Ештон: "Росії нема чого боятися"

Кетрін Ештон Копирайт изображения Getty
Image caption Кетрін Ештон закликала Росію поважати рішення своїх сусідів

Росії не слід боятися зближення України з ЄС, оскільки це не зашкодить економіці федерації, а навпаки - принесе їй користь, переконана Кетрін Ештон.

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики відповіла на статтю міністра зовнішніх справ Росії Сергія Лаврова, який звинуватив Євросоюз у намаганні включити Україну до своєї сфери впливу.

Її матеріал з'явився на сторінках "Коммерсанта", де раніше було опубліковано і заяву пана Лаврова.

"Росії нема чого боятися. Її історичним, економічним і соціальним зв'язкам із сусідами нічого не загрожує", - заявила пані Ештон.

Вона послалася на незалежні дослідження, які свідчать: створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС не матиме негативного впливу на торгівлю між Росією та Україною.

"Насправді російський бізнес цілком може виграти від стабільнішої інституційної структури в країнах-сусідах і від більш динамічної економіки та посиленого попиту, які внаслідок цього з'являються. Підприємства в Україні, які належать росіянам, також виграють від прямого доступу на внутрішній ринок ЄС", - відзначила пані Ештон.

Що стосується бажання Росії розширити Митний союз, то пані Ештон написала, що в Брюсселі розуміють це бажання і готові за якийсь час розглянути угоду про вільну торгівлю між ЄС і Митним союзом.

Утім, представниця Євросоюзу закликала Росію поважати стратегічне рішення своїх сусідів і відзначила, що рішення про приєднання до МС вони повинні приймати із власної волі.

"Історія і досвід кажуть нам, що зовнішній тиск є не лише неприйнятним, а й не дозволяє досягнути довгострокового рішення", - відзначила пані Ештон.

За її словами, це підтверджує нинішня ситуація в Україні: неочікувана зміна позиції президента після п'ятирічних перемовин з ЄС призвела до "найглибшої політичної кризи за весь час незалежності країни".

Насамкінець пані Ештон закликала Росію припинити розмови про сфери впливу і зосередитися на тому, як підтримати зусилля України із виходу з кризи.

За її словами, ЄС і Росія повинні підтримати процес створення коаліційного уряду в Україні.

"Це допоможе сторонам просунутися вперед у реалізації величезного потенціалу нашого партнерства", - підсумувала представник ЄС.