МЗС називає упередженими оцінки Європарламенту

Дебати
Image caption Ухваленню резолюції передували дебати у Європарламенті

В Україні взяли до уваги резолюцію Європейського парламенту щодо ситуації в Україні, ухвалену 6 лютого, проте відзначають неоднозначність її висновків, заявила прес-служба українського міністерства закордонних справ.

У четвер Європарламент ухвалив резолюцію, в якій закликав ЄС вжити санкцій щодо українських посадовців та бізнесменів, причетних до розгону і смертей протестувальників.

Водночас у документі протестувальників закликають утриматися від сили.

Ухваленню резолюції передували дебати, які відбулися у середу.

"Низка сигналів"

"Цей документ містить низку сигналів, які співпадають з підходами Уряду України до врегулювання політичної кризи в нашій державі", - йдеться в коментарі МЗС України, оприлюдненому в четвер.

"Разом з цим, викликає розчарування упередженість в оцінках Європейського Парламенту дій української влади та ігнорування переважної більшості конструктивних зусиль керівництва України з реалізації заходів встановлення довіри та налагодження мирного й інклюзивного діалогу з опозицією та громадянським суспільством", - наголосило МЗС.

Європарламент у своїй резолюції закликав ЄС вжити санкцій щодо українських посадовців та бізнесменів, причетних до розгону і смертей протестувальників - про це ідеться у резолюції, ухваленій у Страсбургу в четвер.

"Включно з посиленням дипломатичного тиску і запровадженням адресних заходів (санкції на в'їзд і замороження активів та власності) щодо усіх тих українських урядовців і законодавців і їхніх фінансових спонсорів (олігархів), які відповідальні за розгін та смерті протестувальників, а також посиленням зусиль для зупинення відмивання грошей і ухиляння від сплати податків українськими компаніями і бізнесменами у європейських банках", - ідеться у резолюцій, опублікованій на офіційному сайті Європарламенту.

Депутати також висловили глибоку стурбованість з приводу кризи в Україні, надмірного застосування сили з боку органів безпеки, "тітушок" і водночас насильницьких дій "ультранаціоналістів".

Водночас протестувальників на Майдані у Європарламенті закликали утриматися від застосування сили, а опозиційних лідерів - утримувати протест у мирних рамках.

Автори резолюції закликають президента України припинити "ганебне використання "Беркуту" та інших спецпідрозділів для провокацій, викрадень, тортур, побиття та приниження прихильників Євромайданів". У тексті також згадують справу Дмитра Булатова.

Віктора Януковича також закликали негайного і без жодних умов звільнити і провести політичну реабілітацію усіх незаконно затриманих демонстрантів та політв'язнів, включно з Юлією Тимошенко.

"За руйнування стін"

Напередодні, у рамках дебатів щодо ситуації в Україні у Європарламенті, комісар ЄС з питань розширення та політики сусідства Штефан Фюле наголосив, що лише серйозна співпраця влади і опозиції у переговорах може сприяти вирішенню ситуації, яке б влаштувало усі сторони.

Він наголосив, що ЄС готовий сприяти у проведенні переговорів, в тому числі щодо внесення змін до Конституції та щодо підготовки до чесних і прозорих президентських виборів 2015 року.

"У випадку позитивного сценарію ми будемо готові розширити нашу допомогу, базуючись на реальних зобов'язаннях політичних та економічних реформ у співпраці з МВФ та іншими міжнародними акторами", - сказав єврокомісар.

У своїй заключній промові під час дебатів пан Фюле повторив позицію, висловлену ним на Мюнхенській безпековій конференції в останні вихідні: "Якщо ми серйозні у питаннях трансформації цієї частини Європи, давайте будемо серйозними в інструментах, які ми застосовуємо. І найсерйозніший інструмент, який є в нашому розпорядженні, - це політика розширення", - наголосив він.

Своєю чергою верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон, перебуваючи у Києві, у середу заявила про важливість надання підтримки Україні, "але не без умов".

"Дуже важливо провести певні економічні реформи, які необхідні для того, щоб реальна економічна допомога й інвестиції сприяли довгостроковому розвитку", - сказала вона.

Раніше пані Ештон говорила в інтерв'ю Wall Street Journal, що Брюссель і Вашингтон працюють над планом допомоги, який стосуватиметься нагальних потреб різних секторів української економіки.

Водночас з приводу активних дій ЄС стосовно України виступає Росія, закликаючи до діалогу у форматі "Брюссель-Київ-Москва".