Підозрюваних у розгоні Євромайдану амністували

Розгін Євромайдану Копирайт изображения Getty
Image caption 30 листопада Беркут жорстоко розігнав та побив протестувальників на Майдані Незалежності

Печерський суд Києва закрив провадження та зняв звинувачення проти чиновників, яких підозрювали в організації розгону Євромайдану 30 листопада 2013 року.

Прокуратура міста Києва повідомила, що судове рішення було ухвалене на виконання закону про амністію від 16 січня 2014 року.

Про закриття кримінальної справи стосовно себе в коментарі BBC Україна розповів колишній голова КМДА Олександр Попов.

"Проти мене немає жодних проваджень, справа закрита", - заявив BBC Україна Олександр Попов.

Спецпідрозділ Беркут у ніч на 30 листопада розігнав мирний протест на Майдані Незалежності, внаслідок чого травми отримали десятки протестувальників, а також українські та іноземні журналісти.

Після цього на Майдані Незалежності було встановлено наметове містечко та барикади, а протести стали більш рішучими.

В середу українські ЗМІ повідомили, що Печерський суд міста Києва 7 лютого 2014 року закрив кримінальне провадження щодо колишнього голови КМДА Олександра Попова та заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича.

Чиновників амністували

Керівник прес-служби прокуратури Києва Яна Соболевська пояснила, що справу проти Олександра Попова, Володимира Сівковича та інших звинувачених в організації тих подій закрили за рішенням суду через дію закону "Про внесення змін до закону про усунення негативних наслідків та недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань".

Відповідний закон авторства депутата від Партії регіонів Сергія Ківалова ухвалили 16 січня 2014 року. Він вніс зміни до першого закону про амністію, який депутати ухвалили ще в грудні, проте він так і не почав діяти через нечіткість формулювань.

Цей документ не був скасований Верховною Радою, коли депутати на позачерговому засіданні відмінили дев’ять скандальних законів від 16 січня.

Копирайт изображения Maksym.Balandukh
Image caption Під час розгону Євромайдану постраждали й журналісти, зокрема фотограф Глєб Гараніч

Згідно з положеннями цього закону, від покарання звільняються особи, що вчинили злочини, пов’язані з масовими протестами з 21 листопада по 26 грудня 2013 року.

До переліку статей Кримінального кодексу, на які поширювалася амністія, була включена також стаття 365 - про перевищення службових повноважень.

Саме її інкримінували Олександру Попову, Володимиру Сівковичу та іншим причетним до розгону Євромайдану чиновникам.

За законом про амністію, закрили також справу щодо керівника "Дорожнього контролю" Андрія Дзиндзі.

"Печерський та Шевченківський районні суди столиці виконали вимоги вказаного закону й звільняють від кримінальної відповідальності підозрюваних, звинувачених та засуджених за події, які відбувалися в листопаді-грудні минулого року", - заявила Яна Соболевська.

За її словами, на вимогу цього закону вже закрили 35 кримінальних справ та звільнили 21 людину.

Тиснули на міліцію

Генеральний прокурор Віктор Пшонка 14 грудня оголосив коло осіб, яких Генпрокуратура підозрювала у порушенні 365 статті КК - перевищенні влади під час розгону протестувальників на Майдані Незалежності 30 листопада.

Йшлося про колишніх заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, голову КМДА Олександра Попова, начальника київської міліції Валерія Коряка та його заступника Петра Федчука.

Генпрокурора вручила цим чиновникам повідомлення про підозру про вчинення злочину.

Копирайт изображения AP
Image caption Десятки людей отримали важкі травми голови

Віктор Пшонка тоді заявив, що, за даними слідства, Володимир Сівкович і Олександр Попов тиснули на голову київської міліції і схиляли його на застосування сили.

"Цей тиск зафіксований. Вони всі допитані. З ними проведені й інші слідчі дії", - зазначив Генпрокурор.

14 грудня президент відсторонив від посад заступника секретаря Ради нацбезу Володимира Сівковича та голову Київської держадміністрації Олександра Попова за клопотанням Генеральної прокуратури. Працівники міліції, які фігурували у справі, також були звільненні із займаних посад.

В українських ЗМІ були оприлюднені протоколи допитів названих чиновників, автентичність яких підтвердила журналістам прес-секретар Генеральної прокуратури Маргарита Велькова.

Як вказано в протоколі допиту Олександра Попова, вказівку виконувати розпорядження Володимира Сівковича щодо наведення ладу на Майдані Незалежності він отримав від тодішнього секретаря РНБО Андрія Клюєва.

Замість Олександра Попова на посаду глави КМДА президент 25 січня 2014 року призначив Володимира Макеєнка.