У Раді хочуть ухвалити закон "про суспільний консенсус"

Верховна Рада
Image caption Представник президента каже, що ідею нового закону можуть підтримати 300 депутатів

У Верховній Раді з'явилися ініціативи ухвалити конституційною більшістю закон про "суспільний консенсус".

Тим часом віце-президент США Джо Байден вкотре подзвонив президентові України і закликав його випустити затриманих мітингарів та звільнити вулиці Києва від силовиків.

До Києва для посередництва в переговорах між опозицією і владою також їдуть чільні представники ЄС і США.

У середу, після безрезультатних переговорів між лідерами фракцій напередодні, відбулося чергове засідання Верховної Ради, на якому депутати не змогли знайти виходу з політичної кризи в Україні.

Спікер парламенту оголосив перерву до ранку четверга.

За його словами, до того часу триватиме узгодження законопроекту про конституційну реформу.

Перед цим депутати не змогли затвердити план роботи четвертої сесії.

За словами представника президента в Раді Юрія Мірошніченка, робоча група може підготувати законопроект, який "фіксуватиме суспільний консенсус" і за який, як він очікує, знайдеться 300 голосів.

Про необхідність схожого документа з трибуни Ради сказав і позафракційний Володимир Литвин.

"Треба підготувати угоду з силою закону, щоб за неї проголосувала Верховна Рада і під нею підписалося 226 або й 300 депутатів", - сказав він.

За його словами, це має бути "своєрідний суспільний косенсус", який міститиме принципи формування нового уряду, засади функціонування країни і детальний план реформи Конституції.

У плані також мають бути запобіжники від невиконання сторонами цього закону, додав пан Литвин.

За його словами, така угода може стати негайним компромісом для виходу з кризи.

Як повідомляє з парламенту наш кореспондент, опозиція поки що не коментує таку ініціативу.

Представник опозиції розповів нашому кореспонденту про законопроект, який може внести зміни до закону про Конституційний суд і допоможе реформувати Конституцію.

Конституція-2004

Опозиція наполягає на негайному поверненні до Конституції 2004 року, яка суттєво обмежує повноваження президента на користь парламенту.

Депутати від більшості кажуть, що не готові на такий крок, і критикують попередню версію Основного закону.

"У мене є обережний оптимізм, оскільки вчора ввечері (у вівторок. - Ред.) намітилися шляхи спільних підходів до того, як треба змінювати Конституцію", - сказав пан Мірошніченко ВВС Україна.

"За ініціативи наших колег із опозиції ми почали роботу, і на ранок вони мали запропонувати свій текст і свій алгоритм, який буде вписуватися у передбачений 13-м розділом Конституції спосіб зміни Основного закону", - додав депутат парламенту.

За його словами, публічну заяву про цей шлях зміни Конституції зроблять тоді, коли сторони дійдуть згоди.

Опозиція у вівторок заявила про необхідність повернення до Конституції 2004 року для виходу із політичної кризи, в якій опинилася Україна.

13 розділ Конституції - "Внесення змін до Конституції України" передбачає, що для зміни Основного закону потрібні голоси двох третин від конституційного складу парламенту.

Якщо ж за відповідний законопроект депутати не проголосують, виносити його на повторний розгляд можна не раніше, ніж за рік.

Діалог і компроміси

Віце-президент США Джо Байден закликав президента України використати всі можливості, зокрема пропозиції допомоги з боку міжнародної спільноти, щоб знизити напругу в країні і досягнути мирної розв'язки політичної кризи.

Американський високопосадовець у вівторок зателефонував Віктору Януковичу. Це вже четвертий дзвінок за цей рік, відзначає Associated Press.

Копирайт изображения .
Image caption Джо Байден уже вчетверте подзвонив Вікторові Януковичу

Пан Байден закликав українського лідера прибрати з вулиць спецпідрозділи, випустити затриманих протестувальників і забезпечити притягнення до відповідальності причетних до нападів на журналістів і мітингарів.

За словами пана Байдена, єдиний шлях до миру та стабільності в Україні - це діалог і компроміси, які дозволять створити новий уряд, що користатиметься довірою людей.

Очікується, що для зустрічі з президентом Януковичем та опозицією до Києва в четвер приїде заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд.

Вона також планує зустрітися з в.о. міністра закордонних справ Леонідом Кожарою, лідерами громадянського суспільства, бізнесменами та європейськими політиками.

Американська високопосадовець в ході свого візиту "закликатиме до формування нового уряду" та створення плану дій, якій дозволить Україні вийти з кризи, повідомили в Державному департаменті США.

У середу з українськими політиками і лідерами громадських протестів має зустрітися і Верховний комісар ЄС з питань зовнішньої політики Кетрін Ештон, яка напередодні прибула до Києва.