ЄС жалкує з приводу рішення швейцарців

Плакат Швейцарської народної партії Копирайт изображения AP
Image caption Плакат Швейцарської народної партії закликав громадян сказати "ТАК" квотам

Франція і Німеччина висловили стурбованість результатами референдуму у Швейцарії, учасники якого висловилися за повернення жорсткої системи квот на імміграцію з країн ЄС.

Згідно з офіційними результатами референдуму, 50,3% швейцарців відповіли "Так" на запитання про доцільність відновити імміграційні квоти.

Цей результат робить нечинним угоду про свободу пересування між Швейцарією і ЄС.

Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле сказав, що внаслідок референдуму в Швейцарії виникне багато проблем.

Міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус сказав, що більша закритість піде на шкоду інтересам Швейцарії.

Ініціативу провести референдум з цього питання висунула права Швейцарська народна партія.

Особливі відносини

Швейцарія не є членом ЄС, але прийняла значну частину політики ЄС.

Європейська комісія заявила, що жалкує з приводу результатів швейцарського референдуму і зараз розглядає його наслідки.

Свобода пересування є однією з головних підвалин спільного ринку ЄС, на який припадає понад половина швейцарського експорту.

Копирайт изображения BBC World Service

Європейська комісія заявила, що рішення швейцарців суперечить принципові вільного пересування людей між ЄС і Швейцарією.

"ЄС розгляне майбутні наслідки цієї ініціативи [відновити імміграційні квоти] для відносин між ЄС і Швейцарією загалом", - сказано в заяві.

Міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр закликав ставитися до результатів швейцарського референдуму з усією серйозністю: "Це наводить на висновок, що в нашому глобалізованому світі люди все ще відчувають дискомфорт з приводу необмеженої свободи пересування".

Президент Європейського Парламенту Мартін Шульц - соціаліст із Німеччини - висловив розчарування результатами голосування у Швейцарії. За його словами, Європейському Союзу, "мабуть, доведеться переглянути угоду зі Швейцарією".

Двосторонні угоди між ЄС і Швейцарією досягалися внаслідок багаторічних переговорів. За словами кореспондента ВВС у Берні, відмова від свободи пересування може призвести до обмеження доступу Швейцарії до спільного ринку ЄС.

Внутрішні розбіжності

Як розповідає кореспондент ВВС, результати референдуму засвідчили традиційні розбіжності між франкомовними кантонами на заході країни (проти квот), німецькомовними кантонами (думки розійшлися) і італійськомовним кантоном Тічино (за квоти).

Проти запровадження квот на імміграцію висловилися міста Базель, Женева і Цюрих, де відсоток іноземців вищий, ніж у середньому по країні.

Сільські райони Швейцарії голосували за відновлення квот.

Економіка Швейцарії зараз переживає бум, і рівень безробіття низький, але чимало громадян переживають щодо імміграції.

23% восьмимільйонного населення країни - іноземці. Торік прибуло близько 80 тисяч нових мігрантів. Швейцарія посіла друге місце у Європі за кількістю іноземців - після Люксембургу.

Громадяни ЄС мали рівні з швейцарцями права на місцевому ринку праці з 2007 року, коли почали діяти рішення, ухвалені на референдумі у 2000 році.

У Швейцарії діє система прямої демократії, за якою воля народу остаточна. Тож незважаючи на те, що рішення було ухвалене мізерною більшістю, воно буде введено в дію.

Відтепер працедавці у Швейцарії надаватимуть перевагу при оформленні на роботу швейцарським громадянам.