Президент Янукович підписав скандальні закони

Копирайт изображения Reuters

Президент Віктор Янукович підписав всі закони, які Верховна Рада ухвалила на засіданні 16 січня.

Про це повідомляє прес-служба президента.

Закони набудуть чинності після оприлюднення в офіційних виданнях.

Також президент звільнив з посади голову своєї адміністрації Сергія Льовочкіна та командувача Сухопутних військ Збройних сил України Геннадія Воробйова.

Після скандального ухвалення законів, що обмежують права та свободи громадян, світова спільнота, а також українська опозиція закликали президента Януковича їх не підписувати.

Фракції Партії регіонів та комуністів шляхом підняття рук й без підрахунку голосів спростила процедуру позбавлення депутатів недоторканості, запровадила заочне судочинство та посилила відповідальність за будь-які форми участі в акціях протесту.

Опозиція назвала це "державним переворотом" та "узурпацією влади".

"Ручні" закони

Віктор Янукович підписав закон "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та процесуальних законів щодо додаткових заходів захисту безпеки громадян".

Документ авторства депутатів фракції Партії регіонів Вадима Колесниченка та Володимира Олійника містить низку нових обмежень, а також посилює відповідальність за деякі вже передбачені законодавством порушення, багато з яких стосується участі в акціях протесту.

Також підписаний закон про зміни до Регламенту Верховної Ради, який спрощує процедуру зняття недоторканості та притягнення до кримінальної відповідальності депутатів;

закон про безпеку дорожнього руху, який запроваджує обмеження для водіїв;

закон, який посилює відповідальності за правопорушення під час футбольних матчів і передбачає запровадеження персоніфікованих квитків на матчі;

закон, який дозволяє заочне кримінальне провадження;

закон, який звільняє від кримінальної відповідальності учасників мирних зібрань з 21 листопада до 26 грудня;

закони, які передбачають посилення відповідальність за пропагування фашизму та паплюження пам'ятників воїнам Другої світової війни;

закони, які передбачають посилення контролю над інтернетом та ЗМІ, а також обмежуть діяльність неурядових організацій.

Реакція та шок

Занепокоєння з приводу цих законів висловили Сполучені Штати, представники країн Європейського Союзу та правозахисні організації.

Опозиція, громадські організації та журналісти в Україні заявляють, що ухвалення так званих "ручних" законів фактично запроваджує в країні диктатуру.

Громадські організації та активісти Євромайдану оголосили "загальну мобілізацію" по країні і закликають людей у неділю вийти на Народне віче у Києві.