Саміт Росія-ЄС пройде без вечері й підсумкових документів

Брюсель Копирайт изображения Getty
Image caption Напередодні саміту перед штаб-квартирою Євросоюзу в Брюсселі пройшли акції проти порушення прав людини в Росії

У Брюсселі відкривається скорочений саміт Росія-ЄС, в якому не буде фіксованого порядку, підписання підсумкових документів і традиційної вечері лідерів Євросоюзу та Росії.

Очікується, що зустріч триватиме лише кілька годин замість звичайного дводенного формату.

Раніше представники Євросоюзу попросили перенести зустріч з грудня на січень, посилаючись на свою зайнятість.

Пропозиція провести скорочений саміт також надійшла від ЄС, і представник Єврокомісії Олів'є Байї зазначив, що це не варто сприймати як "дипломатичний сигнал", передає Інтерфакс.

Проте спостерігачі сприймають очікувану зустріч політиків як одну з найбільш напружених за останні роки у зв'язку з подіями в Україні.

Рішень щодо України не буде

"Коли нам пояснювали причини звуження параметрів саміту, то підкреслювали саме необхідність поглиблено обговорити ключові питання, тому що у взаєминах накопичилось чимало проблем, у тому числі очевидно пов'язаних з реалізацією "Східного партнерства" та з урахуванням українського сюжету", - цитує Інтерфакс помічника президента Росії Юрія Ушакова.

Наприкінці грудня голова Євросоюзу Герман ван Ромпей повідомив про плани обговорити з Володимиром Путіним тиск на Україну та інші країни Східної Європи.

Однак представники російської сторони поки що не продемонстрували особливого бажання обговорювати ситуацію в Україні.

Минулого тижня пан Ушаков повідомив, що українська тематика буде на порядку денному "тією чи іншою мірою". При цьому про підготовку спільної програми з врегулювання ситуації в Україні не йдеться.

Кремль планує обговорити на саміті ті ж проблеми, що й рік тому: невирішені питання у сфері енергетики та візовий режим між Росією і країнами Євросоюзу. У вирішенні цих питань вже давно не видно прогресу.

Крім того, за словами помічника президента Росії, цього року політики говоритимуть про ситуацію в Сирії та іранську ядерну програму.

Безвізовий діалог

Перелік "спільних кроків" для переходу до безвізового режиму був схвалений на саміті Росія-ЄС ще в грудні 2011 року.

Наприкінці 2013 року Єврокомісія опублікувала доповідь, де було зазначено, що Росія просунулася на шляху реалізації "спільних кроків", багато з яких "можна розглядати як виконані".

У Брюсселі відзначили, що Росія підвищила безпеку своїх паспортів, привівши їх у відповідність з міжнародними стандартами, а також вдосконалила міграційну систему, стимулюючи законну міграцію і борючись з нелегалами.

Москву похвалили і за зусилля щодо боротьби з тероризмом і відмиванням грошей, а також за успіхи в тому, що стосується зменшення числа осіб без громадянства.

При цьому в Брюсселі заявили про багато проблем, які Росія досі не вирішила, в тому числі про відсутність розвиненої системи боротьби з торгівлею людьми, складність правил, що регулюють перебування іноземців в Росії, і порушеннях прав людини.

У відповідь представники російського МЗС заявили, що Євросоюз проводить політику штучного стримування Росії.

"Дискримінаційне застосування"

"На переговорах планують обговорити проблеми дискримінаційного застосування "третього енергопакету" до російських компаній в рамках будівництва газопроводу "Південний потік", а також ряд інших невирішених питань", - розповів у п'ятницю пан Ушаков.

На початку грудня міністерство енергетики Росії отримало офіційний лист від Європейської комісії про необхідність перегляду договорів, укладених з країнами-транзитерами для будівництва газопроводу "Південний потік".

Представники Єврокомісії заявили, що "Південний потік", який будує "Газпром", не має законних підстав для роботи в Європі: всі угоди з країнами, по яких пройде труба, не мають юридичної сили, бо порушують законодавство Євросоюзу.

"Третій енергопакет" являє собою зведення норм щодо забезпечення конкуренції на європейському енергетичному ринку. Він, зокрема, передбачає незалежне управління транспортною енергетичною інфраструктурою, такою як трубопроводи, які не можуть перебувати у власності енергоконцернів, що займаються видобутком і виробництвом енергоресурсів.

У ситуації з "Південним потоком", російський "Газпром" є експортером газу, який піде по трубі, а також управлятиме трубопроводом і встановлюватиме тарифи.

Лист сім'ї Валленберга

Невирішеним під час саміту залишиться ще одне проблемне питання - про обставини смерті шведського дипломата Рауля Валленберга 1947 року.

Речник президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що робочий графік Володимира Путіна не дозволить йому зустрітися з родичами Валленберга.

Сім'я Рауля Валленберга, який врятував у роки Другої світової війни тисячі євреїв, раніше написала листа президенту Росії Володимиру Путіну з проханням пролити світло на обставини смерті легендарного дипломата, і планувала передати його в Брюсселі.

"Справа в тому, що ми дізналися про це з повідомлень ЗМІ напередодні саміту. Але графік перебування президента в Брюсселі давно зверстаний і настільки щільний, що фізично, на жаль, знайти час для ще яких-небудь зустрічей не видається можливим", - цитує пана Пєскова Інтерфакс.

Новини на цю ж тему