Майдан пікетує Верховну Раду - почалися сутички

Image caption Верховну Раду посилено охороняє міліція

З Майдану Незалежності в бік Верховної Ради, де о 10 ранку мала початися сесія, вирушила численна колона протестувальників.

Як передає кореспондент BBC Україна, на вулиці Грушевського вони вступили в сутичку з бійцями спецпідрозділів.

Пікетувати парламент в рамках так званого "мирного наступу" закликав Штаб національного спротиву на недільному вічі: протестувальники вимагають повернути Конституцію 2004 року.

Утім, у порядку денному на вівторок жодних документів щодо цього немає.

Опозиція заблокувала президію і трибуну Верховної Ради, оскільки спікер Володимир Рибак, за словами опозиціонерів, відмовляється реєструвати постанову про повернення до Конституції-2004.

"Мирний наступ"

За даними "Інтерфакс Україна", під парламент вирушили близько 10 000 протестувальників.

Колону очолили депутати від партій "Свобода", "Батьківщина" та УДАР, а також лідер "Свободи" Олег Тягнибок. За ними - загони самооборони Майдану в амуніції - зі щитами, палицями і в касках.

Коли протестувальники дійшли до Грушевського з боку Кріпосного провулку, передні ряди взяли штурмом одну з вантажівок, якими силовики перегородили дорогу в районі будинку Офіцерів.

Згодом озброєні палицями активісти кинулися на ряди співробітників внутрішніх військ, що стоять поперек Грушевського. У відповідь ті застосували димові шашки.

Наразі протестувальники припинили наступ і б'ють палицями об щити міліції.

Раніше організатори характеризували акцію, заплановану на вівторок, як "мирний наступ". "Але міліція про це не знає", - сказав у мегафон один з протестувальників на Грушевського.

Депутат від "Батьківщини" Андрій Парубій заявив, що люди спершу дадуть депутатам "шанс" проголосувати за повернення до Конституції-2004, а якщо ті цього не зроблять, - заблокують Верховну Раду ззовні.

Напередодні про мобілізацію своїх прихильників для пікету Ради оголосив радикальний рух "Правий сектор".

Будівлю Верховної Ради, за словами кореспондента BBC Україна, посилено охороняють. Навколо парламенту та на прилеглих вулицях багато бійців спецпідрозділів і великогабаритного транспорту.

Крім того, на площу перед парламентом пропустили кілька сотень людей з прапорами Партії регіонів.

Блокування зсередини

Тим часом опозиція заблокувала трибуну та президію Верховної Ради, бо спікер відмовляється реєструвати проект про повернення до Конституції 2004 року.

Про це повідомили опозиційні лідери Олег Тягнибок і Арсеній Яценюк.

За словами Олега Тягнибока, опозиція в кабінеті Рибака з'ясовує причини цього.

"Рибак дав команду зачинити сектор реєстрації законопроектів. Наші депутати фізично не можуть туди потрапити. Вони казали, що нема узгодженості серед опозиціонерів щодо конституційного питання. А вона є", - заявив Арсеній Яценюк.

Місця спікера і віце-спікера тим часом зайняли жінки з опозиційних фракцій - Марія Матіос, Ірина Фаріон та Ірина Сех.

Раніше опозиція заявляла, що конституційну постанову хочуть голосувати у четвер, але її автор Давид Жванія не виключає, що це можуть зробити і сьогодні, якщо документ зареєструють.

Як повідомило BBC Україна джерело в парламенті, під постановою є підписи 17 депутатів від Партії регіонів.

Наразі в порядку денному парламенту на вівторок стоїть 33 питання, але повернення до Конституції-2004 вони не стосуються.

Призначення нового прем'єра розглядати також не планують.

Натомість, згідно з документом, депутати мають розглянути законопроект про заборону поширення відомостей про суддів і членів їхніх сімей, який частково повторює норми скандального закону 16 січня.