США закликають владу України до діалогу з опозицією

Протести Копирайт изображения Reuters
Image caption Вибухи у центрі Києва лунають від неділі

Сполучені Штати Америки закликають українську владу скасувати "антидемократичні" закони, ухвалені 16 січня, та перейти до діалогу з опозицією.

Про це йдеться у розповсюдженій у середу заяві заступника речника Державного департаменту США Мері Харф.

Раніше гострі заяви оприлюднили представники Європейського Союзу.

В ЄС заявляють, що діалог з владою України зміниться у світлі останніх подій, і не виключають його призупинення.

Рішучий осуд насильства

У документі йдеться про те, що "США рішуче засуджують наростання насильства на вулицях Києва, яке призвело до смерті двох протестувальників" та закликають сторони конфлікту негайно знизити напругу та утриматися від насильства.

"Наростання напруження в Україні є прямим наслідком відмови українського уряду вдатися до справжнього діалогу і проштовхування антидемократичних законів 16 січня", – йдеться у заяві.

Крім того, документом засуджуються агресивні дії з боку "крайньо правого угрупування "Правий сектор" та "насильство з боку неформальних груп, відомих як "тітушки".

"Ми закликаємо всі сторони негайно знизити напругу в ситуації та утриматися від насильства", – йдеться у документі.

"США вже відкликали візи кількох людей, відповідальних за насильство, і продовжуватимуть розглядати додаткові кроки у відповідь на застосування сили будь-якою стороною", – нагадала пані Харф.

"Кардинальні зміни"

Європейський Союз може припинити офіційні відносини з Україною, якщо підтвердиться, що міліція стріляла в демонстрантів вогнепальною зброєю, сказав ВВС віце-президент Європейського парламенту Яцек Протасевич.

"Новини з України шокують... після цього ми не можемо мати справу з Україною так, як раніше, - сказав пан Протасевич. Якщо це правда (що міліція відкрила вогонь проти демонстрантів - Ред.), то відносини України і Європейського Союзу зазнають кардинальних змін".

"Діалог з Україною перебуває під загрозою і може бути призупинений сьогодні", - сказав він.

"Кров на вулицях усе міняє", - додав політик.

Раніше верховний представник Європейського Союзу з зовнішньої політики Кетрін Ештон закликала "негайно припинити" ескалацію насильства в Києві після повідомлення про перших загиблих у протестах.

"Я суворо засуджую ескалацію насильства у Києві вночі, яка призвела до жертв... Всі акти насильства мають бути негайно припинені та ретельно розслідувані", - йдеться в заяві пані Ештон.

У Києві з вечора неділі тривають активні сутички на вулиці Грушевського в урядовому кварталі.

Станом на ранок середи підтвердили загибель двох людей.

"Перейшли межу"

Зупинити насильство закликав українську владу і президент Європейської комісії Жозе-Мануель Баррозу.

"Я хотів би особливо підкреслити головну відповідальність української влади вжити дії, щоб зняти ескалацію цієї кризи, і для цього залучити до діалогу опозицію, громадянське суспільство", - заявив він у Брюсселі.

Пан Баррозу також висловив співчуття сім'ям загиблих мітингарів.

Стривожена зростанням насильства у Києві також Греція, яка головує в ЄС.

"Звертаюся до всіх в Україні з проханням проявляти стриманість та уникати насильства", - написав у Twitter міністр закордонних справ Греції Евангелос Венізелос.

До діалогу між опозицією і владою закликав генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

"Я рішуче засуджую використання насильства. Насильство ніколи не може бути відповіддю на політичну кризу", - йдеться в його заяві.

Свою заяву зробив і голова МЗС Польщі Радослав Сікорський: "Ви перейшли межу. Померла людина, пролилася кров. Закликаємо обидві сторони до стриманості".

На думку міністра, основною причиною українських подій стало ухвалення репресивних законів та відхилення від європейського курсу і реформ.

У середу посольство США в Україні повідомило, що Вашингтон скасував візит деяким громадянам України у відповідь на дії проти протестувальників у центрі Києва.

У посольстві не назвали прізвища людей, яким скасували візи, пославшись на конфіденційність.

США розглядає подальші кроки проти тих, хто відповідає за нинішнє насильство в Україні, додали в дипломатичному представництві.