізвище єдиного кандидата у президенти від опозиції, однак згодні, що тактика дій опонентів президента Януковича повинна змінитися.

"Нам сьогодні показали, що буде у 2015 році. І якщо ми зараз просто підемо на канікули (до початку наступної парламентської сесії – Ред.), то нічим хорошим для нас це не закінчиться", – розповів ВВС Україна один з депутатів фракції "Батьківщина" на виході з сесійної зали парламенту.

Лідери "Свободи" та "Батьківщини" підготували десять проектів постанов, котрими вимагають переголосування ухвалених законів через порушення процедури.

Водночас, пам’ятаючи про прецедент квітневого "виїзного засідання" парламенту, яке опозиція теж називала путчем і рішення котрого обіцяла оскаржувати всіма можливими способами, противники влади напевно активізуватимуть акції протесту.

"Тепер слово має сказати вулиця", – заявив сьогодні Олег Тягнибок.

З тим, що ухвалення четвергових законів лише ознаменує собою новий виток політичної кризи в Україні, згоден і політолог Володимир Фесенко.

"Те, що відбулося протягом останніх годин у Верховній Раді, означає, що або готується перехід до білоруського сценарію, або це початок кінця парламенту в його нинішньому вигляді. Ті, хто думають, що таким чином долають кризу, лише поглиблюють її і переводять в інші форми", – написав він на своїй сторінці у Facebook.

У будь-якому разі, тепер багато що залежить від того, чи підпише суперечливі закони президент Янукович – наразі глава держави не оприлюднював своєї позиції стосовно останніх подій у Верховній Раді.

Новини на цю ж тему