Грузини підтримують європейський вибір українців

Грузія, мітинг

У Грузії пильно спостерігають за подіями на Україні. У той час як місцеві телеканали відкривають новинні випуски репортажами з центру української столиці, сотні людей зібралися біля посольства України в Тбілісі на акцію солідарності з українським народом.

"Слава Україні!" - cкандували учасники акції, багато з яких прийшли до посольства з синьо-жовтими прапорами.

"Звичайно, грузинський народ солідарний з українським народом і його прагненням до свободи і відчуває, що саме в Україні сьогодні перебуває лінія боротьби за свободу Грузії! " - cказав Російській службі Бі-бі-сі один iз учасників акції Давид Есаіашвілі, який дізнався про заплановану акцію з соціальної мережі Facebook.

Частина учасників акції тримала свічки на пам'ять про загиблих в Києві.

За офіційними даними, у Києві загинули троє людей: двоє на протестах, тіло одного знайшли у лісі під Києвом. Більше сотні поранені.

Опозиція каже про п'ятьох загиблих.

"Свобода України - це наша свобода!"

Представники грузинського уряду один за іншим робили заяви з приводу сутичок у Києві, засуджуючи насильство і висловлюючи надію на врегулювання ситуації в Україні мирним шляхом.

Грузинський президент Георгій Маргвелашвілі заявив у четвер, що зараз важливі гуманітарні теми, і закликав усі сторони дбайливо ставиться "до головного - життя людини та єдності країни".

Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі, називаючи Україну партнером і дружньою країною, висловив надію на те, що український уряд і суспільство не допустять силового розвитку подій.

"Ми віримо, що українські друзі здатні вирішити необхідні для демократичного розвитку країни політичні питання шляхом мирних переговорів", - заявив Гарібашвілі.

МЗС Грузії, у свою чергу, відзначив успішну двосторонню та багатосторонню, в тому числі і у форматі "Східного партнерства", співпрацю з Україною.

Грузія парафувала угоду щодо асоціації з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді минулого року, де Київ відмовився підписувати угоду про асоціацію з Євросоюзом.

"Щиро бажаємо і в майбутньому бачити Україну - разом із Грузією - країною, що поділяє загальноєвропейські цінності, у великій європейській сім'ї", - наголошується в заяві грузинського МЗС.

Опозиційний Єдиний національний рух (ЄНР) , зі свого боку, заявив, що Грузія повинна зробити все, щоби запобігти спробам "затягнути Україну в путінський Євразійський союз".

"Свобода України - це наша свобода! " - заявляє ЄНР.

М'яка позиція?

Image caption Акція солідарності з Євромайданом у Тбілісі

Есаіашвілі, як і багато учасників тбіліської акції, вважає, що відповідальність за події в Києві повністю лежить на нинішньому уряді України. Однак невдоволення у нього викликають не тільки дії українського уряду, а й реакція на події в Києві офіційного Тбілісі.

"Перед нами ті ж загрози, з якими сьогодні стикається Україна. Звичайно, заяви повинні були бути чіткішими, і повинен бути прямий заклик на адресу Росії не втручатися у внутрішні справи іншої країни і не стояти на шляху європейського вибору народу України", - каже Есаіашвілі.

У четвер грузинські депутати одноголосно прийняли вже другу заяву про події на Україні, в якій висловили крайню стурбованість тим, що відбувається.

"Грузинський парламент висловлює повну солідарність з прагненням українського народу стати повноцінним членом європейської сім'ї на принципах свободи, верховенства закону і прав людини, і висловлює впевненість, що Росія шляхом примусу до відмови від угоди щодо асоціації не зможе змінити європейський вибір ні Грузії, ні України", - наголошується в заяві, за яку проголосували 118 депутатів.

Деякі критики нинішньої влади вважають цю заяву сміливішою в порівнянні з попередніми оцінками, що звучали з вуст представників уряду.

Український урок

На думку грузинських політологів, те, що відбувається в Україні, багато в чому вплине на процес євроінтеграції і на настрої щодо ЄС в Грузії.

"Від того, в якому напрямку розвиватимуться події в Україні, багато в чому залежить успіх Східного партнерства і, відповідно, розвиток процесу європейської інтеграції, у якому Грузія дуже зацікавлена", - говорить директор Центру європейських досліджень Каха Гоголашвілі.

За його словами, події в Україні були у великій мірі спровоковані Москвою, а їхній результат може вплинути на політику Росії щодо країн Східного партнерства.

"Я думаю, що український народ повинен перемогти в цій боротьбі, і коли він вийде переможцем, керівництво Росії остаточно переконається в безперспективності тих підходів, які воно застосовує", - сказав Гоголашвілі в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі.

Приклад України може стати показовим для тієї частини населення в Грузії, яка налаштована скептично і не вірить в європейське майбутнє країни, говорить Гоголашвілі.

"Багато хто вже зробив для себе висновки, вже побачив, що представляє з себе європейська інтеграція, а також що український народ готовий дуже багатьом заради цього жертвувати", - говорить Гоголашвілі.

"Вже зараз можна зробити висновки про те, як діє Європа відносно партнерів і сусідів і як діє Росія; у кого які наміри; про ставлення народу до влади і влади до веління народу... Все це показово. Думаю, Україна в цьому сенсі вже дала урок і показала дуже багато чого - саме Грузії", - вважає експерт.