Індекс свободи ЗМІ: Україна поміж Колумбією та Афганістаном

Глєб Гараніч Копирайт изображения Maksym.Balandukh
Image caption Побитий Беркутом під час розгону Євромайдану 30 листопада фотограф Глєб Гараніч

Україна опустилась на одну позицію до 127 місця в щорічному Індексі свободи преси, який складає міжнародна неурядова організація "Репортери без кордонів".

Експерти вказали, що не встигли врахувати у Індексі за 2013 рік події Євромайдану й побиття журналістів в Україні, а тому спрогнозували суттєвий вплив цих подій на наступний рейтинг.

Минулого року Україна опустилася в рейтингу одразу на десять позицій до 126 місця.

Трійка лідерів Індексу-2014 - Фінляндія, Нідерланди та Норвегія. Ці ж країни посіли перші три місця і торік.

Останні місця у рейтингу займають Туркменістан, Північна Корея та Еритрея, в "яких свободи преси взагалі не існує".

148-е місце Росії залишилось незмінним у порівнянні з минулим роком, а США опустилися одразу на 13 сходинок й зайняли 46-у позицію.

Регрес України

Незалежність редакційної політики українських ЗМІ, згідно зі звітом, обмежується. Вказується, що зміни власників медіа ведуть до різкої зміни редакційної політики, запровадження нових табу та масових звільнень.

"Політичну кризу, що почалася в грудні 2013 року та несподіване ухвалення дуже репресивних законів не встигли врахувати у цьому Індексі, проте це точно матиме вплив на позицію України в наступному році", - вказали у звіті "Репортерів без кордонів".

Експерти написали про "концентрацію провідних медіа у руках провладних олігархів, зростання випадків насилля щодо журналістів, які не розслідуються, та спроби залякати незалежних журналістів".

"До кінця 2013 року (в Україні - Ред.) відбулося значне послаблення здобутої під час Помаранчевої революції свободи інформації", - наголошено в доповіді.

Згідно з даними Інституту масової інформації, за час протестів кінця 2013 року й початку 2014 року в Україні від рук силовиків постраждали понад 130 журналістів.

Інформація в обмін на безпеку

У звіті вказують на кілька тенденцій, що зафіксовані в 2013 році. Найперше, це збройні конфлікти, які негативно впливають на свободу преси. У цьому контексті згадуються Сирія, Ірак, Ліван, Малі та Центральноафриканська республіка.

При цьому Єгипет утримав минулорічну 159 позицію.

На рейтинг деяких країн вплинула політика обмеження свободи преси та права на інформацію заради "потреб національної безпеки". Ця тенденція, як вказують експерти, стосується навіть країн, які вважаються демократіями.

Через так звані "витоки інформації" щодо національної безпеки та реакції влади на висвітлення журналістами цих подій США опустилися у рейтингу на 13 позицій до 46-ї сходинки, а Велика Британія на три сходинки - до 33-го місця.

Серед країн, які показали найкращий прогрес, експерти назвали Панаму, Домініканську республіку, Болівію, Еквадор та Грузію, яка піднялася на 17 сходинок до 84-го місця.

Вплив Росії

Попри те, що Росія зберегла 148-е місце у рейтингу, "Репортери без кордонів" вказують на її негативний вплив на свободу преси в регіоні. У звіті вказано, що "Росія експортує свою модель" в колишні радянські республіки, а Україна, Азербайджан та інші копіюють її репресивне законодавство та методи роботу силових структур щодо ЗМІ.

Також, за словами експертів, Москва через свій вплив в ООН та регіональні утворення "намагається підірвати міжнародні стандарти свободи інформації".

У самій Росії, як вказано у звіті, з часу повернення на президентський пост Володимира Путіна ухвалюються все нові "драконівські закони":

"Активісти, медіа та блогери переслідуються, за наклеп знову запровадили кримінальне покарання, … "традиційні цінності" використовуються для виправдання нових обмежень свободи інформації, включно з криміналізацією "гомосексуальної пропаганди" та "образи почуттів віруючих".

"Репортери без кордонів" вказали, що в регіоні колишніх радянських республік найкраща ситуація зі свободою медіа у чотирьох країнах: Молдові та Вірменії, які трохи опустились у рейтингу, а також Грузії та Киргизстані, які показали значний прогрес.