Кемерон закликав шотландців залишитися у Британії

Девід Кемерон Копирайт изображения Getty
Image caption Референдум про вихід Шотландії з Об'єднаного Королівства запланований на 18 вересня

Прем'єр-міністр Британії Девід Кемерон закликав жителів Шотландії проголосувати проти виходу зі Сполученого Королівства на референдумі за незалежність, який відбудеться у вересні.

"Ми хочемо, щоб ви залишилися", - заявив прем'єр, виступаючи на Олімпійському стадіоні в Лондоні.

За його словами, "вся Велика Британія буде дуже ослаблена", якщо Шотландія вирішить відокремитися.

Вибравши для свого виступу Олімпійський стадіон, пан Кемерон сподівається відродити почуття патріотизму, коли на Іграх-2012 в Лондоні вся країна вболівала за видатних шотландських атлетів: велосипедиста Кріса Хоя і тенісиста Енді Маррея.

"Для мене найкращим в Олімпіаді були не перемоги, а червоний, білий і синій кольори, - наголосив Девід Кемерон, маючи на увазі кольори британського прапора. - Того літа патріотизм вийшов з тіні, і всі раділи за єдину команду Великої Британії".

Поки що в меншості

У референдумі щодо незалежності, запланованому на 18 вересня, зможуть взяти участь близько 4 мільйонів жителів Шотландії.

"Це рішення - прерогатива тих, хто живе у Шотландії. Я переконаний, що в їхніх інтересах залишитися в Сполученому Королівстві", - сказав прем'єр.

Шотландія, за його словами, - "частина великої держави", і голосування торкнеться усього 63-мільйонного населення Британії.

"Саме тому ця промова звернена не тільки до мешканців Шотландії, але і до жителів Англії, Уельсу та Північної Ірландії. Без Шотландії ми будемо серйозно ослаблені", - сказав Кемерон.

Найближчим часом у пана Кемерона заплановано кілька візитів до Шотландії, а також проведення там виїзного засідання Кабінету міністрів у лютому.

За нещодавніми опитуваннями громадської думки, кількість шотландців, які збираються проголосувати за незалежність, поступово зростає і досягла вже 29%.

За союз з Англією, Уельсом і Північною Ірландією поки що виступає 41% опитаних.

"Паніка"

Тим часом перший міністр Шотландії Алекс Салмонд в інтерв'ю Financial Times розповів про своє бачення майбутніх відносин з Англією.

Найкращою перспективою для Шотландії буде "валютний союз з нашими дорогими друзями, сусідами і найближчими до нас у всьому Всесвіті жителями Англії", сказав він.

Заступниця першого міністра Шотландії Нікола Стерджен, яка мала можливість ознайомитися з текстом промови пана Кемерона ще до його виступу, назвала її "боягузливою".

"Він використовує Олімпійський парк в Лондоні, щоб читати лекції, спрямовані проти незалежності Шотландії, але йому бракує сміливості, щоб приїхати до Шотландії... і обґрунтувати свою позицію", - сказала пані Стерджен.

На її думку, вибір місця виступу і сподівання прем'єра використати успіх лондонської Олімпіади свідчать про те, що в таборі противників незалежності Шотландії панує справжня паніка.