Верховна Рада: нові сварки напередодні нової сесії

Рибак і Кличко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Більшості та опозиції не вдалося погодити порядок денний під час погоджувальної Ради

Напередодні відкриття четвертої сесії Верховної ради сьомого скликання більшість та опозиція не змогли дійти згоди щодо порядку денного цього сесійного тижня.

Під час погоджувальної ради у понеділок опозиція пропонувала розглянути повернення до Конституції 2004 року та внести зміни до ухваленого минулого тижня закону про амністію, прибравши всі умови для звільнення затриманих під час протестів активістів.

Проте фракція Партії регіонів та комуністи, що мають більшість у парламенті, пропонували розглядати питання, що не стосуються поточної політичної ситуації в Україні.

Голова Верховної Ради, регіонал Володимир Рибак пояснив це тим, що у парламенті наразі немає зареєстрованих пропозицій про внесення змін до Конституції України.

"Повинен бути закон. Його повинні розглянути фахівці, комітет. Цього поки що немає", - заявив пан Рибак.

Не погодилися

Лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок заявив, що парламент не може удавати, що в країні нічого не відбувається:

"Зараз в країні є протистояння не між українцями Сходу і Заходу, не між україномовними чи російськомовними, чи громадянами, які голосували за певну політичну силу. Нині є протистояння громади проти влади, - заявив Олег Тягнибок. - Аби не допустити конфліктів, треба негайно обговорювати питання про можливість реальної зміни системи влади в державі. Тобто повернення до Конституції 2004 року".

Лідер партії "Удар" Віталій Кличко закликав зробити три наступних тижні сесійними, і негайно розглянути питання повернення до Конституції 2004 року та звільнення активістів.

"Закон про заручників, який чомусь називається законом про амністію, не діє і діяти не буде. Тому ми повинні ухвалити новий закон про захист від переслідувань - без будь-яких умов", - заявив Віталій Кличко. Він також наголосив на потребі ухвалити закони, які б "знизили бажання міліції бити людей". Одним із варіантів може бути маркування обладунків правоохоронців.

Після суперечки із лідером "Батьківщини" Арсенієм Яценюком, який заявив, що опозиція підготувала до розгляду "Акт про повернення до Конституції 2004 року", голова парламенту Володимир Рибак закрив погоджувальну раду, запросивши лідерів фракцій до себе у кабінет для продовження дискусії. Він також повідомив, що у вівторок пленарне засідання Верховної Ради розпочнеться за розкладом о 10-й ранку.

Крім того спікер повідомив, що в парламенті поки що немає пропозицій від президента щодо складу нового уряду. Відповідаючи на запитання про можливість розпуску Верховної Ради президентом, Володимир Рибак заявив, що президент планує з цього приводу звернутися до народу, і запитати, "чи потрібна така Верховна Рада, яка блокується і не працює".

Голова парламенту також заявив, що наразі не бачив достатньо підписів під постановою про відкликання з посади його самого та віце-спікера Ігоря Калетника.

За порядком денним чи за життям?

Згодом на офіційному сайті парламенту з'явилося повідомлення прес-служби Верховної Ради із посиланням на слова спікера про те, що "до розгляду на поточному пленарному тижні включено 86 питань". Зокрема, у вівторок пропонується розглянути 32 питання, серед яких законопроект про чисельність Збройних Сил на 2014 рік, внесений президентом України, і ще 8 законопроектів очікують на розгляд в першому читанні.

Так само у вівторок, за словами спікера, має бути розглянуто призначення позачергових місцевих виборів, а також 20 проектів постанов.

Тим часом у парламенті зареєстрували ще три нових законопроекти, які передбачають звільнення активістів Євромайдану.

Один із них пропонує лише внести зміни до вже ухваленого закону, два інші - ухвалити новий закон. Втім, тексти законопроектів поки не оприлюднені на сайті Верховної Ради.

Виходи з фракції чи позбавлення мандатів?

Відкриття нової сесії також може супроводжуватися і виходом депутатів із фракції Партії регіонів - не виключив під час брифінгу голова фракції Олександр Єфремов. Він заявив, що наразі у нього немає письмових заяв про це, але є інформація про тиск на депутатів-регіоналів, особливо у західних областях, "коли на двері батькам вішаються вінки, коли на дітей тиснуть у дитсадочках і коли жінок супроводжують у магазинах криками "ганьба".

З іншого боку, як заявив голова парламентського комітету з питань національної безпеки, позафракційний Володимир Литвин, у нього є інформація, що у перший день нової сесії кількох депутатів можуть позбавити мандатів.

"Сьогодні знову є інформація про те, що деяких депутатів буде позбавлено мандатів. Я думаю, що треба захищати народних депутатів, і треба, щоб у нас працювала Верховна Рада", - заявив Володимир Литвин.

Він також запропонував розпочати засідання Ради у вівторок із розгляду поточної політичної ситуації в країні.