Фюле подискутує з Януковичем після "конструктиву" з опозицією

Фюле Копирайт изображения Reuters
Image caption Штефан Фюле в четвер вдруге за два дні зустрінеться з Віктором Януковичем

Комісар ЄС з питань розширення Штефан Фюле продовжує перемовини з українськими владою та опозицією про врегулювання кризи, новий уряд та фінансову допомогу.

У середу Штефан Фюле мав, за його словами, "дуже конструктивний діалог з опозицією" щодо фінансової допомоги Україні й пообіцяв подискутувати про це з Віктором Януковичем у четвер під час чергової зустрічі. Про це він розповів журналістам у Києві.

На думку єврокомісара, Україні для подолання кризи необхідні негайні кроки для здійснення конституційної реформи, формування нового інклюзивного уряду та забезпечення вільних і чесних виборів.

За два останні тижні це вже третій візит до України, який покликаний донести до політичних гравців ухвалені в понеділок Радою ЄС рішення.

Довіра та оперативність

"Тільки єдиний український план, погоджений усіма сторонами й впроваджений оперативно, може спрацювати", - розповів пан Фюле журналістам про своє головне повідомлення всі учасникам протистояння.

За його словами, під час зустрічей, особливо з представниками влади, він наголосив, що головна передумова успішного політичного процесу – це довіра та впевненість.

"Я зазначив, що довіру населення неможливо забезпечити у той час, як по всій країні продовжуються арешти, залякування, порушення прав учасників протестів людьми у формі або в спортивному одязі", - заявив Штефан Фюле.

Раніше єврокомісар відвідував лікарні як з пораненими протестувальниками, так і міліціонерами.

"Мене дуже насторожило, і я це вважаю неприйнятним, що постраждалі протестувальники доставляються до лікарні міліціонерами, а не каретами швидкої допомоги", - наголосив єврокомісар.

Він вкотре наголосив, що загострення ситуації в Україні й ескалація насильства викличе швидку реакцію Євросоюзу.

Комісія Ради Європи

Розслідування порушень прав людини під час акцій протесту перебуває серед пріоритетів Євросоюзу, заявив Єврокомісар. Як сказав пан Фюле, влада України має призначити свого члена у комісію з розслідування порушень прав людини під час протестів, яку ініціювала Рада Європи.

"Вона має запрацювати якомога швидше. Робота комісії дуже важлива для забезпечення розслідування порушень, яке відповідатиме зобов’язанням України перед Радою Європи", - заявив пан Фюле.

Він наголосив на необхідності усунути безкарність, забезпечити повагу та захист прав і свобод, припинити залякування та забезпечити розслідування актів насильства щодо громадян.

"Журналісти повинні мати умови для роботи і не повинні ставати мішенями навмисних нападів та погроз. Коли ви нападаєте на журналістів, ви нападаєте на основи демократії", - наголосив Штефан Фюле.

Вирішальна зустріч з президентом

Під час першої зустрічі з Віктором Януковичем Штефан Фюле обговорював комісію з розслідування порушень прав людини, закон про амністію та необхідність його впровадження, а також забезпечення довіри та впевненості у суспільстві.

Політичні питання мають бути в центрі уваги дискусій з президентом під час зустрічі у четвер. На неї пан Фюле, за його словами, прийде з повідомленням від опозиції.

"В мене була дуже конструктивна розмова з опозицією щодо економічної ситуації та допомоги, яку ми готові надавати Україні. Під час зустрічі з президентом планую поінформувати про це президента", - заявив єврочиновник.

Він вказав, що було багато розмов щодо підходів реформування Конституції та створення інклюзивного уряду.

"Думаю, пора складати все це докупи та створити такі запобіжники, які будуть достатньо сильними для залучення опозиції до цього процесу", - наполягає пан Фюле.

Фінансова допомога ЄС та МВФ - серед головних тем перемовин. ЄС підтверджує готовність надати допомогу для подолання економічної кризи.

"Для надання допомоги є умови – це реформи. Ми готові підтримати новий інклюзивний уряд, якщо він буде налаштований на впровадження реформ", - заявив Штефан Фюле, але відмовився назвати конкретний розмір допомоги, про який йдуть перемовини.

Він лише наголосив, що рушійною силою цієї допомоги все ж таки буде Міжнародний валютний фонд.